تبیان، دستیار زندگی

11 دانستنی جالب در مورد دندان‌ها

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین اعضای بدن هستند بنابراین مراقبت از آن مهم و ضروری است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ارتودنسی
حقایق جالبی درباره دندان‌ و دهان شما وجود دارد که خوب است از آنها اطلاع داشته باشید.
1- دندان‌ها تنها بخشی از بدن هستند که نمی‌توانند خود را درمان کنند. به همین دلیل است که پر کردن دندان و سایر کارهای دندانپزشکی برای محافظت از دندان شما لازم است.
2-بعضی از مسواک‌های اولیه از مو و پرهای حیوانات ساخته شده است.
3-تنها 65 درصد از بزرگسالان آمریکایی‌ها سالانه به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند.
4-مصرف نوشابه یا جوش شیرین بزرگ‌ترین علت پوسیدگی دندان است.
5-مینای دندان سخت‌ترین ماده در بدن شما است. مینای دندان حتی سخت‌تر از استخوان‌های شما است اما با این حال زمانی که مینای دندان در معرض اسید و باکتری قرار بگیرد پوسیده و یا از بین می‌رود.
6-دندان‌های شما می‌تواند سن، قومیت، عادات غذایی و شیوه زندگی شما را تعیین کند.
7-بزاق جلوگیری از پوسیدگی دندان
بزاق نقش مهمی در مراقبت از دندان دارد. درواقع قدرتمندترین دفاع طبیعی در برابر پوسیدگی است. بزاق حاوی عناصر مهمی است که اسیدها و آسیب‌های حاصل از درمان دندان را خنثی می‌کند.
8- در سال 1945، شهر گرند رپید واقع در میشیگان آمریکا اولین شهر در سطح دنیا بود که فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه کرد. دو سوم جمعیت آمریکا در حال حاضر از آب دارای فلوراید استفاده می‌کنند.
9- پژوهشگران در دانشگاه ییل و نیویورک یک باور مردمی را به اثبات رسانیده‌اند که هر چه تعداد فرزندها بیشتر باشد مادران دندان‌های بیشتری از دست خواهند داد.
10-  در قرن هیجدم میلادی، زنان اشرافی انگلستان شروع به پیوند دندان کردند و این کار علاقمندان زیادی به خود جلب کرده بود.
11-  رشد دندان در هفته ششم زندگی، در داخل رحم آغاز می‌شود. دندان‌ها بسیاری از مواد جذب شده در دوران بارداری را در خود نگه می‌دارند. با استفاده از این خاصیت، دانشمندان سال‌ها بعد از تولد با استفاده از مواد موجود در دندان، می‌توانند تغذیه و محیطی که مادر و جنین در آن بوده‌اند را دریابند.
منبع:فارس