تبیان، دستیار زندگی

حاشیه‌هایی که دست از سر مستند "شاخ‌های اینستاگرام" برنمی‌دارد!

افسارگسیختگی فضای مجازی تا جایی پیش رفته که گویی اراده‌‌ای میان مسئولان مربوطه برای ساماندهی این شرایط وخیم فرهنگی وجود ندارد و مدافعان این نوع منکرات، جلوگیری از اشاعه چنین تابوشکنی‌هایی توسط رسانه ملی را نیز برنمی‌تابند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
صداو سیما

 مستند "بیراهه" عنوان کاری است که از گروه اجتماعی شبکه یک سیما چندی است روزهای دوشنبه از ساعت 16 روی آنتن می‌رود. به تعبیر مهدی یاراندی تهیه‌کننده این مستند، به دنبال آگاهی‌بخشی به مردم درباره رویارویی با معضلات، آسیب‌ها و تهدیدات اجتماعی هستند که فضای مجازی امروز تبدیل به دریایی از آلودگی‌های فرهنگی و سایبری شده که نیازمند آگاهی‌بخشی به جامعه است. اما پس از پخش مستند "بیراهه" که براساس نیازسنجی‌ها و اتفاقات روز اینستاگرام و همان بلبشویی که شاخ‌های اینستاگرام با اشاعه بی‌عفتی و بی‌حیایی در جامعه مجازی ایجاد کرده‌اند، روی آنتن رفت. اما انگار به مذاق برخی خوش نیامده که با این نوع منکرات مقابله می‌شود! مدیرکل روابط عمومی صداوسیما هم نسبت به این هجمه‌ها واکنش نشان داد و گفت: " وظیفه ذاتی رسانه ملی و خواست مردم بویژه خانواده‌هاست که اطلاعات بیشتری درخصوص آسیب‌های فضای مجازی داشته باشند و نباید وقتی مسئولان مربوط در حوزه فضای مجازی به وظایف‌شان در ساماندهی فضای مجازی عمل نمی‌کنند ما دست روی دست بگذاریم و برنامه‌های آگاهی بخش به خانواده‌ها ارائه نکنیم".

روابط عمومی سازمان صداوسیما تأکید کرد: "بارها بر این مسئله تاکید شده که نباید فضای مجازی افسارگسیخته باشد. این فضا مثل همه‌جای دنیا باید قواعد و قانون مشخصی داشته باشد و منتشر کنندگان محتواهای نامناسب در این فضا بدانند که چه هزینه‌هایی در انتظارشان است. اما گویی اراده‌ای در این زمینه بین مسئولان مربوط وجود ندارد و این جای تاسف است".

رنجبران با اشاره به مطالبه جدی خانواده‌ها در زمینه تولید برنامه‌های آگاهی‌بخشی در حوزه فضای مجازی، افزود: "برخی خانواده‌ها با ما تماس می گیرند و به صراحت می‌گویند ما خانواده ای مذهبی نیستیم اما به خانواده و حفظ حیا و حرمت خانواده اعتقاد داریم و همکاران ما را قسم می‌دهند که برنامه‌هایی بسازید تا جلوی این عرصه افسارگسیخته فضای مجازی را بگیرد و به خانواده‌ها آگاهی دهد. براساس صحبتی که با مسئولان ناجا داشتم برای این افراد حکم قضایی صادر شده و حتی مقام قضایی درخواست کرده تا موضوع این افراد حتما رسانه‌ای شود".

 جالب است که در میان تخریب‌های فراوانی که این روزها به روش ساخت مستند "بیراهه" می‌شود به این نکته اشاره کرده‌اند که عوامل تولید برنامه می‌توانستند از راه‌های دیگری این مقابله را با فضای آلوده مجازی داشته باشند؛ رنجبران اینگونه پاسخ داد: این بحثی کارشناسی است و ممکن است خود من هم در جایگاه یک برنامه‌ساز حرف‌هایی در این حوزه داشته باشم. برخی نقدها در خصوص اولویت داشتن پرداختن به مفاسداقتصادی به جای پرداختن به این‌گونه مفاسد فرهنگی را قابل تامل دانست؛ به نظرم هر موضوعی جایگاه و اهمیت خود را دارد و نباید به علت ضعف در پرداختن به مفاسد اقتصادی، حوزه  مفاسد در عرصه‌های دیگر را که مثل خوره به جان بنیان خانواده‌ها افتاده است فراموش کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رسانه ملی در این سال‌ها در زمینه مبارزه با مفاسداقتصادی همواره در خط مقدم بوده و حتی باعث باز شدن پرونده‌هایی شده است که شاید خیلی‌ها فکرش را هم نمی‌کردند؛ با این وجود مسئولان سازمان معتقدند هنوز جای کار بیشتر و جدی‌تری در این زمینه وجود دارد به شرط آنکه مسئولان بزرگوار قضایی برای هر کدام از پرونده‌های مفاسد اقتصادی یک پیوست رسانه ای مشخص داشته باشند.

منبع: تسنیم