تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران ژاپنی ماده‌ای را یافته‌اند كه میزان ریزش مو را در بیماران سرطانی، هنگام شیمی درمانی كاهش می‌دهد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جلوگیری از ریزش مو در شیمی‌درمانی

پژوهشگران ژاپنی ماده‌ای را یافته‌اند كه میزان ریزش مو را در بیماران سرطانی، هنگام شیمی درمانی كاهش می‌دهد.

ریزش مو در شیمی درمانی

معمولاً یکی از مشکلات بیماران مبتلا به سرطان این است که با شروع شیمی‌درمانی دچار ریزش مو می‌شوند و با وجود اینکه پس از پایان دوره درمان، این موها دوباره می‌رویند، این ریزش‌ها در همان دوره زمانی هم، باعث افسردگی این بیماران می‌شود.

حال این مژده را می‌توان به بیماران سرطانی داد که لازم نیست دیگر نگران موهایتان باشید، چرا که پژوهشگران ژاپنی در دانشگاه پزشكی كیوتو، موفق به یافتن ماده‌ای شده‌اند كه میزان ریزش موی بیماران سرطانی را در هنگام شیمی درمانی كاهش می‌دهد. اگر وقتی كه عوارض جانبی ناشی از به‌كارگیری داروهای شیمیایی ضد سرطان در بیمار پدیدار می‌شود، این دارو به پوست سر مالیده شود، این احتمال وجود دارد كه بتوان از ریزش موی بیمار پیشگیری كرد.

این ماده كه نوعی آنتی بیوتیک جدید به نام "alopestatin" (آلوپستاتین) است، دوره تجزیه و تكثیر سلول در بدن را كندتر می کند و به همین دلیل، زمان ریزش مو در هنگام استفاده از داروهای شیمی‌درمانی، به عقب می‌افتد.

از آنجا که هنگام درمان سرطان‌هایی همچون سرطان ریه، داروی شیمیایی به نام etoposide «اتوپوزید» به كار گرفته می‌شود كه ریزش موی بیمار را در پی‌ دارد، پژوهشگران هم با آزمایش بر روی موشی كه به او داروی اتوپوزید داده شده بود، این تحقیقات را انجام دادند.

استفاده از آلوپستاتین تا 70 درصد ریزش مو را دراین موش کاهش داد.

* مطالب مرتبط:

سرطان چیست؟

مرغ هایی که داروی ضد سرطان تولید می کنند

تلاش برای تولید واکسن انواع سرطان

اولین واکسن ضد سرطان

رژیم غذایی در سرطان ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.