تبیان، دستیار زندگی

پیشنهاد یک ناشر برای حل مشکلات پخش کتاب در شهرستان‌ها

یک ناشر با اشاره به برخی مشکلات پخش کتاب در شهرستانها، پیشنهاد‌هایی برای حل آن داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
پیشنهاد یک ناشر برای حل مشکلات پخش کتاب در شهرستان‌ها

عباس جبلی مدیر مسئول انتشارات کتاب ابرار، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی ، در خصوص وضعیت پخش کتاب گفت: نیاز است بخش دولتی در حوزه پخش کتاب وارد شود. بحث پخش اثر یک مسئله اساسی در زمینه کتاب است و ما در این زمینه مشکل داریم و فرصت پخش کتاب به طور عادلانه برای ناشران وجود ندارد. ما نویسندگانبسیار خوبی داریم که در جشنواره‌های مختلف برگزیده می‌شوند، اما در زمینه پخش کتاب این نویسندگان هم با مشکل مواجه هستیم.

مدیر مسئول انتشارات کتاب ابرار با اشاره به مشکلات فروشگاه‌هایی که سعی کردند در مراکز استان‌ها نمایندگی داشته باشند، بیان کرد: فروشگاه‌هایی که سعی کردند در مراکز استان‌ها نمایندگی داشته باشند، در بحث نقدینگی با مشکل مواجه هستند. این مشکل در حالی درصنعت نشر دیده می‌شود که نیاز داریم در هر شهر یک مرکز فروشگاهی برای عرضه و فروش محصولات فرهنگی داشته باشیم؛ چرا که مردم بافروش اینترنتی کتاب آشنایی ندارند و هنوز به این شیوه فروش کتاب اعتماد نمی‌کنند. در شهر‌های بزرگ هر استان نیاز داریم یک فروشگاه عرضه و پخش کتاب احداث شود.

جبلی با اشاره به مشکلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه خرید کتاب از ناشران اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز در زمینه خرید ۱۰۰ تا ۲۰۰ جلد کتاب از ناشران مشکل دارد و بسیاری از بدهکاری‌های وزارت ارشاد به ناشران پرداخت نشده است. به همین دلیل نمی‌تواند فروشگاه عرضه و پخش کتاب در شهر‌های بزرگ احداث کند.

وی تصریح کرد: انتشاراتی مانند ما که ناشر خصوصی هستند و از بودجه دولتی استفاده نمی‌کنند، مشکلات و سنگ اندازی‌های متعددی در حوزه کاری شان وجود دارد. دیگر بخش خصوصی که بخواهد به عرضه و پخش کتاب در شهرستان‌ها وارد شود، جای خود دارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان