• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/04/24
  • تاريخ :

وارد گود شوید

 راه‌های افزایش عزت نفس

قدم به قدم تا عزت نفس

کاربران عزیز تبیان ! اگر می‌خواهید عزت نفستان را بیشتر کنید باید بگویم که ما کلاس تقویتی عزت نفس نداریم ، اما می‌توانید از توصیه‌های ساده و کاربردی زیر استفاده کنید :

 

1- به اشتباهات به عنوان فرصتی برای یادگیری نگاه کنید:

 قبول کنید که شما هم مثل هر فرد دیگری ممکن است اشتباه کنید. اشتباهات ، بخشی از تجربه‌ها و فرصتی برای یادگیری است. یادتان باشد افراد در زمینه‌های مختلف توانایی دارند و استعدادهایشان با هم متفاوت است.

 

 2- کارهای جدید انجام دهید:

تجربه کردن کارها و فعالیت‌های مختلف به شما کمک می‌کند تا استعداد و توانایی‌هایتان را کشف کنید و در ضمن به مهارت‌های جدیدی که یاد گرفته‌اید افتخار کنید و آنها را در زندگی به کار ببرید.

 

3- نظرتان را با شجاعت اعلام کنید:

 نظرات و عقایدتان را با افتخار بیان کنید و از گفتن آن نترسید.

 

4- کارهای خیر و ثواب انجام دهید:

به دوستان، اقوام و همسایه‌ها‌یتان کمک کنید و بخشی از وقت تان را به طور داوطلبانه در اختیار آنها قرار دهید. این احساس که شما می‌توانید و قادر هستید به دیگران کمک کنید و تغییر مثبتی در زندگی آنها ایجاد کنید، عزت نفستان را بالا می‌برد.

 

5- بدانید چه چیزهایی را می‌توانید تغییر دهید و چه چیزهایی را نمی‌توانید:

 اگر از چیزی ناراحت هستید که می‌توانید آن را تغییر بدهید (مثلا چاقی و اضافه وزن)، از همین امروز دست به کار شوید. اما اگر از چیزی ناراحت هستید که نمی‌توانید تغییرش دهید (مثل کوتاهی قد)، سعی کنید خودتان را همان‌طور که هستید دوست داشته باشید.

6- اهدافتان را مشخص کنید:

کار یا شرایطی را که دوست دارید به آن برسید مشخص کنید و  برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید.برنامه‌تان را اجرا کنید و پیشرفت‌تان را ارزیابی کنید.

 

 7-  سخت نگیرید:

 خودتان را فقط به شکل مادی و ظاهری نبینید. نگویید اگر زیباتر بودم دوستان بیشتری داشتم. کارهایی را که دوست دارید انجام دهید، به دیدن دوستانتان بروید و از اوقاتتان لذت ببرید.

راحت باشید. خیلی سخت نگیرید . از زندگی لذت ببرید.

8- كمك بگیرید:

هیچ وقت برای ایجاد عزت نفس سالم و مثبت دیر نیست. در مواردی که فرد عمیقا نسبت به خود احساس تنفر دارد ، می‌توان از مشاور و روانپزشک کمک گرفت . این متخصصان به عنوان راهنما به افراد یاد می‌دهند که چطور خودشان را دوست داشته باشند و قدر توانایی‌های منحصر به فردشان را بدانند.

 

9- با افکار منفی مبارزه کنید:

درباره خودتان منفی فکر نکنید. هر وقت به ضعف‌ها و ناتوانی‌هایتان فکر کردید، سعی کنید در مقابل به توانایی‌ها و نقاط قوتتان هم فکر کنید. وقتی احساس می‌کنید خیلی دارید خودتان را سرزنش می‌کنید، در عوض چند جمله مثبت را بلندبلند در مورد خودتان بگویید و به خاطر توانایی‌هایی که دارید خودتان را تشویق و تحسین کنید.

 

10-  وارد گود شوید:

بعضی تصورات و افکار، جلوی حرکت و پیشرفت را می‌گیرد. به جای اینکه با افکاری مثل «تا وقتی نمی‌توانم یک دایره بکشم نمی‌توانم یک نقاش ماهر و موفق شوم» خودتان را کنار بکشید، به چیزهایی فکر کنید که در آن استعداد و توانایی دارید و از آن لذت می‌برید و به دنبال همان بروید.

 

نویسنده : فرزانه فولادبند

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName