سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر استمرار دارد

بر اساس اعلام سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق، ساتبا پس از دریافت مجوزهای زمین، اتصال به شبکه و محیط زیست، قرارداد خرید تضمینی برق را تنظیم و مبادله خواهد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر استمرار دارد
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری ایرنا، پیرو انعکاس اخباری در زمینه توقف مبادله قراردادهای خرید برق تجدیدپذیر و پاک، ساتبا روز دوشنبه اعلام کرد که حسب تکالیف قانونی خود موظف است برای همه متقاضیان غیردولتی احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، پروانه احداث صادر کند.

ساتبا تاکید کرده است: قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر و پاک بر اساس الزام ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی که یک قانون دائمی است، انجام می شود و آیین‌نامه اجرایی آن، بر اساس مصوبه هیات وزیران و در اجرای ماده 19 قانون هوای پاک و ماده 50 قانون برنامه ششم توسعه و ماده 5 قانون حمایت از صنعت برق و نیز قانون اساسنامه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) منعقد می‌شود.

این سازمان یادآور شده است: به دلیل تغییر نکردن قوانین بالادستی، مبادله این قراردادها مانند سابق و بدون هیچ تغییری در حال انجام است و توقف آن فقط با تصویب مجلس شورای اسلامی ممکن خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق، ساتبا پس از دریافت مجوزهای زمین، اتصال به شبکه و محیط زیست، قرارداد خرید تضمینی برق را تنظیم و مبادله خواهد کرد.

وزارت نیرو نیز تاکید کرده است که این وظیفه قانونی در حال حاضر، هموارتر از گذشته در حال اجرا است و تا زمانی که قوانین مربوطه در مجلس تغییر نکند، همچنان ادامه خواهد یافت.

«نیروگاه‌های مقیاس کوچک کیلوواتی که از سوی مشترکان احداث می‌شود نیز با حمایت و تامین منابع مالی از سوی ساتبا در حال پیگیری است».

ساتبا اضافه کرد: به ‌دلیل پراکنده و متعدد بودن این نیروگاه‌ها، شرکت‌های توزیع نیروی برق، در حال مبادله قرارداد این نیروگاه‌ها به نمایندگی از ساتبا هستند که به تازگی پیامد دریافت رونوشت نامه‌ای از شرکت توانیر (شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران)، برای شماری از شرکت‌های توزیع، تردیدهایی در زمینه مبادله قراردادهای کیلوواتی ایجاد کرد.

به دلیل مراجعه متقاضیان و پیگیری دستگاه‌های نظارتی کشور، ساتبا برای هماهنگی با شرکت توانیر نشست برگزار کرد. در این نشست، توانیر اطمینان داد که هیچ دستوری برای توقف مبادله قراردادهای نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک صادر نکرده است؛ بنابراین برای رفع هرگونه شبهه در این زمینه، نامه‌ای برای همه شرکت‌های توزیع ارسال شد.
منبع: خبرگزاری ایرنا
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x