سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

 وزیر امور خارجه انگلیس استعفا داد

وزیر امور خارجه انگلیس در پی اختلافاتش با دولت انگلیس بر سر خروج از اتحادیه اروپا از سمت خود کناره‌گیری کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
جانسون
بوریس جانسون، رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس، دومین عضو کابینه این کشور است که طی ساعات گذشته اقدام به کناره‌گیری می‌کند.

پیش‌تر، دیوید دیویس ارشدترین مقام بریتانیا در مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا، استعفا داد و نخست‌وزیر کشورش را به تضعیف «بریگزیت» از طریق برنامه‌اش برای حفظ روابط نزدیک تجاری با این بلوک سیاسی - اقتصادی متهم کرد.

برخی منابع پیش از این گزارش داده بودند، پس از توافق دولت انگلیس بر سر چگونگی اداره مذاکرات بریگزیت با اتحادیه اروپا، ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس تهدید کرده بود که در صورت کارشکنی بوریس جانسون، وی را کنار خواهد گذاشت.

یکی از سخنگوهای دفتر نخست‌ وزیر انگلیس اعلام کرد که ترزا می امروز (دوشنبه) بعدازظهر استعفای جانسون را پذیرفته است. به گفتۀ این سخنگو، جانشین جانسون به زودی اعلام خواهد شد. بوریس جانسون دو سال تصدی وزارت خارجه انگلیس را بر عهده داشت.

استعفای جانسون و دیویس بعد از جلسه سه روز پیش کابینه انگلیس صورت گرفت که در آن سندی برای همکاری نزدیک تجاری با اتحادیه اروپا بعد از خروج کامل از این اتحادیه امضا شد.

کناره‌گیری جانسون از کابینه حدود ۳۰ دقیقه قبل از سخنرانی می در پارلمان انگلیس برای تشریح برنامه جدید دولت در ارتباط با خروج بریتانیا از اتحادیه اعلام شد.

می در نطق خود در پارلمان به رغم تقدیر از جانسون، اذعان کرد که او و وزیر خارجه‌اش درباره مذاکرات مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اختلاف داشته‌اند.

کناره‌گیری دو وزیر مهم کابینه در حالی که تنها ۹ ماه به موعد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی مانده، دولت ترزا می را با خطر جدی روبرو کرده است.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در واکنش به اعلام خبر استعفای بوریس جانسون اعلام کرد، ایده بریگزیت همراه با جانسون کنار نرفته و پایان نیافته است.

او در توئیتر نوشته است که سیاست‌مداران می‌آیند و می‌روند اما مشکلاتی که به وجود می‌آورند، جایی نمی‌رود.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفته است که اگر می قادر به اداره امور نیست، باید کنار برود.

او نخست‌وزیر انگلیس را به ناتوانی در پیش بردن مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا به دلیل شکاف در میان وزرای کابینه‌اش متهم کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز دقایقی بعد از کناره‌گیری جانسون گفت: به یاد دارید که گفتیم این دسیسه چندوجهی پایان خوشی برای دولت ترزا می نخواهد داشت؟ حالا ببینید چه شد. حتی سلطان نامتعارف بودن در سیاست انگلیس هم می‌خواهد از این کشتی شکسته پیاده شود.
منبع: خبرگزاری ایسنا
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین