سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

 ساحل ریشهر، شهرباستانی بوشهر

بوشهر شهری بندری در استانی با همین نام است که بیش از ۲۰۰ هزار نفر در آن زندگی می کنند، در جنوب این شهر دریای خلیج فارس قرار گرفته است. بندر بوشهر تنها ۱۸ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و آب و هوایی گرم و نیمه بیابانی دارد. مانند بسیاری از دیگر شهرهای ایران بوشهر نیز قدمتی دیرینه دارد و ساخت آن به سال ها پیش باز می گردد. ساحل ریشهر که امروز در جنوب بوشهر واقع شده ترکیبی از تاریخ، طبیعت و غروب بی نظیر دریای نیلگون خلیج فارس را پیش چشم شما نمودار می سازد. 
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ساحل ریشهر

تاریخ ریشهر


در ۸ کیلومترى جنوب شهر بوشهر منطقه ای باستانی در نزدیکی ساحل قرار دارد که به آن ریشهر گفته می شوند. جایی که در زمان عیلامی ها پادشاهی می کرد و حالا، زمین های خاکی و بناهای تاریخی تنها معرف آن هستند. ساحل ریشهر که در جنوب شهر بوشهر قرار دارد تاریخی بسیار کهن دارد و اشیا کشف شده در منطقه حاکی از آن است که قدمت زندگی و تمدن در ریشهر به هزاره اول تا سوم پیش از میلاد بازمی گردد. در بین سال های  ۱۲۵۱ تا ۱۲۵۶ شمسی توسط باستان شناسان فرانسوی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت نتیجه این کاوش ها در سال ۱۲۹۳ هجری شمسی منتشر شد.

طی این اکتشافات کتیبه ‌های میخی عهد شوتروک ناهونته و آثار بناها و اشیا مفرغی و سفال ‌های نقش داری کشف شده که متعلق به دوران ایلامیان و هزاره دوم و سوم  پیش از میلاد مسیح است. شوتروک ناهونته از شاهان دوره معروف به عهد طلایی ایلام مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد بوده است. از بازخوانی آجر نوشته ها این گونه مشخص شد که ساحل ریشهر در آن دوران لیان نام داشته است و به خاطر موقعیت جغرافیایی فوق العاده ای که داشته یکی از مهم ترین نقاط اتصال و ارتباط تمدن ‌های شرق و غرب دنیای قدیم بوده ‌است چرا که مرزهای جنوبی فلات ایران به سبب هم جواری با دریا و سایر شرایط جغرافیایی به ساکنان فلات هند اجازه می ‌داد که از آب ‌های ساحلی، برای ارتباط تجاری با تمدن ‌های ایران و دشت بین النهرین استفاده کنند.

نام ریشهر خلاصه شده ریوارد اردشیر است. اردشیر بابکان شهرهای زیادی را در زمان حکومت خود برپا نمود که در ریوارد اردشیر نیز یکی از آنها است که می توان گفت تجدید بنای همان شهر لیان بوده ‏است. این شهر در دوران حکومت ساسانیان یکی از مهم ترین مراکز علمی و ادبی محسوب می شد. در آنجا جماعتی از دانشمدان و نویسندگان جای داشتند که با استفاده از خطوطی موسوم به گشتک، کتاب هایی در زمینه علوم طب، نجوم، فلسفه ، متون و روایات مذهبی و سایر رشته های علم و ادب را می نوشتند و برای آن ها نام گشتک دفتران انتخاب شده بود.

در عهد ایلام، یعنی هزاره دوم و قسمتی از هزاره اول پیش ازمیلاد در قسمت جنوبی شبه جزیره و خلیج جنوبی آن یکی از مراکز آبادانی و تمدن قدیم وجود داشته است که ریشهرنام دارد و بر سر راه دریایی شوش به مهانجودارو بوده و می توان قدمت آن را هم زمان با آثار شوش و سایر یادگارهای ایلامیان دانست، در دوران اردشیر بابکان نیز شهر رام اردشیر در آنجا قرار داشته است و اکنون خرابه های ریشهر قدیم به مسافت دو فرسنگی بوشهر، در قسمت جنوبی این شبه جزیره قابل مشاهده است و نشانه های تمدن و بقایای ساختمان ها و آثار مختلف دوران ایلام و ساسانیان را در دل خود جای داده است.

در آن دوران ایلامی ها ساختمان های باشکوهی را ساختند که امروز نیز بقایای آن در ساحل ریشهر قابل مشاهده است از جمله این ساختمان ها می تواند به یابود شوشی ناک و همسرش کریرشه اشاره کرد. در ساحل ریشهر پیشرفت و رونق  معماری، کشاورزی، سفالگری، فلزکاری به وضوح دیده می شود.
ساحل ریشهر

معماری


با توجه به این نکته که قدمت ساحل ریشهر به زمان ایلامیان باز می گردد اما هیچ نوع معماری حتی از دوران ساسانیان نیز در آن دیده نمی شود بنابر این نمی توان درباره آن نظریه مشخصی را بیان کرد. حتی از بناهای مشابه که در تمامی شهرهای آن دوران یافت می شود نمونه ای در این منطقه باقی نمانده است تنها اثر باقی مانده خرابه هایی شبیه به مسجد است که شاه نشین نام دارد و در جنوب ریشهر واقع شده که احتمال می رود در دوره های اسلامی ساخته شده باشد.

دیدنی های ساحل ریشهر


در این ساحل می توانید روزی شاد را همراه خانواده و دوستانتان در کنار سواحل نیلگون خلیج فارس سپری کنید و در واقع ساحل ریشهر معروف ترین ساحل بوشهر است و وقتی صحبت از شنا کردن و تفریحات ساحلی به میان می آید اولین گزینه ساحل ریشهر است. این ساحل علاوه بر زیبایی و داشتن مناظر دیدنی، بخاطر داشتن فضای ساحلی شنی در کنار خلیج فارس امکان شنا کردن را نیز به بازدید کنندگان می دهد.  از ویژگی های این ساحل دیدنی آن است که به خاطر قرار داشتن بالاتر از سطح دریا برای آبتنی باید از پله ها پایین بروید و وارد آب شوید. محیط ساحل برای افراد خانواده بسیار مناسب است و در کنار آن پارکی احداث شده که بتوانند در آن بنشینند و بساط پیکنیک را برپا کنند تا روزی شاد را همراه خانواده داشته باشند.

دیدنی های اطراف


دهکده گردشگری: دهکده گردشگری مجموعه ای تفریحی در کنار ساحل خلیج فارس است که امکاناتی از مانند دریاچه قایق سواری، رستوران، کافی شاپ، آلاچیق های یک طبقه و دو طبقه، شترسواری، پیست دوچرخه سواری و پیاده روی دارد. این مجموعه همچنین ساحلی زیبا و ماسه ای برای قدم زدن کنار دریا و آب تنی دارد.

قسمت تاریخی بوشهر: قدمت‌ بافت‌ تاریخی‌ بوشهر به‌ زمان پادشاهی نادرشاه‌ افشار برمی‌ گردد که‌ در آن‌ زمان‌ با احداث‌ پایگاه‌ دریایی‌ نادرشاه‌ در خور شرقی‌ بوشهر که به‌ خور نادری شناخته می شد‌، بندر بوشهر از یک ‌روستای‌ کوچک‌ ماهیگیری‌ به‌ یک‌ بندر مهم‌ تبدیل‌ شد. از آن‌ تاریخ‌، رونق‌ و آبادانی در این شهر و ساحل ریشهر ادامه‌ یافت‌ و در دوره‌ زندیه‌ به‌ دلیل‌ نزدیکی‌ به‌ شیراز پایتخت‌ ایران‌ اهمیت‌ این‌ بندر دوچندان‌ شد.

منبع: مجله گردشگری الی گشت
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x