تبیان، دستیار زندگی

چگونه گیاهان را در هوای گرم زنده نگه داریم؟

نگهداری گیاهان در روزهای گرم و دانستن زمان آبیاری آنان دشوار است اما چگونه از گیاهان در برابر آب و هوای گرم محافظت کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
گیاهان
زمانی که هوا گرم‌تر می‌شود باغچه و فضای بیرون خانه ما جای عالی برای استراحت و آرامش است اما هوای گرم ممکن است گیاهان شما را از بین ببرد.
براساس گزارش «ساینس آلرت»، هنگامی که گیاهان گرم می‌شوند به آب نیاز خواهند داشت اما دانستن بهترین زمان برای انجام این کار دشوار است.
آبیاری شبانه زمان زیادی را برای نفوذ آب در خاک و گیاه ارائه می‌کند اما از طرفی مرطوب ماندن برگ‌ها در طول شب دسترسی به بیماری‌ها را فراهم خواهد کرد.
از سوی دیگر با آبیاری گیاهان در صبح برگ‌ها سریع‌تر خشک می‌شوند و فرصت کمتری برای نفوذ آب در خاک و گیاه وجود دارد.

پس با این حال راه‌حل چیست؟

تمام موجودات زنده برای ایجاد واکنش‌های شیمیایی در سلول‌هایی که انرژی را برای رشد فراهم می‌کنند، به آب نیاز دارند. همچنین گیاهان به منظور انتقال مواد مغذی از خاک به سلول‌های در حال رشد نیازمند آب هستند.
این آب به عنوان جایگزینی برای آب از دست رفته از طریق منافذ تنفسی (سوراخ‌های تنفسی در برگ‌ها) تعیین شده است. این منافغذ تنفسی برای تبادل گاز (کربن دی‌اکسید به اکسیژن) در طول فتوسنتز مورد نیاز است.

از تابش کامل آفتاب دوری کنید

هنگامی که خورشید به طور کامل می‌تابد نباید گیاهان را آبیاری کنید. این نوع آبیاری موثر نیست زیرا بسیاری از آب‌ها قبل از ورود به خاک تبخیر می‌شوند.
بهترین زمان آبیاری در آب و هوای گرم اوایل شب است. گیاهان در این زمان فرصت کافی برای خشک شدن و ریشه‌ها شانسی برای جذب آب در طول شب دارند.
اگر شما قصد دارید گیاهانتان را در صبح آبیاری کنید بهتر است قبل از طلوع خورشید این کار را انجام دهید.
طبق این گزارش، به هنگام آبیاری باید از مرطوب بودن تمام لایه‌های خاک در منطقه ریشه مطمئن شوید. آبیاری منظم باعث ریشه‌زایی سطح گیاهان می‌شود.
گفتنی است؛ آب گیاهان گاهی اوقات اجازه نمی‌دهد خاک به طور کامل خشک شود زیرا مرطوب شدن در آن مرحله سخت‌تر است.
همچنین شما می‌توانید خاک را به جای گیاه آبیاری کنید اما مراقب باشید که سطح خاک را سفت نکنید. علاوه بر آن مقداری کود گیاهی (خاک اره و یا کمپوست) می‌تواند از خاک محافظت و رطوبت را حفظ کند.
منبع:فارس