تبیان، دستیار زندگی
نجام لیست نامزدان كسب عنوان بهترین بازیكن سال اروپا اعلام شد. طبق معمول سه لیگ برتر باشگاهی اروپا یعنی لیگ برتر انگلستان، سریA ایتالیا، لالیگای اسپانیا و لوشمپیونه فرانسه بیشترین سهم را در این لیست 50 نفره دارند. نكته جالب در...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترینهای اروپا


سرانجام لیست نامزدان كسب عنوان بهترین بازیكن سال اروپا اعلام شد.

طبق معمول سه لیگ برتر باشگاهی اروپا یعنی لیگ برتر انگلستان، سریA ایتالیا، لالیگای اسپانیا و لوشمپیونه فرانسه بیشترین سهم را در این لیست 50 نفره دارند. نكته جالب در این لیست حضور تنها نماینده آلمان یعنی بایرن مونیخ است. هیچ بازیكن دیگر از دیار ژرمن‌ها در لیست طلایی قرار ندارد.

مطبوعات انگلستان، ایتالیا و اسپانیا بیشتر اخبار خود را به این لیست اختصاص داده بودند. ایتالیایی‌ها، امسال را سال طلایی كشورشان نامیدند. 9 ایتالیایی در گروه بهترین‌های سال 2003 اروپا قرار دارند. بوفون، دل پیرو، اینزاكی، مالدینی، نستا، تولدو، توتی، ویری و زامبروتا این بازیكنان هستند. تنها كشور فرانسه می‌تواند در این زمینه با ایتالیا رقابت كند. برزیلی‌ها هم 5 نماینده در بهترین‌های اروپا دارند. از نظر باشگاهی هم یوونتوس با 6 بازیكن در رتبه دوم قرار دارد.

مطبوعات اسپانیا به رئال مادرید می‌بالند، رئالی‌ها 9 بازیكن خود را در لیست نامزدان توپ طلا می‌بینند كه این ركورد بی‌نظیر است. منابع نزدیك به «France Football» نیز شانس یكی از بازیكنان رئال را بیشتر می‌دانند.

در انگلستان، مهم‌ترین خبر حضور اوون، كمپل و دیوید بكام در این لیست بود. در مجموع 10 بازیكن لیگ برتر انگلستان در لیست رویاییFrance Football قرار دارند. آرسنال در جزیره با 5 بازیكن درصدر است و پس از آن منچستر و چلسی با دو نماینده حضور دارند.

رونالدو كه در سال 2002 نیز توپ طلا را از آن خود كرد، تنها بازیكن غیر اروپایی، قاره سبز است كه سه بار این افتخار را نصیب خود كرده.

برندگان توپ طلای اروپا در سال‌های گذشته:

سال 2002: رونالدو

سال 2001: مایكل اوون

سال 2000: لوییس فیگو

سال 1999: ریوالدو

سال 1998: زین‌الدین زیدان

سال 1997: رونالدو

سال 1996: مایتاس سامر

سال 1995: ژرژ وه‌آ

سال 1994: هریستو استویتچكوف

سال 1993: روبرتو باجو