وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

با این کارهای دیگر حوصله تان سر نمی رود

سرگرمی هایی که تابستانِ بچه ها را شیرین می کند

تعطیلات تابستانی یکی از دوران های شیرین بچه ها است که بدون دغدغه ی درس و مدرسه می توانند با دلی راحت، تفریح و بازی کنند اما از آنجا که اکثر خانه های امروزی آپارتمانی و کوچک است و نهایت فرزندان یک خانواده یک یا دو بچه است، بچه ها از اوقات فراغت خود لذت چندانی نمی برند و والدین مدام از فرزند خود می شنوند که می گویند: حوصله ام سر رفته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
برنامه ریزی، اوقات فراغت، فرزندان، کلاس های تابستانی، فشار روانی، خوشگذرانی،بازی، نوجوانی، خانواده ایرانی
فقط لازم است کمی خلاقیت به خرج دهیم و با برنامه ریزی و انجام کارهای ساده، این زمان را با سرگرمی های شاد پر کنیم. البته این روزها پدرها و مادرها بنا به دلایل مختلف سعی دارند به اجبار فرزندشان را به کلاس‏ های تابستانی بفرستند اما این بزرگ ترین اشتباه خانواده ها است چرا که دانش آموز باید در اثر احساس نیاز خودش به این کلاس ‏ها برود.

البته شرکت در کلاس ‏های تابستانی اگر همراه با فشار روانی خانواده باشد، تاثیر نامطلوبی هم به جا می ‏گذارد. خانواده می‏ تواند با جملاتی مانند «بهتر نیست برای اوقات فراغت ات برنامه ریزی کنی؟» و به حالت پیشنهاد فرزندش را به این کار ترغیب کند. در واقع خانواده باید نقش راهنمایی و هدایت را ایفا کند نه تصمیم گیری.

سرگرمی های ساده به شرط خوشگذرانی در اوقات فراغت

یکی از مهم ترین سرگرمی های ساده برای گذراندن اوقات فراغت تابستانی، انجام کارهای خانه با همکاری اعضای خانواده است. مثلا با همکاری تمام افراد خانواده و استفاده از مشارکت کودکان می توانیم کیک درست کنیم و غذا بپزیم.

البته بهتر است هنگام تهیه غذا و مواد اولیه در آشپزخانه زیاد به بچه ‎ها سخت نگیرید. در عین حال می توانید بچه ها را تشویق کنید تا اتاق شان را مرتب کنند. معمولا بچه ها علاقه ای ندارند که اتاق شان را تمیز کنند اما شما می توانید این کار را برای شان جذاب کنید.

مثلا زمان بگیرید که چه قدر طول می کشد تا اتاق شان را مرتب کنند و بعد اگر اتاق شان مرتب شد، برای آنها جایزه ای در نظر بگیرید و تشویق شان کنید. با این سرگرمی های به ظاهر ساده هم از دور هم بودن لذت می برید و هم به کودک تان روحیه مشارکت را می آموزید.

بازی کردن با بچه های همسایه

جمع کردن بچه‌های همسایه و بازی کردن و سرگرم کردن آنها در ساعت‌های معینی از روز یا هفته، به فرزندان‌تان پیشنهاد دهید با دوستان علاقه‌مند خود، نشست‌های مشاعره(شعرخوانی رقابتی) و مسابقات ورزشی بگذارند و برای برندگان جایزه‌ی کوچکی در نظر بگیرید.

وقتی بازی ها دسته جمعی می شود

بچه ها در هر سنی عاشق نقاشی کشیدن و درست کردن کاردستی هستند. به همین دلیل از این علاقه می توانید برای پر کردن اوقات فراغت شان به ویژه در روزهای بلند تابستانی استفاده کنید. به این ترتیب که همیشه وسایل نقاشی در اختیار آنها قرار دهید و از آنها بخواهید یک موضوع خاص را نقاشی کنند.
حتی می توانید برای جذابیت بیشتر، یک مقوای بزرگ انتخاب کنید و یک نقاشی گروهی بکشید و از این سرگرمی شاد لذت ببرید. راه دیگری هم برای علاقه مند کردن کودکان به نقاشی و کتاب خوانی وجود دارد.
مثلا می توانید چند کتاب رنگ کردنی برای بچه ها بخرید تا با رنگ کردن آنها سرگرم شوند. البته ساخت کاردستی هم به اندازه نقاشی کشیدن برای بچه ها سرگرم کننده است و در کنار آن می توانند چیزهای زیادی یاد بگیرند.

 می توانید بادبادک درست کنید، به کمک پارچه و چسب و کاموا و مقواهای رنگی شخصیت های کارتونی و عروسک بسازید و به کمک هم یک نمایش عروسکی راه بیندازید. البته اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان بیشتر در ذهن بچه ها می ماند.

سینما و تماشای فیلم

یکی دیگر از برنامه هایی که می توان برای پر کردن یک روز تعطیل تدارک دید، تماشای فیلم در سینما است. بچه ها سینما را دوست دارند، به ویژه اگرفیلم مربوط به گروه سنی خودشان و شاد و پرهیجان باشد. تماشای چنین فیلمی آنها را برای مدتی راضی خواهد نمود.

ورزش و بازی های خانوادگی

در کنار مسایل آموزشی، ساعاتی را هم به ورزش و تحرک دسته جمعی اختصاص دهید. مبل ها را کنار بکشید، یک آهنگ ورزشی بگذارید، لباس مناسب ورزش بپوشید و با هم کمی نرمش کنید.
حتی می توانید شب ها برای نیم ساعت هم که شده خانوادگی دوچرخه سواری کنید، به یک پیاده روی دسته جمعی بروید و از با هم بودن لذت ببرید.
صبح یک روز تعطیل را هم می توانید به یک کوهنوردی خانوادگی اختصاص دهید و در کنار تفریح و سرگرمی، اهمیت حفظ تناسب اندام را برای بچه ها توضیح دهید.

یک بودجه درنظر بگیرید

برخی از مردم براین باورند که برای جلب رضایت کودکان باید هرچه را می خواهند برای آنها خرید ولی اگرمبلغ مشخصی را در اختیار فرزندتان قرار دهید تا به دلخواه خود خرج کند در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد و درضمن مجبور نخواهید بود تا یک هفته پس از تعطیلات همچنان از زیر تخت خواب او وسایل اضافی خریداری شده جمع کنید.

خلاء بی برنامگی

بررسی‌ها نشان می دهد از نظر گذراندن اوقات فراغت حدود 70 درصد از دانش آموزان برنامه خاصی برای تعطیلات تابستان ندارند. تعدادی که توانایی مالی خانواده آنها اجازه می دهد، با ثبت نام در کلاسهای ورزشی، موسیقی، زبان خارجه و... وقت خود را سپری می کنند و گروهی دیگر همراه با پدران خود مشاغل آنها را دنبال می کنند و گروه بعدی در بعضی مساجد و مدارس که دارای پایگاههای تابستانی هستند ثبت نام کرده و برنامه های آموزشی را دنبال می نمایند.

آخرین گروه که با بازیهای رایانه ای یا حضور در کوچه و خیابانها اوقات خود را می گذرانند و با جمله "حوصله ام سررفته"، حوصله دیگران را سر می برند، شامل اکثریت دانش آموزان ما بوده که مخصوصاً در اغلب شهرستانها می توان آنها را مشاهده کرد. بسیاری از معضلات اخلاقی و فرهنگی در میان نوجوانان و جوانان در اثر نبود برنامه‌ریزی جدید برای گذران اوقات فراغت در بین آنها بوده است. اگر برای ایام تابستان برنامه‌ریزی نشود و نظارت روی دانش‌آموزان نباشد، به عنوان تهدید جدی تلقی خواهد شد.
روان‌شناسان معتقدند برای اینکه بتوان علل افزایش جرم در فصل تابستان را مورد کنکاش قرار داد، بایستی شرایط دوران نوجوانی را جستجو کرد. زیرا نوجوانی دوره‌ای است که فرد انرژی زیادی دارد و این انرژی باید بخوبی تخلیه شود. این مسئله باید باعث رشد نوجوان شود و برای نوجوان و جامعه منشأ اثر باشد. نوجوان انرژی زیادی دارد که اگر نتواند بخوبی آن را تخلیه کد، به شیوه نادرست تخلیه‌اش می‌کند. اگر نتوانیم این هیجان را به نحوی هدایت کنیم که به درستی تخلیه شود، ممکن است که هیجان‌خواهی، نوجوان را به سمت فعالیتهای خطرناک سوق دهد.

منابع: چگونه / نمناک / دانا / مهر
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین