تبیان، دستیار زندگی

تبلیغات بیرون از خانه چیست؟

تبلیغات بیرون از خانه (outdoor advertising) در زبان جهانی تبلیغات به هر نوع از تبلیغاتی که بیرون از خانه و به عبارت بهتر در فضای باز صورت می‌گیرد، اطلاق می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تبلیغات
جهان تبلیغات و نیز عرصه تبلیغات بیرون از خانه به زبان واحد خود دست یافته و به تدریج در حال تثبیت آن دسته از واژگانی است که خود خالق آن بوده است. البته روند ماجرای واژه‌سازی و اصطلاح‌سازی هنوز حرکت خود را حفظ کرده و هر از گاهی - که چندان با فاصله هم نیست - واژه و عبارت تازه‌ای در این عرصه مطرح می‌شود. علت این امر تبدیل شدن این عرصه ارتباظی به یک صنعت زنده و پرقدرت است.

عبارات زیرگوشه‌ای از فعالیت‌های قلمرو تبلیغات بیرون از خانه را نشان می‌دهد:

شورای تبلیغات بازرگانی یک سازمان غیرانتفاعی که خدمات عمومی تبلیغاتی را در زمینه‌های ایمنی و اجتماعی در صنعت رسانه‌ای صورت می‌دهد.

ساختار تبلیغ، یک سازه فیزیکی که توسط یک شرکت رسانه‌ای برای نمایش تبلیغ ساخته شده باشد. این ساختارها بر اساس مشخصات استاندارد ساخته می‌شوند. پیام‌های تبلیغات بازرگانی با رعایت تکنیک‌های گوناگون بر روی این ساختارها ظاهر می‌شوند.

تبلیغات فرودگاهی. طیف تبلیغات بازرگانی که در فرودگاه‌ها به چشم می‌خورد. از تبلیغات پوستری دیواری موسوم به backlit (که به دیوارها نصب می‌شود و از پشت آنها نور می‌تابد/ نئون) تا مجموعه‌هایی که غرفه‌داران برای تبلیغ از آنها استفاده می‌کنند.

فدراسیون تبلیغات بازرگانی آمریکا. فدراسیونی که از حقوق آگهی‌دهندگان از طریق آموزش دولت، رسانه‌های خبری و عامه مردم دفاع می‌کند. فدراسیون تبلیغات بازرگانی آمریکا اهداف خود را از طریق شبکه 50هزار عضوی خود که شامل انجمن‌های تبلیغاتی و افراد دانشگاهی می‌شود، دنبال می‌کند.

تبلیغات دو ورقی مغازه‌ای. به تبلیغاتی گفته می‌شود که در نقاط جزیی فروش نظیر بقالی‌ها و خواربارفروشی‌ها نصب می‌شود و معملاً حالت یک پوستر قاب گرفته را دارد.انجمن آمریکایی آژانس‌های تبلیغاتی. سازمان ملی آژانس‌های تبلیغاتی که نماینده 545 آژانس با ابعاد مختلف است. این انجمن استانداردهای کار تبلیغاتی را تا سقف 80 درصد مدون کرده است که توسط اکثر آژانس‌های تبلیغاتی به کار گرفته می‌شود. این استانداردها حتی قراردادهای مربوط به تبلیغات بیرون از خانه را هم در برمی‌گیرد. این انجمن در عین حال دارای یک کمیته رسانه‌ای است که به نمایندگی از اعضای قراردادهای مربوط به تبلیغات بیرون از خانه را دنبال می‌کند.

راهنمای سفارش‌دهندگان تبلیغات بیرون از خانه. نرخ و میزان اختصاص جا برای تبلیغ برروی رسانه‌های بیرون از خانه. این راهنمای حاوی نرخ و میزان جای آگهی هر سال منتشر می‌شود.

گزارش دهنده تبلیغات سیار. یک روش برای تسهیل برآورد تعداد احتمالی افرادی که ممکن است یک تبلیغ را بر بدنه یک کامیون ببینند.

انجمن تبلیغات بیرون از خانه آمریکا. این انجمن در سال 1981 پایه‌گذاری شده و در واقع یک اتحادیه‌ملی است که از دست‌اندرکاران رسانه‌ای و تولیدکنندگان عرصه تبلیغات بیرون از خانه حمایت کرده و نماینده آنها به شمار می‌آید. مأموریت انجمن تبلیغات بیرون از خانه حمایت از رسانه تبلیغات بیرون از خانه است و این هدف را از مسیر تمرکز بر مقررات، بازاریابی، بهبود کیفیت محصولات، حمایت از تکنولوژی‌های جدید و حفظ وحدت صنعت دنبال می‌کند.

تبلیغات در استراحتگاه‌ها. به تبلیغاتی گفته می‌شود که در محوطه استراحتگاه‌های ایستگاه‌های قطار و یا توقف‌گاه‌های مربوط به کامیون‌ها صورت می‌گیرد.

تبلیغات در مراکز خرید. یک سازه تبلیغاتی ثابت از نوع backlit که در مراکز خرید نصب می‌شود و اندازه ارتفاع ایستگاه‌های مسافران اتوبوس‌ها است.

تبلیغات در پیست‌های اتومبیل‌رانی. انواع تبلیغات در اندازه‌های مختلف که کنار پیست‌های اتومبیل‌رانی نصب می‌شود و از اندازه‌های پایه میزی تا ابعاد آگهی‌های کنار ایستگاه‌های راه‌آهن را در برمی‌گیرد.

تبلیغات استادیومی، انواع فرمت‌های تبلیغاتی که در استادیوم‌ها نصب می‌شود و اندازه‌های آنها متفاوت است.

تبلیغات حمل و نقل و سیار. به انواع تبلیغاتی گفته می‌شود که بر روی وسایل متحرک از جمله وسایل نقلیه در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌ها و ترمینال‌ها نصب می‌شود. مثل تبلیغات بر روی اتوبوس‌ها، پنل‌ها، تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها.

تبلیغات بر روی جلو و عقب وسایل نقلیه عمومی. به تبلیغاتی گفته می‌شود که بر روی وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس صورت می‌گیرد. در این مورد، تبلیغ بین چراغ‌های جلو و یا عقب اتوبوس نصب می‌شود.

تبلیغات بر روی تاکسی. نصب تبلیغات بر روی تاکسی، چه بر روی سقف و چه بر عقب تاکسی. به تبلیغاتی که بر روی سقف تاکسی نصب می‌شود cabtops می‌گویند که معمولاً شب‌ها جراغی هم برای آن روشن می‌شود.

پوستر سی ورقی. به تبلیغاتی اطلاق می‌شود که حالت استاندارد دارد و در هنگام نصب به گونه‌ای نصب می‌شود که هم اتومبیل‌ها و هم عابران در پیاده‌روها قادر به دیدن آن باشند.

نقاط کل میزان مخاطبان. شیوه‌ای برای اندازه‌گیری میزان مخاطبان در یک دوره زمانی مشخص. سطوح TRP برای مخاطبان تبلیغات بیرون از خانه، یک روز از هفته است (میانگین هفت روز).

ممیزی ترافیک. برآورد میزان دیده شدن یک آگهی در بیرون از خانه. این میزان یا از طریق شمارش‌های دولتی صورت می‌گیرد و یا اینکه به صورت دستی محاسبه شده و با داده‌های اداره ممیزی ترافیک مقایسه می‌شود.

دفتر ممیزی ترافیک (TAB). دفتر ممیزی ترافیک که در سال 1933 پایه‌گذاری شده، نماد رسمی شمارش میزان دیده شدن تبلیغات بیرون از خانه است. این سازمان مستقل به مثابه طرف سوم، مورد قبول آگهی دهندگان و آژانس‌های تبلیغاتی و صاحبان رسانه‌ها است و با آمارهایش در این عرصه وارد عمل می‌شود.

شمارش ترافیکی. برآورد میزان افراد در یک منطقه مفروض چه در اتومبیل و چه به صورت عابر توسط آژانس‌های دولتی برای اینکه بر سر میزان و شمارش دفعات دیده شدن یک آگهی اختلاف به وجود نیاید. به عنوان مثال کاری که دفتر ممیزی ترافیک (TAB) صورت می‌دهد، در همین چارچوب است.

جریان ترافیک. ارائه گرافیکی میزان ترافیک در یک خیابان مفروض یا بزرگراه بر اساس عرض مسیر و خطوط حرکت اتومبیل‌ها.

تبلیغات سه کارها یا سه دیدی. تبلیغات بر روی میله‌های سه بعدی یا مثلثی که به صورت کرکره‌ای در فواصل زمانی ثابت با تغییر حالت آگهی یکی از سه آگهی‌دهنده را به نمایش درمی‌آورند.

قاب یا حاشیه. فریم یا قالبی که یک آگهی‌ بیرون از خانه را در خود می‌گیرد و معمولاً از جنس فلز یا فایبرگلاس یا پلاستیک و یا از جنس چوب است.

تبلیغات دیواری. به تبلیغاتی گفته می‌شود که مستقیماً بر روی سطوح خارجی یک ساختمان نقش ببندد. البته می‌توان وینیل را هم بر روی دیوار نصب کرد.
منبع: همشهری آنلاین