تبیان، دستیار زندگی

ربات ضددود آتش‌نشانان را هدایت می‌کند

پیش از این ربات‌هایی برای کمک به آتش نشان‌ها به منظور خاموش کردن اتش ابداع شده بود، اما ربات «اسموک‌بات» توانایی‌های بیشتری در این زمینه دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
آتش نشان
این ربات توسط یک کنسرسیوم اروپایی به رهبری دانشگاه سوئدی اوربرو طراحی شده و قادر به انجام ماموریت‌های گشت زنی و شناسایی در ساختمان‌هایی مملو از دود است که دید انسان در آنها به شدت محدود شده است.
این ربات بعد از بررسی محل آتش سوزی می‌تواند نقشه محل را تهیه کند و از این طریق به آتش نشان‌ها کمک کند تا مسیر مناسب برای یافتن افراد سانحه دیده و اطفای آتش را بیابند.
این ربات مجهز به دوربین‌های حرارتی، یک دوربین راداری سه بعدی و سیستم تشخیص موانع و اشیا موسوم به LiDAR است و تصاویر و سایر داده های خود را به صورت آنی و لحظه به لحظه به یک اپراتور انسانی که در نزدیکی خودش حضور دارد، منتقل می کند.
ارتباط ربات و اپراتور از طریق اینترنت صورت می گیرد و در صورت قطع ارتباط اینترنتی ربات به طور خودکار به آخرین نقطه ای که ارتباط در ان وجود داشته بازمی‌گردد.
حسگرهای گاز این ربات قادر به تشخیص نوع آلودگی‌های شیمیایی منطقه آتش سوزی است و با استفاده از این اطلاعات به آتش نشان ها در مورد خطرات احتمالی و امکان وقوع انفجار هشدار می دهد. این ربات برای جمع آوری اطلاعات ضروری به تنها 15 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد.
منبع:فارس