تبیان، دستیار زندگی

ملکه تهران به جنگ آلودگی می‌رود

نمایشگاه نقاشی‌های کودکان شش ساله که رویاهای خود از آینده‌ای صلح آمیز را به تصویر کشیده‌اند، در فرهنگسرای شفق برگزار می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
ملکه تهران به جنگ آلودگی می‌رود

نمایشگاه نقاشی کودکان شش ساله به همت خانه کودک حدیث و موزه صلح تهران برگزار می‌شود که در آن از کودکان خواسته شده بود تا تصویری که از آینده صلح آمیز خود را دارند را نقاشی کنند.

مهناز آرین‌فرد که یکی از فعالان حقوق کودک و مدیر خانه کودک حدیث که یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزش کودک تهران با بیش از سی سال قدمت است درباره این نمایشگاه می‌گوید: با در نظر گرفتن این نکته که اوج سن فانتزی کودکان در سن شش سال است ما وارد دنیای رویاهای کودکی آنها شدیم و از آنها خواستیم که خودشان را با حرکت صلح آمیزشان در آینده به تصویر بکشند. ابتدا از آنها عکس گرفته شد و سپس عکسشان چاپ شد و آنها روی عکس خودشان، رویایی که داشتند را نقاشی کردند.

آرین فرد ادامه داد: مفهوم صلح برای کودکان چیزی مقابل جنگ نیست و برای آنها صلح معنی حمایت، مهربانی، و همدلی را دارد. ما قبل از آغاز این ایده، این مفاهیم را به شکل غیرمستقیم به آنها تفهیم کرده بودیم و سپس از آنها خواستیم تا آن موقعیت را تصویر کنند. اصول آموزش‌مان هم بر مبنای سه اصل احترام به خود، احترام به دیگران و احترام به محیط زیست است."ژ

همچنین کتابچه نقاشی‌های چاپ شده تمامی آثار ارائه شده در نمایشگاه هم همزمان با گشایش آن عرضه می‌شود که حاوی نقاشی‌ها به همراه داستان کوتاهی درباره هرکدام از آنهاست که کودکان خود درباره آثارشان تعریف کرده اند. این کتابچه به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است.

این نمایشگاه سی و چهارمین نمایشگاه نقاشی کودکان "حدیث" و نهمین همکاری این مرکز با موزه صلح تهران است که با هدف ترویج صلح و دوستی برگزار می‌شود. این نقاشی‌ها تاکنون موفق به دریافت تقدیرنامه از طرف مراکز ملی و بین‌المللی همچون برنامه توسعه سازمان ملل متحد شده‌اند. همچنین این آثار طی این سال‌ها در مسابقات بین‌المللی نقاشی صلح کودکان از موزه صلح هیروشیما در ژاپن و شهرداری وارنا در بلغارستان برگزیده شده‌اند. پیش از این نیز مهناز آرین فرد کتاب سفرنامه‌اش به هیروشیما را با عنوان "ببخش اما فراموش نکن" منتشر کرده بود.

در یکی از داستان‌های پای نقاشی‌ها می‌خوانیم: من ملکه شهر تهرانم، آنقدر چوب جادو را در هوا می‌چرخانم تا آلودگی از بین برود و با چوب جادویی از بچه‌ها مراقبت می‌کنم. " و در یکی دیگر از داستان‌ها، قصه نقاشی اینطور آمده است: "من یک اسب‌سوارم، من با اسبم در دشت و جنگل دنبال حیوانات وحشی مثل ببر، گرگ، روباه، تمساح، فیل، پلنگ، یوزپلنگ، جگوار، و شیرکوهی می‌گردم تا به آنها بگویم که دوستشان دارم.

این نمایشگاه از 31 خردادماه تا 2 تیرماه از ساعت 16 تا 18 در فرهنگسرای شفق واقع در خیابان یوسف آباد، خیابان فراهانی پور، پارک شفق، نگارخانه فرهنگسرا دایر است و ورود برای عموم آزاد است.

منبع : خبرگزاری ایلنا