سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

بندر کنگ از قدیمی ترین بندرهای ایران

شهر بندر کنگ، بندری تاریخی و بسیار زیبای ایرانی است که در استان هرمزگان قرار گرفته است. این بندر از قدیمی ترین بندرهای ایران است که در ۵ کیلومتری شهرستان بندرلنگه قردارد و دارای جاذبه های گردشگری بی نظیری است چرا که توانسته تاکنون بافت تاریخی خود را کاملا حفظ کند. در کنگ تعداد زیادی مسجد و مغازه‌ های گوناگون وجود دارد، بیشتر اهالی بندر کنگ به زبان فارسی صحبت می کنند ولی نوشته‌هایشان به زبان عربی می نویسند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بندر کنگ در هرمزگان

در زمان های دور همانطور که می دانید منطقه ی جنوبی ایران تحت تصرف پرتغالی ها بوده و بر مناطق اطراف آن تسلط کامل داشته اند و در آن دوران بند کنگ یکی از مراکز مهم در دولت پرتغال به شمار می رفته و انبوهی از کشتی های بزرگ پرتغالی در آب های بندر کنگ لنگر می انداخته اند. یک قلعه بزرگ به عنوان مرکز حکومت در آنجا وجود داشت که اکنون نیز آثاری از آن در کنار دریا در زمان جزر آب دیده می‌شود. بندر کنگ در هرمزگان تقریبا یکی از بنادر تاریخی و تفریحی در جنوب ایران است که عده ی زیادی از مسافران داخلی و خارجی در طول سال به آن سفر می کنند.

فاصله ی بندرکنگ تا بندرعباس حدود ۱۶۵ کیلومتر است و دارای مساحتی برابر با ۵ کیلومترمربع می باشد. این شهر آب و هوایی بسیار گرم و مرطوب دارد و پیشنهاد می کنیم که حتما در فصل های بهار و پاییز و زمستان به سمت آن بروید. همان‌طور که از نام این شهر بر می‌آید، بندرکنگ یک بندر است و در نزدیکی دریا قرار دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود ۱۶۵۰۰ نفر در این شهر زندگی می‌کنند.این بندر جنوبی ایران در گذشته این شهر مکانی برای تجار بود و کشتی‌های بزرگی نیز در آن پهلو می‌گرفتند که از آن‌ها برای تجارت به هند، بصره، ممباسا و کشور‌های آفریقایی استفاده می‌شد. تجار این منطقه خرما، الورد، المستکی، جوز، لوز و سجاده به کشور‌های مقصد می‌بردند و از آنجا نیز چوب، چای و پارچه وارد می‌کردند. اکثر تاجرهایی که به این بندر می آمدند تا تجارت کنند در این شهر خانه ای برای خود می ساختند که در بالا همه آن ها بادگیرهای زیبایی وجود دارد و در حال حاضر برخی از آن ها باقی مانده و به عنوان جاذبه ی گردشگری برشمرده می شود.

قلعه لشتیان یکی دیگر از قلعه هایی است که در این منطقه وجود دارد و گفته می‌شود راهی زیرزمینی بین آن و قلعه پرتغالی‌ها وجود داشته است و از این مسیر برای رفتن به قلعه دیگر یا رساندن تجهیزات در هنگام جنگ استفاده می‌شد.
بندر کنگ در هرمزگان

جاذبه های گردشگری در بندر کنگ


برای اینکه بخواهید در این شهر بندری به گشت و گذار بپردازید باید بدانید که تقریبا ۵۶ هکتار از آن را بافت های تاریخی در بر گرفته است. در این منطقه می توانید با توجه به شرایط آب و هوایی که دارد بادگیرها و منظره های زیبایی از دریا در این شهر قابل تماشا است که هر کدام می توانند تجربیات سفری عالی را برای شما به ارمغان بیاورند. از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می‌توان به قلعه لشتان، موزه مردم شناسی، موزه شخصی محمد ابراهیمی، مجسمه لنج مسی، پارک جنگی، خانه هنرمندان، خانه صنایع دستی، ‌قلعه پرتغالی‌ها، خانه گلبتان، برج مدور، برکه پنج تا، برکه دریا دولت،‌ بازار ماهی فروشان و جنگل‌های حفاظت شده آکاسیاتورتلیس اشاره کرد.

برکه دریا دولت


در بندر کنگ در جنوب ایران مردم محلی این منطقه به برکه ای که در آن وجود دارد برکه دریا می گویند و این آب انبار را که محلی برای جمع آوری آب به صورت دایره ای است را برکه ی دریا دولت می نامند. قطر این برکه ۲۸ متر است و عمق آن ۱۴ متر است. نیمی از این آب انبار دارای سقف است اما به دلیل بزرگی، نیمه‌ ی دیگر آن سقف ندارد. انتخاب نام دریا دولت نیز برای این آب انبار از بزرگی آن نشات می‌گیرد.

خانه گلبتان


یکی دیگر از جاذبه های گردشگری که در جنوب ایران قرار دارد خانه گلبتان است که از دوران قاجار تاکنون در این منطقه وجود دارد. این خانه در حیاط مرکزی شهر تشکیل شده که اتاق های زیادی دورتادور آن را فرا گرفته است همچنین چندین بادگیر در آن هم در آن وجود دارد، این خانه بسیار زیباست و طاق‌ها و گچبری‌های آن نیز بر این زیبایی می‌افزایند. لازم به ذکر است که خانه گلبتان در سوم اسفند ماه ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۲۹ به عنوان اثر ملی ایران ثبت شد.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

لنج بوم مسی


از سال ۱۲۷۳ تاکنون لنجی شخصی در بندر کنگ ساخته شده است که حدود ۷۰۰ تن ظرفیت داشته است. این لنج ابعاد بسیار بزرگی داشته و بخش زیادی از آن در زیر آب قرار گرفته است و همین بخش را نیز با ورق‌های مسی پوشانده اند. این لنج مسی برای مقاصد تجاری مورد استفاده قرار می‌گرفت و ۶۰ نفر سرنشین و ۲ ناخدا داشت که وسایل مختلف را به آفریقا،‌ هندوستان، پاکستان و یمن حمل می‌کرد. در سال ۱۳۲۲ یک هواپیمای ژاپنی از این لنج فیلم برداری می کند و پس از آن زیردریایی این کشور به لنج حمله می برد و آن را بین می برد. در حال حاضر در همان بخشی که این لنج ساخته شده بود، تندیسی از آن را به یاد قربانیان آن حمله ساخته‌اند که نمادی از حدود ۱۱۳ سال پیش است.

پیشنهاد می کنیم که در طول سفرتان به بندر کنگ حتما چند غذای محلی این منطقه را که شامل گوبولی گوشت، برنج دوشاب، بریانی میگو، سمبوسه، نان لیتک یا رگاک می شود را میل کنید. دو رستوران فردوس(ضلع غربی میدان ناخدا، پارک فردوس) و کبابی عارف هم جزء بهترین ها در این بندر تاریخی به شمار می شوند که اگر خواستید می توانید به آن ها بروید و غذایی خوشمزه را میل کنید.

نحوه دسترسی به بندر کنگ در هرمزگان


گردشگرانی که قصد سفر به بندر کنگ در هرمزگان و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن را دارند می‌توانند از طریق هواپیما، مسیر جاده‌ای و دریا به این منطقه سفر کنند. البته خود بندرکنگ دارای فرودگاه نیست اما گردشگران می‌توانند مقصدشان را فرودگان بندر لنگه انتخاب کنند و سپس به سمت بندرکنگ بروند که فاصله بسیار کمی دارد و در واقع بندرکنگ بخشی از بندر لنگه است.

اگر هم می خواهید که به صورت زمینی به بندر کنگ در جنوب ایران سفر کنید می توانید از جاده ی بندر عبارس به سمت بندر کنگ که تمام مسیرها با تابلوهایی نشان گذاری شده است، بروید.

بندر کنگ در هرمزگان تا تهران ۱,۴۵۷ کیلومتر
منبع: مجله گردشگری الی گشت
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین