تبیان، دستیار زندگی

عرفان حلقه مملو از تضادها و دروغ هاست

اشکال بنیادین عرفان حلقه این است که بین خدا و انسان و برای رسیدن به کمال، حلقه ها و حفاظ ها و اتصالات و تفویض ها و مسترها و مرکزیت عرفان حلقه را واسطه می کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
عرفان نوظهور


متن زیر یادداشتی از حجت الاسلام حمیدرضا مظاهری سیف است که به دو پرسش رایج در مورد عرفان حلقه پاسخ داده است.

مهمترین اشکال عرفان حلقه چیست؟

اشکال بنیادین عرفان حلقه این است که بین خدا و انسان و برای رسیدن به کمال، حلقه ها و حفاظ ها و اتصالات و تفویض ها و مسترها و مرکزیت عرفان حلقه را واسطه می کند؛ در حالی که خداوند از رگ گردن به ما نزدیکتر است و نور و عشق و حضورش تمام هستی را فراگرفته است.

البته مبلغان عرفان حلقه می گویند که نقش مستر در اتصال مثل امام جماعت در نماز است. اما در نماز جماعت همه با هم به خدا وصل می شوند و امام جماعت وصلتر از دیگران نیست و در ارتباط مردم با خدا نقش خاصی ندارد. بنابراین هر انسان با ایمانی که بتواند درست نمازش را بخواند، امام جماعت می شود. و توصیه شده است که اگر دو نفر با هم هستند یک نفرشان جلو بایستد و دیگری به او اقتدا کند. هیچ حلقه و تفویض و وساطتی در کار نیست.

حتی در تفکر شیعی ائمه معصومین هم هیچ حلقه ای را تفویض نمی کنند و تنها نقش آنها آموزش و ارائه الگو برای درست زندگی کردن است. آنها به ما می آموزند که در همین زمین و در این دنیا چطور زندگی کنیم که خداوند از ما راضی باشد. علم و آموزش آنها مقدمه تلاش و کوشش برای نزدیک شدن دلها به خداوند است. در حالی که عرفان حلقه علم و تلاش را به پله عقل اختصاص می دهد و اتصال و حفاظ ها و حلقه ها را ویژگی پله عشق می داند.

بنابراین مهمترین اشکال حلقه این است که حلقه ها و تفویض اتصالات و زنجیره ای از عوامل مربوط به آن را میان انسان و خدا واسطه کرده، این همه را شرط رسیدن به کمال و رفتن به روی پله عشق می داند و علم و تلاش و دین و پاکی را از این موضوع جدا می پندارد.

چرا افرادی که به عرفان حلقه می پیوندند، اختلالات روحی و روانی پیدا می کنند و گاهی به بیماری های جسمی دچار می شوند؟

در عرفان حلقه با وعده درمان بیماری ها اولین حلقه را به مخاطبان تفویض می شود و موضوعی به نام برون ریزی به میان می آید. با این توجیه که درمان پس از یک دوره اختلالات روانی و رنج های جسمی انجام خواهد شد.

این طور گفته می شود که جن ها و ارواح سرگردان در شما رسوخ کرده اند و حالا در اثر اتصالات از شما خارج خواهند شد. به این ترتیب افرادی که تا پیش از این مشکلی با جن و روح نداشته اند، در اثر این تلقین ها یا در اثر این اتصالات به صورت خیالی یا واقعی گرفتار مشکلات عجیب و غریبی می شوند. که سرانجام هیچ اثر درمانی اثبات شده ای ندارد، اما مشکلات آن همچنان باقی خواهد ماند.

پاسخ مبلغان عرفان حلقه به پایان ناپذیری برون ریزی ها این است که راه عشق، اول آسان می نماید ولی مشکل ها در آن می افتد و سلسله موی دوست حلقه دام بلاست. بنابراین اگر عشق می خواهید، باید این بلاها را تحمل کنید و این مشکلات را به جان بخرید. این طور است که معلوم می شود، برون ریزی در واقع درون ریزی است، و درمان در واقع بیماری است، و کمال در واقع قدرت اثرگذاری بر دیگران است و رحمت الهی موجب عذاب است و عرفان حلقه پر است از این تضادها و دروغها.
 
منبع : خبرگزاری مهر
 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.