تبیان، دستیار زندگی

موثرترین روش‌های تبلیغاتی برای مشاغل کوچک

اینترنت این امكان را فراهم كرده است تا سایت‌های اینترنتی مخصوصا شبكه‌های مجازی مانند فیسبوک، توییتر، پینترست و … اطلاعات و علاقه‌مندی‌های مخاطبان را جمع آوری كنند و این بهترین بستر برای تبلیغات است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تبلیغات
اولین تبلیغاتی كه در اینترنت شكل گرفت به صورت متنی بود اما بعدها بنرهای گرافیكی و متحرك جزو جذابیت های دنیای اینترنت شد. ابتدا این بنرها توجه مخاطب را جلب می كردند و همین علاقه مندی سبب شد تا استفاده از بنرها گرافیكی به سرعت رشد كند. اما هر چه تعداد این بنرها افزایش می یافت، توجه مخاطب كمتر به آن جلب می‌شد.

برخی برای حل این مشكل از صفحات باز شونده (Pop-up) استفاده كردند. این صفحات به محض باز كردن صفحه اصلی سایت به یكباره باز می شدند و برای مدتی كوتاه جلب توجه می كردند اما برای كاربران اینترنتی بسیار آزاردهنده و بستن دوباره آنها باعث دردسر بود. این نوع تبلیغات به زور می خواستند توجه مخاطب را جلب كنند.

كم كم نرم افزارهایی شكل گرفت كه به صورت خودكار این نوع صفحات را متوقف می كردند و كاربران اینترنتی هم برای اینكه این مزاحمت را برطرف كنند، از آنها استفاده كردند. به تدریج مرورگرهای اینترنتی هم این امكان را به صورت پیش فرض در سیستم خود اضافه كردند تا كاربران اینترنتی بدون استفاده از نرم افزار خاصی این مزاحمت ها را برطرف كنند.

روش بعدی ارسال ایمیل به تعداد بالا بود كه امروزه به این گونه فرستندگان، Spammer گفته می شود. سرویس های ارائه دهنده ایمیل هم از نرم افزارها و قوانین خاصی برای ارسال ایمیل استفاده كرده اند تا این مزاحمت های ایمیلی را برطرف كنند. هنوز هم از انواع تبلیغات چه به صورت متن و چه به صورت بنر گرافیكی و حتی صفحات باز شونده استفاده می شود.

فرصت تجاری مناسب برای مشاغل کوچک: کسب درآمد با تولید App های موفق موبایل و تبلت
الفبـای بکارگیری توییتر برای مشاغل کوچک و استارتاپ‌ها + اجرای صوتی
برای تصمیم های کوچک زندگیتان به عقلتان مراجعه کنید و برای تصمیم های بزرگ به قلبتان! امید کردستانی، مدیر ارشد…
 
اما تحقیقات جدید نشان می دهد به مرور از میزان كارایی انواع تبلیغات كاسته می شود. انگار مخاطبان نسبت به تبلیغات بی تفاوت شده اند و آنها را نادیده می گیرند.

برخی از خریدها برنامه‌ریزی نشده است و در واقع خریدار در ابتدا به دنبال آن محصول یا خدماتی که خریده نبوده اما وقتی با آن آشنا می شود، به خرید آن علاقمند می شود.برای اطمینان از موفقیت و برتری ایده هایتان، قبل از شروع هر کاری، برای آن باید مدل کسب و کار مناسب طراحی کنید.
این تصویر بر اساس حركت مردمك چشم كاربران اینترنتی تهیه شده است.

در این تصویر نقاط قرمز، نقاطی است كه بیشترین توجه مخاطب را به خود جلب كرده است. مكان هایی كه تبلیغات در آن است با مستطیل های سبز رنگ مشخص شده اند كه هیچ توجهی را به خود جلب نكرده اند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد كه به آرامی روشهای معمول تبلیغات آنلاین كارایی خود را از دست می دهند. این روش ها به نوعی شلیك در تاریكی است.

اما برای این مشكل حل، دو راه حل كلی در پیش گرفته می شود كه البته هر دو یك وجه مشترك دارند. “هدفمند بودن تبلیغات”. به این معنا كه تنها افرادی را كه نیازمند توجه آنها هستیم را جلب كنیم.

روش موثر اول، “تبلیغات بر اساس كلید واژه” است. مانند تبلیغات کلیکی گوگل (Google AdWord و Google AdSense) را پیشنهاد می دهند و استدلال آنها هم این است كه كسی كه مثلا كلمات “هتل+اصفهان” را جستجو می كند احتمالا قصد سفر به آنجا را دارد.

پس اگر تبلیغات هتل‌های واقع در اصفهان را در لابلای صفحات و یا نتیج جستجو نمایش دهیم، احتمال كلیک روی آنها زیاد است و در این صورت ترافیک هدفمندی به سمت سایت رزرو هتل‌های اصفهان ایجاد می شود.

استدلال قابل تاملی است و استقبال خوب از این نوع تبلیغات هم درستی این ادعا را ثابت می كند. براساس گزارش IAB (می 2008) درآمد حاصل از تبلیغات براساس کلیدواژه، 41 درصد کل درآمد حاصل از کل تبلیغات اینترنتی بوده است و در مقایسه با سال‌های قبل رشد بیشتری داشته اند . این رشد نشان دهنده نتیجه بخش بودن این نوع تبلیغات بوده است.

در كنار این مزایا این نوع تبلیغات معایبی هم دارند

1.  درک انگیزه های پیچیده یك انسان برای یك ماشین به صورت کامل غیر ممكن است. به این معنی كه کاربر با واژه ای جستجو می کند كه تمام انگیزه ها و اهداف خود را در آن کلیدواژه خلاصه کرده است!

کاری که یک انسان با تمام هوشی که دارد از انجام آن عاجز است باید توسط موتور جستجو انجام شود یعنی شناسایی انگیزه و هدف کاربر از یك کلیدواژه و نمایش تبلیغات مرتبط با آن.

یک كاربر حرفه ای آنقدر كلید واژه هایش را تغییر می دهد تا موتور جستجو به انگیزه واقعی وی پی ببرد برای همین معمولا نتایج اولیه نشان دهنده این است كه آیا انگیزه اصلی از جستجو درست شناسایی شده است یا نه؟ به همین خاطر نوعی نابینایی هم در موتورهای جستجو دیده می شود.

2. برخی از خریدها برنامه‌ریزی نشده است و در واقع خریدار در ابتدا به دنبال آن محصول یا خدماتی که خریده نبوده اما وقتی با آن آشنا می شود، به خرید آن علاقمند می شود.

روش موثر دوم، “تبلیغات بر اساس علاقه مندی مخاطب” است.
استدلال آن هم به این صورت است كه اگر فردی مثلا به عكاسی علاقمند باشد احتمالا به تبلیغ دوربین عكاسی بیشتر توجه می كند. اما از كجا باید دانست افراد چه علاقمندی هایی دارند؟

این روش، به دلیل امكاناتی كه با وجود اینترنت فراهم شده، شكل گرفته است. اینترنت این امكان را فراهم كرده است تا سایت‌های اینترنتی مخصوصا شبكه‌های مجازی مانند فیسبوک، توییتر، پینترست و … اطلاعات و علاقه‌مندی‌های مخاطبان را جمع آوری كنند.

در این صورت شما می‌توانید در سایتی مانند فیسبوک برای كسانی كه ساكن لندن هستند و به موسیقی سنتی ایرانی هم علاقه دارند مثلا تبلیغات یک كنسرت استاد شجریان در لندن را نمایش دهید.

این روش، راه تبلیغاتی موثری است اما یك ایراد به این نوع تبلیغات وارد است. آن هم این که شاید برای خریدهای بر اساس علاقه مندی موثر باشد اما همیشه همه خریدهای افراد، بر اساس علاقه نیست بلکه گاهی در جهت رفع نیاز است. مثلا كسی به استفاده از نرم افزار ویروس كش علاقه ندارد ولی به آن نیاز دارد. با این حال این روش تبلیغاتی آنقدر موثر است كه گوگل هدف از راه اندازی شبكه «گوگل پلاس» را سهیم بودن در این عرصه عنوان می كند.

نتیجه

به نظر می رسد نه توان تصاویر چشمك زن و نه اجبار صفحات باز شونده و نه حتی حجم زیاد پولی كه در تبلیغات كلید واژه ای صرف می شود نمی تواند به طور كامل توجه مخاطبان را جلب كند. اما این به آن معنا نیست كه بازاریابی و تبلیغات اینترنتی به طور كامل كارایی خود را از دست داده اند و نباید در آن سرمایه گذاری كرد. انگار چاره ای نیست و باید با این شرایط كنار آمد و بهترین ابزار را برای تبلیغات انتخاب كرد.

اما آنچه در انتخاب ابزار تبلیغاتی اهمیت فراوان دارد و متاسفانه كمتر به آن پرداخته می شود نرخ برگشت سرمایه یا ROI یا Return On Investment است. یعنی چه میزان از هزینه های تبلیغات انجام شده، در قالب فروش بازگشت داشته است؟

در واقع هزار تومان كه هزینه تبلیغ می شود باید بتواند بیشتر از این مبلغ درآمد زایی داشته باشد وگرنه انجام آن كاری بیهوده و حتی زیان ده است. اینكه تمام تلاش خود را صرف تمركز در تبلیغات كنیم كافی نیست و در اینجا است كه نقش ارزش آفرینی برای مشتری و محتوای غنی پر رنگ تر می شود.
منبع: وب‌سایت خوشفکری