تبیان، دستیار زندگی

همراه با شما تا آزمون سراسری

در اواخر سال گذشته و هم‌زمان با آغاز مهلت ثبت‌نام داوطلبان در آزمون سراسری سال 1397، ما به صورت پی در پی، و البته با فواصل چند هفته یک بار، مفاد این ستون را به یادآوری موارد لازم برای داوطلبان این آزمون مهم اختصاص دادیم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مرکز یادگیری تبیان - محبوبه همت
 همراه با شما تا آزمون سراسری

 در اواخر سال گذشته و هم‌زمان با آغاز مهلت ثبت‌نام داوطلبان در آزمون سراسری سال 1397، ما به صورت پی در پی، و البته با فواصل چند هفته یک بار، مفاد این ستون را به یادآوری موارد لازم برای داوطلبان این آزمون مهم اختصاص دادیم که با عنوان «همراه با شما تا آزمون سراسری» انتشار یافت. حال از آنجا که از امروز تا آزمون سراسری 1397 که در روزهای 7 و 8 تیرماه برگزار می‌گردد، حداقل 17 روز باقی‌مانده است و همچنین با توجه به این شرایط ویژه‌ زمانی برای داوطلبان آزمون سراسری سال جاری، شایسته دانستیم مواردی را که رعایت آنها در روزهای باقی‌مانده تا «کنکور» از سوی داوطلبان این آزمون، راه‌های رسیدن به موفقیت را برای آنها هموارتر می‌سازد، در این ستون در شماره پیشِ‌رو و دو شماره آینده به طور فهرست‌وار بیان کنیم؛ با این توضیح که این موارد، تمام مواردی نیستند که عمل به آنها برای کسب موفقیت در آزمون سراسری لازم به نظر می‌رسد، و البته هر یک از شما داوطلبان گرامی نیز می‌توانید موارد دیگری را در این زمینه، که از نزدیک با آنها برخورد کرده‌اید، به موارد ذیل اضافه کنید:
در این روزهای آخر و فرصت‌های پایانی، دیگر زمانی برای آغاز مطالعه هیچ درسی نیست؛ بلکه باید در این ایام، تنها به مرور نکات کلیدی هر یک از دروس و جمع‌بندی آنها پرداخت. جمع‌بندی مطالب، زمانی مثمر ثمر هست که ما همه دروس را خوانده و در این روزها تنها قصد مرور آنها را داشته باشیم تا از یادگیری کامل آن دروس اطمینان حاصل کنیم.
در جمع‌بندی دروس، بهتر است مواردی که در ذیل می‌آید رعایت شود:
1- مرور درس‌های مطالعه شده.
2- مرور آخرین نکات مهم و کلیدی هر درس که آنها را به صورت جداگانه یادداشت کرده‌ایم.
3- جبران ضعف‌ها  وکاستی‌های آزمون و مطالعه و بازخوانی آن دسته از مطالبی که به پرسش‌های مربوط به آنها پاسخ نداده یا پاسخ نادرست داده‌ایم.
4- هرگز روش مطالعه خود را در این مرحله تغییر ندهید؛ به عبارت دیگر، به همان‌ صورتی که تا به حال مطالعه کرده و به آن شیوه خو گرفته‌اید، مطالعه خود را ادامه دهید؛ زیرا در این زمان، دیگر فرصتی برای آزمودن سایر روش‌های مطالعه باقی نمانده است.
5- به هیچ وجه از ساعات خواب خود در این ایام، کم نکنید؛ چون کاستن از ساعات خواب، بازده مطالعه و کیفیت یادگیری شما را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد.
6- برنامه غذایی منظمی در این روزها برای خود تدارک ببینید و از غذاهای سالم، تازه و پرانرژی استفاده کنید، و در عین حال پرخوری هم نکنید.
7- مطالعه خود را از یک ساعت مشخص شروع و در یک ساعت مشخص تمام کنید.
8- نگرش کلی خود را درباره آزمون سراسری و سؤالاتی که برای پاسخگویی در این آزمون به شما ارایه خواهند داد، با خوشبینی واقع‌نگرانه‌ای همراه کنید و در مجموع درباره آن مثبت‌اندیش باشید. مطمین باشید که داشتن نگرش بدبینانه درباره آزمون سراسری، تاثیر خوشایندی بر آزمون شما و چگونگی به انجام رساندن آن نخواهد گذاشت.
9- آرامش خود را حفظ کنید و دراین باره به موارد ذیل توجه کنید:
الف - در همه حالات و لحظات خود، بخصوص در این روزهای نزدیک به آزمون سراسری، توکل به پروردگار لایزال را، که بهترین آرامش دهنده ما و سرفصل همه خوبی‌هاست، فراموش نکنید و همواره از او یاری بخواهید و برای حل مشکلات و برطرف نمودن کاستی‌ها و ناخوشی‌ها به او پناه ببرید.
ب - حفظ آرامش درونی از سوی داوطلب و اطرافیان وی، بویژه والدین، مهم‌ترین چیزی است که در این روزها بسیار حیاتی و سرنوشت ساز است.
پ - در این روزهای آخر قبل از برگزاری آزمون، برای حفظ آرامش درونی، باید از درگیر شدن با هرگونه مسایل هیجانی که در زندگی امروزین هر یک از ما کم و بیش به چشم می‌خورد، حتی‌الامکان خودداری کرد. آگاه باشید داوطلبانی که با تن و روانی خسته و رنجور و خاطری پریشان در جلسه آزمون سراسری حضور می‌یابند، هر چند که از آمادگی درسی و علمی بالایی نیز برخوردار باشند، نمی‌توانند بخوبی از ذخیره‌های ذهنی‌شان در این چند ساعت (جلسه آزمون سراسری) استفاده نمایند، و به نتیجه مطلوبی که در انتظار آن به سر می‌برند نخواهند رسید.
10- پرداختن به ورزش و تفریح در این ایام، از دیگر نکات مهمی است که لازم به نظر می‌رسد؛ بنابراین، نکات ذیل را درباره ورزش و تفریح در این روزها به خاطر داشته باشید:
الف - پرداختن بیش از اندازه به ورزش و تفریح و همچنین دوری کامل داوطلب از این دو در این ایام، هر دو به یک اندازه اشتباه است؛ پس حفظ تعادل را در انجام این موارد از یاد نبرید.
ب - در این فرصت، برای حفظ شادابی و نشاط و بالا بردن روحیه خود، بهتر است که به انجام ورزش‌های مناسب و قابل دسترسی مانند: پیاده‌روی در یک فضای مناسب چون پار‌ک‌ها و بوستان‌های شهری یا باغات روستایی، دوچرخه‌سواری، شنا و بازی‌های مورد علاقه خود مانند: تنیس روی میز، فوتبال، والیبال، شطرنج و ... بپردازید و بدین ترتیب، تن و روانتان را شاداب و پرنشاط ساخته و خود را برای حضوری شکوهمند در این مسابقه بزرگ کشوری آماده کنید.
پ - اختصاص حداکثر دو تا سه ساعت در هر شبانه‌روز برای انجام ورزش‌هایی که در بند پیش از آنها صحبت شد، مناسب به نظر می‌رسد؛ در هر صورت، میانه‌‌روی در انجام این کار و هر کار دیگری را فراموش نکنید.

                                                    در آزمون سراسری و سایر آزمون‌های مهم زندگی‌تان موفق باشید 

مطالب مرتبط :
«سنجش هوش» برای داوطلبان پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان
در روزهای باقی مانده تا آزمون سراسری چه کار کنیم؟ - قسمت اول
جدیدترین تغییر آزمون سراسری ۹۸

منبع: پیک سنجش