تبیان، دستیار زندگی

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

«حج» نادیده گرفته شود اسلام تعطیل می‌شود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه حج حیات و پویایی اسلام است، گفت: حج نباید هرگز از دست برود؛ اگر حج بخواهد نادیده گرفته شود، اسلام تعطیل می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حج

آیت‌الله سیدمحمد غروی عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه یکی از واجبات موکد در اسلام و عبادات مهم در اسلام حج است، اظهار داشت: حج در اسلام اهمیت بسیار زیادی دارد، آیات و روایات زیادی بر اهمیت و فلسفه حج بیان شده است که همه نشان از جایگاه بسیار مهم این موضوع است.

وی افزود: حج به قدری اهمیت دارد که در ماه مبارک رمضان بیشتر دعاها، گاهی یک و گاهی چندبار در آن دعای حج قرار گرفته است. در برخی دعاها داریم: اللَّهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضَانَ الَّذِی أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرْآنَ وَ افْتَرَضْتَ عَلَى عِبَادِکَ فِیهِ الصِّیامَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ارْزُقْنِی حَجَّ بَیتِکَ الْحَرَامِ فِی َعامِی هَذَا وَ فِی کُلِّ عَامٍ وَ اغْفِرْ لِی تِلْکَ الذُّنُوبَ الْعِظَامَ فَإِنَّهُ لا یغْفِرُهَا غَیرُکَ یا رَحْمَانُ یا عَلامُ.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: در روایات فقها فتوا وارد شده که حج نباید تعطیل شد و اگر تعطیل شد و کسانی نتوانستند و موانعی بود و حج خواست از شکوه آن بیفتد، حاکم باید از بیت‌المال بدهد تا افرادی به حج بروند تا خانه خدا بدون زائر نماند.

وی با بیان اینکه حج سفری نسبتا طولانی است که اعمال مختلف در آن انجام می‌شود، گفت: اگر این اعمال با روح انجام بگیرد و انسان به حقیقت حج توجه داشته باشد، نقش بسیار مهمی در سازندگی افراد ایفا خواهد کرد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه به خاطره‌ای اشاره کرد و گفت: در زمان طاغوت بود و حج مربوط به اوقاف می‌شد. در اواخر نظام شاهنشاهی وضعیت خاصی پیدا کرد، جای داشت که علما و مردم حج را تحریم کنند؛ اما علما و امام که رژیم از آن استفاده مادی، سیاسی می‌کرد، در عین حال هیچ گاه این حج را تحریم نکردند زیرا رفتن مردم به نظام شاهنشاهی کمک می‌کرد؛ ولی باز هم مراجع و علما، حج را تعطیل نکردند.

وی با بیان اینکه اکنون که روابط سیاسی ما با عربستان تیره و تار است جوری تمشیت شده است که جدا از مباحث سیاسی باشد، افزود: درست است رابطه سیاسی با عربستان نداریم؛ اما حج با همین وضعیت برگزار می‌شود.

آیت‌الله غروی با اشاره به اینکه حج نباید هرگز از دست برود اگر حج بخواهد نادیده گرفته شود اسلام تعطیل می‌شود، گفت: باید به اصل آن توجه کرد که بالاخره خوب تشکیل و انجام شود، حج حیات و پویایی اسلام است مردم این را وظیفه قطعی خود بدانند که وقتی مستطیع شدند حتما اعزام شوند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه اظهار کرد: باید توجه داشته باشیم اعمال حج درست انجام بگیرد سعی کنیم سفر الی الله که افراد دارند، حقوق مالی را اگر نپرداخته، بپردازند و اموال‌شان را پاک کنند.

وی به مقدمات سفر حج اشاره کرد و با توصیه‌های به حجاج گفت: اگر لباس احرام مورد حق و مال دیگران باشد و خمس باشد، احرام بستن مورد اشکال است، این اهمیت دارد و حقوق دیگران را هم بپردازید از فامیل دوستان و کسانی که حق و مظالمی به عهده انسان داشته باشد، حلالیت بطبید.

منبع: فارس
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.