سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

موسوی گرمارودی: سبزواری شیخ الطایفه شعرا بود

سیدعلی موسوی گرمارودی با اشاره به تبحر و توانایی زنده‌یاد سبزواری در حوزه شعر انقلاب گفت: از مرحوم سبزواری دفاتر متعدد شعری در قالب‌های متفاوت به جا مانده است و او را می‌توان به نوعی شیخ الطایفه دانست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سیدعلی موسوی گرمارودی


سیدعلی موسوی گرمارودی، شاعر پیشکسوت کشور، با بیان این که مرحوم حمید سبزواری بیشتر با سرودهای انقلابی‌اش شناخته می‌شود؛ گفت: وی تنها در سرود استاد نبود؛ بلکه همه قالب‌ها و حوزه‌های شعری را با استادی تمام و با زبان فخیم که همان زبان خراسانی است، آزمود.

وی افزود: از مرحوم سبزواری دفاتر متعدد شعری در قالب‌های متفاوت به جا مانده است و او را می‌توان به نوعی شیخ الطایفه دانست.

موسوی گرمارودی همچنین اظهار کرد: مرحوم سبزواری در حوزه مضمون نیز تجربه‌های بسیاری را پشت سر گذاشت و در دوران حیات خود در زمینه های جنگ تحمیلی، شهادت، انقلاب اسلامی، عاشقانه و شعر اعتراض و اجتماعی و ... به سرایش شعر پرداخت.

این شاعر پیشکسوت در توصیف زندگی و درگذشت مرحوم حمید سبزواری گفت: تنها می‌توانم به این مصرع از شعر حافظ اشاره کنم که می‌فرماید: «نظیر خویش بنگذاشتند و بگذشتند».

حسین ممتحنی، متخلص به حمید در سال 1304 در سبزوار متولد شد، و بعدها به حمید سبزواری شهرت یافت. هفت دفتر شعری با عناوین «سرود درد»، «سرود سپیده»، «کاروان سپیده»، «یاد یاران»، «گزیده ادبیات معاصر»، «به رنگ آمده دشمن»، «سرودی دیگر» از حمید سبزواری به چاپ رسیده است.

حمید سبزواری دارای مدال درجه یک هنر در رشته ادبیات است و اولین شاعری می‌یاشد که کتاب شعرش با عنوان (سرود درد) در سال 1375 کتاب سال شناخته شد.

استاد حمید سبزواری شاعر پیشکسوت انقلاب به دلیل کهولت سن و بیماری، بامداد شنبه 22 خرداد 95 در سن 91 سالگی در بیمارستان تریتا دارفانی را وداع گفت.

منبع: تسنیم
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین