سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

درباره «اومديم روسيه»که خیلی زود محبوب شد

ترکیبی از خودباروی و ملاحت جناب خانی

می دانیم این بار گروه مان در جام جهانی سخت تر از دوره های پیش است ولی عجیب جایی است که برخی تیم ملی را بازنده زود هنگام می دانند. در این شرایط جناب خان و تیم خندوانه جور دیگری فکر می کنند که حاصلش شده موزيك ويدئو«اومديم روسيه»؛ یک اثر انرژیک و جذاب.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
جناب خان

موزيك ويدئو «اومديم روسيه» از روز گذشته تا به حال زیاد دیده شده؛ مهم ترین ویژگی آن تقویت حس خودباوری است که این روزها بشدت نیازمندش هستیم. سازندگان برای ساخت آن از کلیشه ها استفاده کرده اند و نتیجه ای بهینه گرفته اند.    

هديه ويژه خندوانه

موزيك ويدئو «اومديم روسيه» شامل دو بخش است؛ بخش اول را سعید کریمی ساخته و بخش دوم را احسان عبدی پور. قسمت اول در تهران مي‌گذرد (به عنوان نماد يك شهر مدرن) و قسمت دوم در بوشهر (به عنوان مردمان جنوب). با اين حال كارگردان‌ها، المان‌هاي روشن دو شهر را حذف كرده‌اند تا ذهن بر دو منطقه خاص فوكوس نكند. اين موزيك ويدئو كمتر از شش دقيقه تايم دارد كه بخش اول را محمد بحرانی و  امیرسلطان احمدی در قالب رپ خوانده‌اند و بخش دوم را جناب خان به سبك موسيقي بوشهري خوانده است. ابتداي آن هم جمله «خندوانه تقديم مي‌كند» نقش مي‌بندد تا به اين ترتيب بعد از موزيك ويدئو محسن چاوشي(زندان) شاهد يك اثر پرمخاطب ديگر از اين برنامه باشيم.

موزيك ويدئو «اومديم روسيه» را رامبد جوان و مصطفي احمدي تهيه كرده‌اند، احسان عبدي‌پور و سعيد كريمي‌كارگردان آن هستند، بردیا کیارس آهنگسازش بوده (با حضور افتخاری محسن شریفیان (گروه لیان)) امیر سلطان احمدی ترانه آن را گفته و مهران نائل، مهناز خطیبی، کیمیا کیارس و الکا هدایت به عنوان همخوان با اين موزيك ويدئو همكاري كرده‌اند.

اومديم براي روحيه

آنچه مسلم است اينكه «اومديم روسيه» براي تقويت روحيه ملي پوشان و البته نهيب به آن‌ها كه تيم را «بازنده بزرگ» مي‌نامند ساخته شده. اين كار كه از آن به عنوان موزیک ویدئو غیررسمی تیم ملی فوتبال کشورمان ياد مي‌شود، بيش از سرود رسمي‌كه توسط سالار عقيلي خوانده شده، مورد توجه قرار گرفته است. دليل اين اتفاق استفاده بهينه از كليشه‌هاي محبوب است كه اتفاقا به تهييج روحيه ملي پوشان مي تواند كمك كند. اين نكته اي است كه احسان عبدي پور هم به آن اشاره دارد.

احسان عبدي پور خودش يك هوادار عاشق فوتبال است كه سرسختانه پشت تيم شهرش ‌شاهين ايستاده. مي‌گويد در هر حال از آن حمايت مي‌كنم و باورم نمي‌شود چرا يك عده پيش از جام جهاني پالس منفي مي‌فرستند:« نمي‌توانم درك كنم آدمي‌كه همين الان مي‌خواهد خودش را كنار بكشد و غم شكست تيم روي دوشش باشد. ما كه نرفتيم جام جهاني كه قهرمان شويم بايد منطقي نگاه كرد. ما سعي كرديم توي اين كار به بچه‌ها روحيه بدهيم و بگوييم اصلا كم نمي‌آوريم. اين را سعي كرديم در ساختار نشان دهيم.»


حال و هوايي گرم

احسان عبدي پور كارگردان جوان و نام آشنايي است كه اين روزها «پاپ» را روي پرده دارد. او سعي كرده فضايي گرم به اثر ببخشد به همين خاطر بخش دوم موزيك ويدئو «اومديم روسيه» به دليل حضور جناب خان و نيز موسيقي بوشهري گرم‌تر و جذاب‌تر شده است:«دلم مي‌خواست ايده‌پردازانه‌تر كار كنم ولي دنبال حال و هواي گرم آن بودم تا مسائل تكنيكال. به‌هرحال وقتي حجم عظيمي‌ از جمعيت چه در تهران و چه در جنوب براي بازيكنان تيم انرژي مي‌فرستند به تهييج و روحيه‌شان كمك مي‌كند.»

 «اومديم روسيه» براي تقويت روحيه ملي پوشان و البته نهيب به آن‌ها كه تيم را «بازنده بزرگ» مي‌نامند ساخته شده. اين كار كه از آن به عنوان موزیک ویدئو غیررسمی تیم ملی فوتبال کشورمان ياد مي‌شود، بيش از سرود رسمي‌كه توسط سالار عقيلي خوانده شده، مورد توجه قرار گرفته استاز ماهيني تا مردم خونگرم

عبدي‌پور مي‌گويد كارگرداني بخش جنوب ‌سه روز پيش توليد داشته و در يك روز صحنه‌هاي حضور جمعيت را مي‌گيرد: «شخصيت‌هاي اصلي را صدا زدم و بقيه هم صداي ساز كه در بيايد خود به خود جمع مي‌شوند. يك ملي پوش از سفر جا مانده  هم در اين كار هست كه سه ضرب به كشتي مي‌كوبد: دانيال ماهيني . لب آب بوديم داشت رد مي‌شد كه به تمرين برود صدايش كردم و بازي كرد.» محمد بحراني واسطه همكاري عبدي پور بوده است و وقتي به او پيشنهاد مي‌شود بخش تهران توسط سعيد كريمي‌ساخته شده بوده:‌«آن پارت را ديدم ولي اساسا قرار نبود اين دو بخش ربطي به هم داشته باشد.»

كري خواني به سبك پاپ

موزیک ویدئوی «اومديم روسيه» با صداي ني‌لبكي كه محمد بحراني بر لب دارد شروع مي‌شود. اين صدا ذهن را به سمت ساخته معروف انیو موریکونه پرت مي‌كند و بلافاصله تصاوير پاره كردن توپ پلاستيكي براي دو لايه كردن آن و زمين خاكي در قاب نقش مي‌بندد. امیر سلطان احمدی هم به سبك پاپ شروع مي‌كند به خواندن كه « كجاي دنيا با يه توپ دو لايه / روي آسفالتي كه نداره يه سايه/ يكي پا برهنه ، يكي با دمپايي / كل مي‌ندازن كه بزنن لايي». محمد بحراني هم دم را مي‌گيرد و با همان سبك، مسئله‌اي به نام كري را پيش مي‌كشد:« اين زخم‌ها به‌دست نيومده ارزون/ ما رو از سيوهاي دخيا نترسون». ترانه از اين فراتر هم مي‌رود و اين بار خطاب به ملي پوشان مي‌گويد:«آره نترس از كريس رونالدو.»

استفاده منطقي از خانم‌ها

در بخش اول ويدئو كليپ كه توسط سعيد كريمي ساخته شده،تيم ملي و تشويق‌هاي تماشاچي‌هاي داخل استاديوم مورد استفاده قرار گرفته. نكته هوشمندانه استفاده از تصاوير خانم‌هاي ايراني است كه با حجاب كامل در ورزشگاه يكي از كشورهاي حاشيه خليج حضور دارند و تيم ملي را تشويق مي‌كنند. چند ثانيه بعد تصوير پيوند مي‌خورد به بازي‌هاي تيم ملي بانوان كه اخيرا قهرمان فوتسال آسيا شدند. اين تمهيد هم نشانه‌اي است از خودباوري كه زنان حالا در قله ايستاده‌اند. مطلع آخر ترانه هم به كمك تصوير مي‌آيد:‌ «ديگه تموم شد آن دوران.» آخرين ترانه‌هاي اين بخش بار ديگر يك كري جانانه است:«گنده‌ها‌شون كيان؟راموس و كاستا؟ / اينا نمي‌شن براي بچه‌ها داستان.»

يكه تازي جناب خان

امتياز ديگر اين كار،‌استفاده درست از جناب خان است. او در ابتداي بخش دوم ويدئو موزيك، نيمار را صدا مي‌زند و ثانيه‌اي بعد صداي ني انبان بلند مي‌شود. اگر گذرتان به جنوب و شهر بوشهر افتاده باشد مي‌دانيد كه كمتر مردي در برابر صداي ني انبان مي‌تواند مواظب بدن خود باشد! احسان عبدي پور كه خود كارگرداني بوشهري است و به‌خوبي بر فرهنگ همشهريانش اشراف دارد، با آمدن صداي ني انبان تصوير بچه‌اي را انتخاب كرده كه دستي بر جام دارد و حركتي در كمر.

بعد از آن جناب خان شروع مي‌كند به خواندن:«نيمار نيمار اومديم روسيه» از اين شخصيت محبوب عروسكي كه كري خواني جزئي از شخصيت اوست استفاده بهينه‌اي شده و تا مي‌تواند كري مي‌خواند:«يهو ديدي نيمار اومديم روفتيمت.»يا« يعني اینیستا رو چنان بندازيم توي لاييش كه ندونه از كجا خورده..» شوخي‌هاي معروف براي جناب خان هم فراموش نشده:« محمد صلاح تو چي صلاح مي‌دوني؟‌.. يعني فقط جاي ابراهيم تهامي‌توي تيم ملي خالي يه ... »

باور کنیم حضور در جام جهانی ارزشمندتر از هر اتفاق دیگری است؛ این مهم ترین حرف « اومديم روسيه» است.

منابع: هفت صبح /تبیان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x