وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

آمادگی هایی که باید قبل از شب قدر کسب کنیم

ماه مبارک رمضان شب های قدر را در خود جای داده که به تعبیر روایات برتر از هزار ماه است، باید قبل از فرا رسیدن این شب ها خودسازی کنیم تا با دست پر در درگاه الهی حاضر شویم؛ برای رسیدن به حیات طیبه باید نگاه مان به زندگی را تغییر دهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شب قدر

حجت الاسلام صادق گلزاده، عضو بعثه مقام معظم رهبری در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان با بیان اینکه عبادت و به ویژه روزه داری از اسرار برجسته حیات آدمی محسوب می شود، گفت: از اختصاصات انسان در جهان هستی عبادت و بندگی پروردگار است که در قالب های مختلف از جمله نماز خواندن، قرائت قرآن و روزه گرفتن نمود می یابد.
وی ادامه داد: بر اساس آنچه که در روایات به ما رسیده، ماه مبارک رمضان فصل کمال عبادات است و قله آن در لیالی قدر قرار دارد. انسان در صورتی که مقدمات لازم را در ماه های رجب و شعبان در خود ایجاد کرده باشد در ضیافت الله می تواند بهترین بهره برداری را داشته باشد و به تقوا دست یابد.
گلزاده با بیان اینکه برجسته ترین سلوک عرفانی در تقوا خلاصه می شود، تصریح کرد: مساله تقوا در آیات  و روایات بسیار مورد توجه است، چراکه انسان در صورت برخورداری از تقوا، می تواند به درجات متعالی کمال و انسانیت برسد. در این میان ماه مبارک رمضان جزء بهترین فرصت ها برای تقویت خودسازی و کسب تقوا است.
این مبلغ در ادامه ابراز کرد: ماه مبارک رمضان برکاتی فراگیر و عمومی دارد، نفس نگاه داشتن حرمت این ماه به خودی خود عامل برکت در زندگی است، اینکه افراد سعی کنند حدالامکان مرتکب گناه نشوند و به اندازه ظرفیت وجودی شان تلاش کنند که به خدا نزدیک شوند، عاملی است که برکت را برای زندگی به ارمغان می آورد.
گلزاده با بیان اینکه در ماه رمضان به مهمانی خداوند فرا خوانده شده ایم، افزود:  سفره الهی در شهرالله الاکبر پهن شده است و هر بنده ای در حد توان باید از این سفره متنعم شود، چراکه این فرصت فقط یک بار در طول سال اتفاق می افتد، ضمن اینکه بهترین زمان برای تغییر در نگرش و سبک زندگی به حساب می آید.
استاد حوزه در ادامه اظهار کرد: برای آنکه یک رفتار تبدیل به عادت شود باید بتدریج سعی کنیم تا آن  را در خود نهادینه سازیم؛ ماه مبارک رمضان دقیقا همین جایگاه را دارد، یعنی یک ماه فرصت داریم تا اخلاق و رفتارهای بعضا ناپسند را از خود دور کنیم، اگر واقعا در این مدت ممارست داشته باشیم بسیاری از رفتارها ملکه ذهن و عمل ما خواهند شد.
وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان، ماه عمل صالح است، گفت: در این ماه از هر فرصتی می توان برای نیکی کردن به خلق الله بهره گرفت و این مهم را آویزه گوش کرد که اگر  قرار است در مسیر ولایت و هدایت ائمه اطهار علیهم السلام قرار بگیریم قبل از هر چیز باید تلاش کنیم که سیره و سبک زندگی آنان را به فراخور وسع مان در زندگی پیاده کنیم.
گلزاده تاکید کرد: صداقت، پرهیز از غیبت و بدگویی، پرهیز از قضاوت کردن دیگران و ... همه و همه از عواملی است که زندگی ها را به خطر می اندازد، بارها در کلام ائمه(ع) نسبت به اجتناب از این رفتارهای رذیله سفارش شده است، حقیقتاً اگر این موارد در زندگی ما ساری و جاری شود، مشکلات اجتماعی به حداقل خود می رسد.
وی ابراز کرد: ماه مبارک رمضان شب های قدر را در خود جای داده که به تعبیر روایات برتر از هزار ماه اند، باید قبل از فرا رسیدن این شب ها خودسازی کنیم تا با دست پر در درگاه الهی حاضر شویم؛ باید نگاه مان به زندگی را تغییر دهیم نگاهی عاری از زشتی ها و پلیدی لازم است تا زندگی ایمانی برای مان رقم بخورد.
این پژوهشگر در پایان خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم(ص) در مورد ماه مبارک رمضان فرمودند: «رمضان ماهى است كه ابتدایش رحمت است و میانه‏ اش مغفرت و پایانش رهایی از آتش جهنم»، همین یک حدیث ما را بس که در این ماه بتوانیم نیکی کردن را عادت خود قرار دهیم و از خلق الله دستگیری کنیم، تا توشه ای برای آخرت خود ذخیره سازیم.

منبع: خبرگزاری شبستان
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین