تبیان، دستیار زندگی

مدار ژنی تشخیص دهنده میکروب های حامل بیماری

دانشمندان توانسته‌ اند ابزاری بسازند که از دو بخش، یکی کاغذ و دیگری یک تراشه ژنی تشکیل شده و می‌ تواند بیماری‌ هایی چون ابولا را تشخیص دهد. روش کار این است که محلول مشکوک به حامل ویروس یا باکتری مورد نظر را روی کاغذ ریخته و تراشه ژنی می‌ تواند آن ها را تشخیص داده و بسته به نوع برنامه‌ ریزی‌ اش واکنشی را نشان دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
 دانشمندان توانسته‌اند ابزاری بسازند که از دو بخش، یکی کاغذ و دیگری یک تراشه ژنی تشکیل شده و می‌تواند بیماری‌هایی چون ابولا را تشخیص دهد. روش کار این است که محلول مشکوک به حامل ویروس یا باکتری مورد نظر را روی کاغذ ریخته و تراشه ژنی می‌تواند آنها را تشخیص داده و بسته به نوع برنامه‌ریزی‌اش واکنشی را نشان دهد.

بلیط کاغذی که تصویر آن را در بالا مشاهده می‌کنید، یک ماشین بیولوژیک کوچک است؛ یک مدار ژنی که بر روی یک کاغذ نصب شده است. برای روشن شدن این مدار ژنی، کافی است کاغذ را با استفاده از یک قطره‌ چکان خیس کنید تا اجزای میکروسکوپی آن زنده شوند. بسته به این که چه مداری بر روی این کاغذ قرار گرفته، تراشه‌ای که به روش سرمایش خشک به کاغذ متصل شده می‌ تواند برای شناسایی میکروب‌ های حامل بیماری یا ملکول‌ های موجود روی آن مثل گلوکوز وارد عمل شود. این تراشه‌ ها حتی می‌ توانند ملکول‌ های مورد نظر دانشمندان را تولید هم بکنند.
تیم توسعه‌ دهنده این دستگاه، دو نوع از آن را به عنوان نمونه تولید کرده‌اند. یکی از این سنسورها دایره‌ هایی دارد که در صورت تشخیص محلولی با باکتری ضد آنتی‌ بیوتیک، تغییر رنگ می‌دهند. نوع دیگر می‌ تواند ویروس ابولا را تشخیص دهد. این سنسورها هنوز قادر نیستند مقدار کم ویروس، باکتری یا ملکول را تشخیص دهند. بنابراین نمی‌توانند برای تشخیص بیماری‌ها به آن ها تکیه کرد، ولی تولید این تراشه‌ ها نوید این را می‌دهند که بتوان در آینده‌ نه چندان دور با استفاده از این ابزارهای ارزان قیمت بیماری‌ های مختلف را به سرعت تشخیص داد.
یک مدار ژنی مثل یک مدار الکتریکی است، فقط همه اجزای آن بیولوژیک هستند. این نوع مدارها شامل چند ده ژن و مقداری پروتئین برای تشخیص این ژن‌ها هستند. ترکیب ژن و پروتئین می‌ تواند کارهایی را انجام دهد، حتی در طبیعت مدارهای ژنی طبیعی وجود دارند که عملکردی ویژه و خاص باری آنها وجود دارد، مثل ترکیب ژن و پروتئین در گیاهان که منجر به عمل فتوسنتز می‌شود. اما دانشمندان می‌ توانند مدارهایی که می‌ خواهند را روی کاغذ پیاده‌ سازی کنند. آن ها می‌توانند گونه‌ های متنوع ژن را به گونه‌ای ترکیب کنند تا به مواد روی کاغذ، به گونه‌ای که مد نظرشان است واکنش نشان دهد


مطالب مزتبط:
تولید سوخت زیستی از میکروب های روده!
میکروب های بیماری زا
سیستم دفاعی بدن


منبع: http://www.roboeq.ir