• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1390/12/23
  • تاريخ :

همسری به جای پدر


در مقاله ی قبل باعنوان تفاوت های مشکل ساز به بررسی اختلاف طبقاتی بین زن و شوهر پرداختیم و در این مقاله اختلاف سنی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اختلاف سنی در ازدواج

در سال‌هایی نه چندان دور به معیار اختلاف سنی مطلوب در ایجاد تفاهم بین همسران چندان بهایی داده نمی‌شد، ازدواج مادربزرگ‌های امروزی كه فقط 12یا 15 ساله بودند با پدربزرگ‌های دوست‌داشتنی امروز كه آن زمان ”‹30 سال یا بیشتر سن داشتند، گواه این بی‌توجهی است.

عفیفه خانم 73ساله”‹ می‌گوید از ازدواجش بیش از 60 سال می‌گذرد، در آن زمان 9ساله بوده و همسرش 40 را رد كرده بود، می‌گوید: حق حرف زدن روی حرفش را نداشتم با من مثل بچه‌ها رفتار می‌كرد، من بیشتر دخترش بودم تا همسرش، عصبانی كه می‌شد من را در انباری یا حمام خانه حبس می‌كرد مثل بچه‌ها، منم كه دخترك خیره‌سری بودم بیشتر لجبازی می‌كردم، حالا هم كه 95 ساله است، نقش پرستارش را بازی می‌كنم، خلاصه این كه من از زندگی زناشویی واین بحث‌ها چیزی نفهمیدم فقط بچه زاییدم و بچه‌ها و شوهرم را تروخشك كردم.

دختر و پسری كه با اعتقادات دینی كاملا متفاوت ازدواج می‌كنند، حتی اگر قبل از ازدواج به این توافق رسیده باشند كه به مسائل مربوط به مذهب كاری نداشته باشند، پس از احساسات پرشور جوانی، در زمینه‌های مختلف اختلاف نظر پیدا می‌كنند

شاید زندگی عفیفه خانم نوع افراطی اختلاف سنی باشد اما به هرحال از بی‌توجهی خانواده‌های قدیمی به این معیار نمی‌توان گذشت، این در حالی است كه این روزها نه تنها چنین الگویی مورد پذیرش دختران و پسران نیست كه در بسیاری موارد سن دختران در ازدواج از پسران بیشتر است.

مرجان عمرانی، تكنسین كامپیوتر و نرم‌افزار در یك شركت خصوصی است كه از ازدواجش 15 سال می‌گذرد، او از شوهرش 4 سال بزرگ‌تر است، می‌گوید: حقیقتش را بخواهید همیشه دوست داشتم با مردی بزرگ‌تر از خودم ازدواج كنم و وقتی حامد به من پیشنهاد ازدواج داد به خاطر پختگی فكری و متانتی كه داشت نتوانستم جواب منفی بدهم. به نظر من تفاوت سنی زیاد بین زن و مرد خوب نیست و زن و مرد باید همفكر باشند.

اما حسین.م مهندس معماری است كه نظر دیگری دارد، او هنوز ازدواج نكرده ولی هرگز به این كه همسرش از او بزرگ‌تر باشد فكر نمی‌كند، او هم می‌گوید: زنان از نظر رشد فكری و احساسی از مردان جلوتر هستند اگر هم بزرگ‌تر باشند، استیلای آنان بر مرد تعادل خانواده را به هم می‌زند.

او اختلاف سنی زیاد را البته اگر مرد تا 15 سال بزرگ‌تر از زن باشد بهتر از این می‌داند كه زن از مرد به لحاظ سنی بزرگ‌تر باشد.

استاندارد این است كه در ازدواج، دو نفر باید از اختلاف سنی برخوردار باشند كه تفاوت‌های فكری و نسلی با هم نداشته باشند

هرچند هنوز هیچ قانون محكمی برای میزان تفاوت سنی همسران وجود ندارد، اما كارشناسان معتقدند، نحوه تفكر پسر و دختر، نسبت به اختلاف سنی در ازدواج (بزرگ‌تر بودن دختر از پسر یا به عكس)”‹ بسیار مهم است. اگر پسری از همان اول با تردید به بزرگ‌تر بودن همسرش نگاه كند و همیشه با این مساله كشمكش داشته باشد، ممكن است با كوچك‌ترین جرقه‌ای به هم بریزد یا در اثر قضاوت دیگران، نسبت به ازدواج خود دلسرد شود. این مساله در زنان هم ممكن است اتفاق بیفتد و با دیدن كوچك‌ترین اشتباهی از طرف همسرش او را به عدم بلوغ و رشد فكری محكوم كند.

فاطمه غلامپور، كارشناس مسائل فرهنگی از كرمانشاه در این باره توضیح می‌دهد: برخی افراد سن بالایی دارند ولی از نظر رشد فكری و عاطفی در شرایط مناسبی نیستند و برعكس برخی افراد سن پایینی دارند ولی از نظر فكری آمادگی ازدواج را دارند.

اختلاف سنی در ازدواج

بلوغ فكری به معنای آمادگی لازم برای پذیرش مسوولیت ازدواج است كه معمولا به آن كمتر توجه می‌شود چون تا قبل از ازدواج معیار درستی برای شناسایی و تشخیص میزان آن موجود نیست.

به عقیده این كارشناس، استاندارد این است كه در ازدواج، دو نفر باید از اختلاف سنی برخوردار باشند كه تفاوت‌های فكری و نسلی با هم نداشته باشند. در گذشته اختلاف نسل‌ها با فاصله بیشتری وجود داشت و اختلاف سنی در ازدواج‌ها زیاد تاثیر نمی‌گذاشت و افراد اختلاف فكری زیادی به‌رغم اختلاف سنی زیاد نداشتند ولی در شرایط امروز این فاصله كم شده است و ما می‌بینیم كه بین 3 تا 4 سال اختلاف سن اختلافات فكری زیادی ایجاد می‌نماید و همخوانی فكری كمی بین افراد با اختلاف سنی بالا وجود دارد. از طرف دیگر، گاهی اوقات دو نفر با اختلاف سنی بالا می‌توانند نگاه زن و شوهری به هم داشته باشند و گاهی با این اختلاف سنی چنین نگاهی ندارند و نگاهشان پدر و دختری می‌شود. زن به خاطر این احساس نمی‌تواند رابطه عاطفی درستی با طرف مقابل داشته باشد و احساس می‌كند مرد به جای پدر او است و بسیاری از مسائل را نمی‌تواند به او بگوید و یا انتظار رفتارهای پدرانه از مرد دارد و مثل یك همسر به او نمی‌نگرد.

او نتیجه می‌گیرد: اختلاف سنی زیاد یا كم نه می‌تواند مانعی برای ازدواج باشد و نه بی‌توجهی به آن ”‹ مشكلی ایجاد نمی‌كند. دو نفر باید همه ملاك‌ها را كنار هم قرار دهند و فرهنگ هر خانواده و ظرفیت آدم‌ها در این مورد متفاوت است.

 

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : چهاردیواری

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName