تبیان، دستیار زندگی

تولید نانو حامل‌ های ضد سرطان با «بره موم» زنبور عسل

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان با استفاده از بره موم زنبور عسل نانو کپسول‌ های حامل مواد غذایی فراسودمند تولید کردند که در دارورسانی و هم چنین در صنایع تولید مواد آرایشی بهداشتی کاربرد دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
تولید نانو حامل‌ های ضد سرطان با «بره موم» زنبور عسل

به گزارش گروه رسانه‌ های دیگر خبرگزاری آنا، مواد لیپیدی زیست فعال در محصولات غذایی حساس به تخریب شیمیایی هستند ولی فناوری ریز پوشانی یا سامانه‌ های حامل، امکان انتقال مؤثر این اجزا بدون نیاز به تغییر ساختار شیمیایی را فراهم می‌سازند.
حامل‌ های در مقیاس نانو در مقایسه با انواع میکرو، کنترل رهایش راحت‌ تری دارند و این موضوع موجب می‌ شود تا کارایی بالاتری را در بدن از خود نشان دهند و برای حفاظت از ترکیبات مفید مورد توجه قرار گیرند.
بر این اساس محققان دانشگاه صنعتی اصفهان از بره موم زنبور عسل، نانو کپسول‌ های حامل مواد غذایی فراسودمند تولید کردند.
یاسمین سلیمانیان، دانشجوی مقطع دکتری تکنولوژی غذایی دانشگاه صنعتی اصفهان و از محققان این طرح در این باره گفت: »در این طرح از موم زنبور عسل و موم بره موم جهت تولید نانو کپسول‌های حاوی روغن فراسودمند هسته انار استفاده شد».

وی با اشاره به خصوصیات این نانو حامل‌ ها یادآور شد: «حامل‌ های لیپیدی سنتز شده توسط موم و بره موم زنبور عسل به‌ خوبی قادر هستند از روغن هسته انار محافظت کنند. این امر موجب می‌شود روغن هسته انار پایداری و رهایش کنترل‌ شده‌ ای در دستگاه گوارش داشته باشد و اثرات آن به‌ طور قابل‌ توجهی افزایش یابد».

سلیمانیان با بیان اینکه غنی‌ سازی محصولات غذایی با بسیاری از ترکیبات غذا - دارو به دلیل عدم حلالیت در محیط‌ های آبی با محدودیت مواجه است، ادامه داد: «استفاده از سامانه‌ های حامل این ترکیبات، گزینه مناسبی برای رفع این محدودیت‌ ها است. نانوحامل‌های لیپیدی سنتز شده در این طرح قادرند حلالیت آبی و زمان اقامت در دستگاه گوارش روغن هسته انار و دیگر ترکیبات زیست فعال چربی‌ دوست را افزایش می‌ دهند و موجب افزایش نفوذ آن ها در سلول‌ های روده شوند».
به گفته این محقق سامانه‌ های غذایی غنی شده با این نانو حامل‌ ها به‌ عنوان غذاهای فرا سودمند باعث تقویت سلامتی مصرف‌ کننده خواهند شد.

محقق این طرح به جزئیات اجرای این طرح اشاره کرد خاطر نشان کرد: «در فاز اول تولید حامل‌های لیپیدی نانو ساختار با استفاده از موم زنبورعسل و موم بره موم به‌ عنوان فاز لیپیدی جامد و روغن هسته انار به‌ عنوان فاز لیپیدی مایع مورد بررسی قرار گرفت».
وی اضافه کرد: «در این راستا تأثیر ترکیب فاز لیپیدی جامد، نسبت اجزای لیپیدی مایع و جامد و هم چنین غلظت مخلوط عوامل فعال سطحی بر اندازه نانو حامل‌ ها و پایداری فیزیکی و شیمیایی آن ها ارزیابی شد».سلیمانیان اظهار کرد: «نتایج به دست آمده نشان می‌ دهد اندازه نانو حامل‌ های سنتز شده در بازه 71 تا 366 نانومتر و شاخص بس پاشیدگی این نانو ذرات 0/14 تا 0/36 است که نشانگر پایداری فیزیکی مناسب آن هاست».
وی ادامه داد: «هم چنین نتایج مربوط به بازدهی انکپسولاسیون نشان ‌دهنده پوشش دهی نسبتا کامل و توزیع مناسب روغن هسته انار در زمینه لیپیدی است. محصول نهایی این طرح حامل‌ های لیپیدی نانو ساختار حاوی روغن هسته انار فراسودمند با خواص ضد سرطانی و ضدالتهابی است».


مطالب مرتبط:
زنبور عسل

منبع: خبرگزاری آنا