وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

مدرسه باید مهم ترین و بزرگ ترین بخش آموزش و پرورش باشد

وزیر آموزش و پرورش در مراسم بزرگداشت مقام معلم گفت: مدرسه باید مهم ترین و بزرگ ترین بخش آموزش و پرورش باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
مدرسه باید مهم ترین و بزرگ ترین بخش آموزش و پرورش باشد

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت اموزش و پرورش شامگاه امروز سید محمد بطحایی در دیدار صمیمی با نمایندگان معلمان سراسر کشور که در دارالفنون برگزار شد با تبریک روز معلم اظهار کرد: جامعه بدون معلم بی روح است ، هفته معلم فرصت خوبی است تا جامعه را از سختی هایی که معلمان در مناطق محروم برای آموزش فرزندان این مرز و بوم می کشند و مسیر توسعه آینده کشور را ترسیم می کنند، مطلع کنیم.
وی ادامه داد: معلمان در شرایط نامطلوب تلاش می کنند چراغ تعلیم و تربیت را همواره روشن نگه دارند.
بطحایی خاطرنشان کرد: هیچ دولتی نمی تواند تغییرات اساسی را در آموزش و پرورش عملیاتی کند مگر اینکه همه فرهنگیان دانش آموزان و خانواده ها از آن حمایت کنند.
وی تغییر رویکرد برای اجرای تحول را ضروری دانست و افزود: مدرسه باید بزرگ ترین ومهم ترین بخش آموزش و پرورش باشد زیرا با اجرای سیاست مدرسه محوری می توان این فرصت را به مدرسه داد تا تمام مشکلات حتی مشکلات معیشتی معلمان را رفع کند.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: بر اساس مستندات، 57 سال قبل اولین اعتراضات نسبت به وضعیت معیشتی و مشکلات معلمان صورت گرفته است اگرچه وضعیت امروز آموزش و پرورش قابل مقایسه با آن زمان نیست اما هم چنان با مشکلاتی در حوزه تعلیم و تربیت مواجه هستیم.
بطحایی گفت: اگر مسیر تحول در آموزش و پرورش همچنان کند باشد 50 سال دیگر نیز معلمان از وجود مشکلات سخن خواهند گفت اما در دولت دوازدهم ما می خواهیم سرعت و مسیر تحولات را تغییر دهیم هرچند این تغییرات با مقاومت مواجه می شود چنان که در ماه های اخیر شاهد بودیم.
وی ادامه داد: مدیران حوزه های ستادی نباید کارفرما باشند، بلکه باید نقش پشتیبانی را برای مدارس ایفا کنند، زیرا مدرسه رکن اصلی تعلیم و تربیت است.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: شأن و منزلت بخشیدن به معلم باید مصداقی شود، تا زمانی معلم به عنوان یک عنصر تأثیر گذار در جامعه شناخته نشود، تحولی صورت نمی گیرد.
وی افزود: معلمیِ که ناچار به اشتغال به شغل دوم جهت رفع نیازهای معیشتی است، نمی تواند چنان که باید در امر تدریس موفق باشد و دانش آموز را به مراتبی از حیات طیبه برساند.
بطحایی خاطر نشان کرد: البته منزلت دادن به معلم تنها حلّ مشکلات معیشتی او نیست، بلکه بسیاری از مشکلات معلمان، غیر معیشتی است.
وی ادامه داد: شرایطی را فراهم کردیم و سامانه ای را راه اندازی نموده ایم تا هر معلمی تمایل دارد مدیریت مدرسه ای را عهده دار شود، بتواند کاندیدا شود، صلاحیت او طی یک فرآیند اعراض و در صورت دارابودن شرایط به سمت مدیریت منصوب شود.

وزیر آموزش و پرورش تنها راه تسکین زخم های آموزش و پرورش را اجرای سند تحول برشمرد و عنوان کرد: کلّی گویی در باب سند تحول دردی را دوا نمی کند، بلکه باید مفاد آن را اجرایی کرد، در دولت دوازدهم قسمت هایی از سند را اجرایی کردیم که در سال 97 نتایج آن مشهود خواهد شد.وی عدم ارتباط و تعامل کافی اجزای سیستم آموزش و پرورش با یک دیگر را یکی از مشکلات خواند و خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات ایجاد شده از جمله؛ مسائل پیش آمده در صندوق ذخیره فرهنگیان ناشی از رابطه ضعیف بین سازمانی است، راه اندازی شبکه ملی تعاملی از هفته آینده یکی از راه کارهای تقویت تعامل است.


بطحایی به برخی سئوالات نمایندگان معلمان نیز اشاره و پاسخ داد و در این خصوص اظهار کرد: تلاش کردیم از حذف حقّ عائله مندی زنان سرپرست جلوگیری کنیم، اما در برابر قانون قرار گرفتیم، هم چنین طرح رتبه بندی مرحله دوم در صورت تأمین اعتبار، از مهرماه  97 اجرا می شود.


مطالب مرتبط:
ماموریت مدیران مدرسه فقط مدرسه داری نیست


منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین