تبیان، دستیار زندگی

سینما در آستانه ورود به فرابورس

مدیر روابط عمومی فرابورس،گفت: صندوق‌های «جسورانه» ویژه سرمایه گذاریِ سینما در فرابورس مراحل اداری خود را طی کرده و در انتظار موافقت اصولی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
سینما در آستانه ورود به فرابورس

سال گذشته و حوالی بهمن ماه محمد مهدی حیدریان معاون امور سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نخستین بار در برنامه زنده تلویزیونی «هفت» اعلام کرد که با سازمان فرابورس توافقات لازم انجام شده است تا پس از جشنواره فیلم فجر، صندوق های ویژه سرمایه گذاری در سینما با نام صندوق های «جسورانه» رونمایی ‌شود.
حیدریان همچنین اواخر سال گذشته و در نخستین نشست خبری خود با اهالی رسانه نیز گفته بود که با ورود سینما به فرابورس مردم می توانند از طریق این صندوق‌ها با سرمایه اندک خود در تولید فیلم‌های سینمایی سرمایه گذاری کنند.
این اتفاق به این معناست که؛ براساس سرمایه‌ای که مردم دارند بسته‌هایی از فیلم‌های بخش خصوصی به آنها معرفی می‌شود و یک شورای کارشناسی درباره میزان سودآوری فیلم نظر می‌دهد تا تامین سرمایه برای سینمای ایران از طریق فرابورس پذیره نویسی شود و در یک کلام سینمای ایران وارد فرابورس خواهد شد.
«مبینا بنی‌اسدی»، مدیر روابط عمومی فرابورس روز چهارشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا، درباره وضعیت این طرح، اظهار داشت: صندوق های ویژه سرمایه گذاری تحت عنوان «صندوق های جسورانه» در فرابوس با هدف سرمایه گذارای منابع مالی شرکت‌های جدید، کوچک و به سرعت در حال رشد، تاسیس می شود.
بنی اسدی با اشاره به اینکه سازمان سینمایی نیز از چندی پیش مراحل اداری تاسیس صندق جسورانه برای سرمایه گذاری در بخش سینما را آغاز کرده است، گفت: پس از تکمیل مراحل اداری و دریافت موافقت اصولی، این صندوق وارد فرابورس خواهد شد.
وی ادامه داد: صندوق جسورانه سینما پس از حضور در فرابورس وارد مرحله پذیره نویسی می‌شود به این معنی که با توجه به تصمیم مدیرعامل صندوق واحدهایی از آن توسط مردم و با اطلاع رسانی که از قبل اعلام شده است به فروش می رسد.
مدیر روابط عمومی فرابورس، درباره نحوه مشارکت مردم در ساخت فیلم های سینمایی نیز توضیح داد: پروژه های سینمایی با توجه به فیلمنامه و میزان فروش اثر که توسط کارشناسان سینمایی برآورد می شود و اینکه حتما به سود دهی می رسد، پذیره نویسی می شود آن وقت مردم می توانند واحدهایی از این پروژه که در فرابورس قرار دارد را خریداری کنند.
وی خاطرنشان کرد: در این شرایط افرادی که واحدهای سرمایه گذاری یک فیلم را خریداری کرده باشند بعد از تکمیل پروژه به میزان فروش فیلم و سود آن، از میزان سرمایه گذاری خود سود خواهند برد.
بنی اسدی گفت: صندوق های جسورانه در واقع ابتدا برای سرمایه گذاری استارتاپ‌ها یعنی همان شرکت های نوپا و کوچک تاسیس شد که در ادامه و خیلی زود به شرکت های بزرگ و سودده تبدیل شدند و سینما نیز می تواند از این ظرفیت برای رسیدن به سوددهی بیشتر استفاده کند.
مدیر روابط عمومی فرابورس یکی از مهمترین و بهترین راه ها برای رسیدن به سوددهی بیشتر را استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دانست و گفت: سینما برای پیشرفت باید ساختار خصوصی سازی و جذب سرمایه خصوصی را تقویت کند تا با این روش هدفمند خیلی زود به هدف خود در حوزه سرمایه برسد.

منبع : خبرگزاری ایرنا