تبیان، دستیار زندگی

مستند «دیوار گتو» را در روز نکبت رونمایی می‌کنیم

محسن نقی‌زاده، کارگردان و مستندساز، با اشاره به اتمام تصویربرداری مستندش با عنوان «دیوار گتو» گفت: در این کار با بررسی تاریخ یهودیت، به چگونگی تشکیل کشور جعلی اسرائیل پرداختیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
نقی‌زاده: مستند «دیوار گتو» را در روز نکبت رونمایی می‌کنیم

محسن نقی‌زاده، کارگردان و مستندساز، در سخنانی درباره آخرین وضعیت تولید کار جدیدش با عنوان «دیوار گتو» گفت: ساخت این مستند 40 دقیقه‌ای از اواخر دی‌ماه سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر در مراحل پایانی خود قرار دارد.

وی افزود: مستند «دیوار گتو» به آوارگی قوم یهود می پردازد و تجربه ای را که از این وضعیت در طول تاریخ به دست آوردند مورد بررسی قرار می دهد. این مستند، آوارگی یهودیان کشور لهستان، ماجرای بُخْتُ نُصَّر، ماجرای کوروش و باز شدن پای یهودیان به ایران را با مخاطبانش درمیان می گذارد.

این کارگردان ادامه داد: بخش دیگر مستند «دیوار گتو» چگونگی تشکیل کشور جعلی اسرائیل را مورد بررسی قرار می دهد. در حقیقت مخاطبان با تماشای این مستند ضمن آشنایی با یهودیان، تاریخ و سرگذشت آن‌ها با تاریخچه تاسیس دولت جعلی اسرائیل آشنا می شوند.

نقی‌زاده خاطرنشان کرد: مستند «دیوار گتو» بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته باید تا عید نوروز امسال به پایان می رسید. اما به دلیل دیر اقدام کردن برای دریافت مجوزهای لازم از انجمن کلیمیان، بخشی از تصویربرداری و مصاحبه‌ها به بعد از عید نوروز موکول شد. در حال حاضر تصویربرداری مستند به صورت کامل به پایان رسیده است.

این کارگردان یادآور شد: برای تولید این مستند از آقای دکتر همایون سامهیح رئیس انجمن کلیمیان تهران و خاخام «یونس حمامی لاله‌زار» مرجع دینی زرتشتیان کمک گرفتیم، همچنین از عبادت زرتشتیان در کنیسه ابریشمی و قبرستان آن‌ها در خیابان خاوران تهران هم فیلم‌برداری کردیم.

نقی‌زاده عنوان کرد: مستند «دیوار گتو» همانند کار قبلی من «بومرنگ» به صورت آرشیوی و مصاحبه‌ای تولید شده است. در کنار اینکه با استفاده از نریشن توضیحاتی را در مورد موضوع این مستند به مخاطبان می دهیم.

وی اظهار داشت: قرآن مجید و تورات، کتب مقدسی بودند که برای تحقیق و پژوهش ساخت مستند «دیوار گتو» استفاده کردیم. ضمن اینکه از مستندها و آرشیوهای بسیاری که برای یهودیان لهستان و مسئله فلسطین وجود داشت به منظور غنی‌تر شدن این کار بهره بردیم.

این کارگردان تصریح کرد: اکران اولیه مستند «دیوار گتو» را برای 25 اردیبهشت‌ماه مصادف با «روز نکبت» که تاسیس کشور جعلی اسرائیل است درنظر گرفتیم.

نقی‌زاده در پایان سخنان خود با بیان اینکه «دیوار گتو» را برای حضور و نمایش در جشنواره‌های عمار و سینما حقیقت درنظر گرفته است، گفت: در حال هماهنگی برای برگزاری اکران های دانشگاهی این مستند هم هستیم؛ البته علاقه‌مندیم اکران ویژه‌ای را هم برای کلیمیان تهران برگزار کنیم تا آن‌ها مستند را تماشا کرده و آن را نقد کنند.

منبع : پایگاه خبری حوزه هنری