سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فتوشاپ CS3 Extended شامل تمامی ویژگی‌هایی است كه فتوشاپ CS3 دارد. اما مجموعه جدیدی از ابزارها و قابلیت‌ها را برای یكپارچگی مدل‌های سه بعدی، ویدیو و انیمیشن، و تحلیل و سنجش تصویر را در بر می‌گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ابزارهای جدید فتوشاپ CS3 Extended

فتوشاپ CS3 Extended شامل تمامی ویژگی‌هایی است كه فتوشاپ CS3 دارد. اما مجموعه جدیدی از ابزارها و قابلیت‌ها را برای یكپارچگی مدل‌های سه بعدی، ویدیو و انیمیشن، و تحلیل و سنجش تصویر را در بر می‌گیرد.

در CS3، شركت Adobe كار بسیار خوبی انجام داده به این صورت كه در رابط كاربر پیشرفت‌هایی را به وجود آورده بدون آن كه از ظاهر آشنای همیشگی چندان دور شود. اکثر عناصر اختصاصی فتوشاپ Extended به خوبی با فتوشاپ استاندارد یكپارچه گردیده‌اند.

 

ویرایش الگو و ترکیب سه بعدی

فتوشاپ CS3 Extended اکنون می‌تواند اشیاء سه بعدی از قبیل OBJ، 3DS، U3D (Acrobat 3D)، KMZ (Google Earth)، و COLLADA (فایل‌های XML که اغلب برای بازی‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرند) را وارد و دستکاری کند. در حالی که این فرمت‌ها همگی معمول و مفید هستند، حذف DWG – محبوب‌ترین فرمت برای تبادل مدل‌های CAD (طراحی به وسیله‌ی کامپیوتر) – خودنمایی می‌کند.

وارد نمودن یک شیء سه بعدی به درون یک فایل آسان است: کافی است از گزینه Open در منوی File برای یافتن و انتخاب شیء سه بعدی‌تان استفاده کنید. مدل سه بعدی به صورت خودکار در لایه فتوشاپ خود گشوده می‌شود. لایه‌های حاوی اشیاء سه بعدی می‌توانند در کنار لایه‌های دو بعدی درون یک فایل قرار داشته باشند. به علاوه شما می‌توانید مدل را درست همانند هر برنامه سه بعدی دیگر تغییر اندازه دهید، بچرخانید، و رندر کنید. شما حتی می‌توانید برش‌های عرضی از مدل را به صورت real time ایجاد نمایید و مکان برش‌ها را با یک کنترل لغزنده تنظیم کنید. بر روی کامپیوتر من (یک MacBook Intel Core 2 Duo با دو گیگابایت رم)، کارآیی چشمگیر بود. من در هنگام چرخش، ایجاد برش عرضی، و جابجایی مدل با هیچ گونه مشکلی مواجه نشدم.

Photoshop Extended دو راه برای اداره نحوه مشاهده مدل ارائه می‌نماید: Camera Tool و Object Tool. اولی یک پرسپکتیو متفاوت از شیء ایستا را به مشاهده کننده ارائه می‌دهد در حالی که دومی در واقع شیء را جابجا می‌کند. Camera Tool این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که دوربین را که در حال مشاهده مدل در پرسپکتیو سه بعدی است جابجا کنید. شما می‌توانید این ابزار را برای حرکت در اطراف شیء، گذر از میان یک صحنه، یا مشاهده یک صحنه از جهت دلخواه به کار ببرید.

فتوشاپ محصول شرکت Adobe

Object Tool به شما امکان چرخاندن خود شیء را می‌دهد. شما می‌توانید فیلد view را برای شبیه‌سازی لنزهای مختلف دوربین تنظیم نمایید (اگر قصدتان این باشد که یک تصویر را با یک پس‌زمینه یا صحنه دو بعدی زیرین match کنید). به یاد داشته باشید که فقط خود مدل یا view مدل خواهد چرخید – نه لایه‌ها و عناصر دو بعدی زیرین.

اگر مدل سه بعدی شما در بر دارنده الگوها (texture) باشد، فتوشاپ Extended آنها را حفظ می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از بخش Layers به الگوهای مختلف دسترسی یابید و آنها را درون فتوشاپ با استفاده از ابزارهای دو بعدی برنامه ویرایش نمایید. پس از آن که عمل ویرایش را انجام دادید، فتوشاپ Extended به صورت خودکار مدل‌های سه بعدی را به همراه map الگوی جدید به روز رسانی می‌کند. هنگامی که شما مدل‌های سه بعدی را از فتوشاپ با یک فرمت سه بعدی تولید نمودید، الگوهای ویرایش شده به همراه مدل نگه داشته می‌شوند.

 

Enhanced Vanishing Point با 3D

فتوشاپ CS2 در بر دارنده یک ویژگی به نام Vanishing Point است که به شما امکان استفاده از سطوح سه بعدی بر روی تصاویر دو بعدی را می‌دهد. برای نمونه، شما می‌توانید یک تصویر از یک ساختمان را باز کنید و از سطوح سه بعدی بر روی سطوح مختلف آن استفاده کنید تا در هنگام استعمال یا دستکاری الگوها و تصاویر، پرسپکتیو را به درون عکس وارد نمایید.

اما، فتوشاپ CS2 فقط این امکان را برای شما فراهم می‌سازد که سطوح را در یک نسبت زاویه 90 درجه لینک کنید. فتوشاپ Extended زوایای بی شماری را از طریق یک لغزنده Angle Control فراهم می‌‌آورد، بنابراین شما می‌توانید اکنون الگوها و تصاویر را برای چندین سطح به صورت همزمان مورد استفاده قرار دهید. به عنوان نمونه، با استفاده از فیلتر Vanishing Point، شما می‌توانید یک تصویر مسطح را اطراف تصویر یک بسته یا جعبه بپیچید. فتوشاپ، پرسپکتیو زیرین و هندسه جعبه را درک می‌نماید، و تصویر یا الگو را به گونه‌ای که انگار یک عنصر سه بعدی است مورد استفاده قرار می‌دهد.

فیلتر Vanishing Point بخشی از برنامه فتوشاپ استاندارد است. اما، در فتوشاپ Extended، آن به نحوی پیشرفت کرده است که همین که شما فیلتر مزبور را به کار بردید، می‌توانید تصویر حاصل شده را به یک لایه فتوشاپ یا به یک فایل مدل سه بعدی بفرستید.

 

ابزارهای سنجش و تحلیل تصویر

در فتوشاپ Extended، شما می‌توانید همچنین ابعاد یک مدل را با استفاده از Measure Tool بسنجید. اگر شما بتوانید یک اندازه را به بخش‌های یک تصویر یا مدل نسبت دهید، می‌توانید اندازه سایر بخش‌‌های آن را به دست آورید. برای نمونه، شما می‌توانید تصویر یک ساختمان را وارد کنید، فیلتر Vanishing Point را بر روی آن به کار ببرید، یک بعد مشخص از تصویر را وارد نمایید، از قبیل بعد یک در یا یک پنجره، و سپس اندازه‌های هر بخش دیگری از ساختمان (از قبیل طول، عرض، یا عمق) را تولید کنید. یا، در هنگام کار با یک تصویر دو بعدی همچون پلان یک اتاق یا یک اشعه X، شما می‌توانید از Ruler Tool یا هر یک از ابزارهای انتخاب به منظور تعیین سایر ابعاد و نواحی بر مبنای آن بعد واحد مشخص استفاده نمایید.

همین که اندازه‌ها محاسبه شدند، شما می‌توانید آنها را با استفاده از Measurement Log جدید درون قالب جدولی ثبت نمایید، که داده‌هایی از قبیل عرض، طول، مساحت، واحدها، مقیاس، نام فایل و غیره را نگهداری می‌کند. Measurement Log ماندگار است یعنی logهای فایل‌های تصویری متعدد را نگه خواهد داشت. شما می‌توانید همچنین logهای سنجش را در قالب یک صفحه گسترده (spreadsheet) تولید نمایید.

Photoshop CS3 Extended

ویدیو، انیمیشن، و نقاشی

فتوشاپ Extended می‌تواند فایل‌های ویدیویی را وارد نماید، و وارد نمودن یک ویدیو به سادگی افزودن یک لایه جدید و انتخاب یک فیلم است، که به عنوان یک Video Layer درون پانل Layers ظاهر می‌شود. واردسازی (Importing) در فتوشاپ Extended بسیار سریع است، مثلا در صورت استفاده از یک فیلم QuickTime هشت دقیقه‌ای تنها چند ثانیه وقت برای این کار صرف می‌شود. شما سپس می‌توانید از پالت جدید Animation (Timeline) برای کنترل فریمی که مشغول کار بر روی آن هستید استفاده کنید. شما می‌توانید از لایه‌های تنظیم غیر مخرب برای فریم‌های متعدد استفاده کنید و لایه‌های گرافیکی را به برخی یا همه فریم‌ها بیافزایید. پالت Animation همچنین شما را قادر به استفاده از تک تک فریم‌ها درون لایه‌های واحد می‌نماید، از این رو شما می‌توانید ویدیو را فریم به فریم با ابزارهای آشنای فتوشاپ از قبیل Clone، Text، و Scale ویرایش کنید. و شما می‌توانید از یک فریم به فریم دیگر یا در میان چندین فریم یکباره عمل Clone را انجام دهید. فتوشاپ Extended ابزارهایی از قبیل Duplicate Frame را در خود جای داده است که فرایند نقاشی فیلم‌تان را با انتقال تصاویر از لایه یک فریم پیشین به درون فریم‌های بعدی بسیار تسریع می‌کند. برای مثال، اگر شما یک عنصر به یک ویدیو می‌افزایید، ناچارید آن عنصر را ترسیم کنید، با اختلاف‌های ناچیز، بر روی هر فریم که در آن ظاهر خواهد شد – یک فرایند خسته کننده. کارکرد Duplicate Frame به گونه‌ای است که شما تنها باید بخشی از عنصر را که متفاوت است ویرایش نمایید. این امکان افزوده شده، که به صورت بالقوه بر روی صدها فریم اعمال می‌شود تاثیر شگرفی در صرفه‌جویی زمانی دارد.

اما، واردسازی ویدیو به عنوان یک توالی منجر به تولید یک لایه ویدیویی واحد می‌شود. مجددا، شما با استفاده از پالت Animation (Timeline) می‌توانید یک frame rate را به هر فریم درون لایه نسبت دهید و فریم به فریم ویرایش را انجام دهید. هر ویدیوی ویرایش شده یا ایجاد شده درون فتوشاپ Extended می‌تواند به عنوان یک فیلم با فرمت‌های QuickTime، MPEG-4، یا Adobe Flash Video استخراج شود.

 

تصویرسازی پزشکی

فتوشاپ CS3 Extended می‌تواند فایل‌ها را با فرمت DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) وارد و تولید نماید. فایل‌های DICOM اغلب شامل یک سری از تصاویر تولید شده از اسکن‌های CAT، فراصوت، و MRI ها می‌باشند. این فایل شامل اطلاعات هدر در مورد ابعاد تصویر، چگونگی ایجاد تصاویر، و اطلاعاتی در مورد بیمار است.

 

پشتیبانی MATLAB

سرانجام، فتوشاپ CS3 Extended در بر دارنده توانایی واردسازی و تولید فرمت فایل MATLAB است. MATLAB یک زبان کامپیوتری فنی و یک محیط برنامه‌نویسی تعاملی برای توسعه الگوریتم، data visualization، تحلیل داده، و محاسبات عددی است. با فتوشاپ Extended، کاربران MATLAB می‌توانند نتایج الگوریتم‌های ایجاد شده در MATLAB را از درون فتوشاپ مشاهده کنند، همچنین می‌توانند تصاویر ایجاد شده و/یا ویرایش شده در فتوشاپ را برای تحلیل‌های بعدی به MATLAB باز گردانند.

 

توصیه برای خرید

فتوشاپ همواره یک نقطه اتکا در حوزه‌های حرفه‌ای مختلف محسوب می‌شده است، اما با فتوشاپ CS3 Extended، برای نخستین بار Adobe مستقیما به حوزه‌های تخصصی معماری، پزشکی، تولید، علوم، و مهندسی وارد شده است، و این یک گام اولیه بسیار مثبت است. این الحاق عالی به خانواده CS3 به راحتی قابل یادگیری و استفاده است، و قابلیت‌های فراوان آن پتانسیل بسیار خوبی را برای استفاده در این حوزه‌های تخصصی دارند. یکپارچگی کامل آن با محصول اصلی، آن را به یک الحاق طبیعی به جعبه‌ابزار هر متخصص فنی تبدیل نموده است.

 

منبع: نشریه علم الکترونیک و کامپیوتر

مطالب مرتبط:

با فتوشاپ، امواج آب بسازید

آموزش نرم افزار فتوشاپ

نحوه جانشین سازی نوشته در عکس

فیلم‌برداری دیجیتال در قالب‌های گوناگون

ظاهری مناسب برای وبلاگ شما

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین