تبیان، دستیار زندگی

جزئیات چهارمین مسابقات ملی گروهی قرآن در کربلا

چهارمین دوره از مسابقات ملی گروهی قرآن با مشارکت استان‎های مختلف عراق در کربلا آغاز شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مسابقات قرانی

 چهارمین دوره از مسابقات گروهی قرآن به همت مرکز آموزش قاریان و حافظان وابسته به مؤسسه قرآنی آستان عباسی از روز پنج شنبه(۲۷ اردیبهشت ماه) مصادف با اول ماه رمضان آغاز شد و تا روز ۱۵ ماه رمضان ادامه دارد.

سید حسین حلو، رئیس مرکز آموزش قاریان و حافظان قرآن دارالقرآن وابسته به آستان عباسی در این باره تصریح کرد: این مسابقات در راستای سلسله برنامه‌های آستان عباسی در ماه رمضان برگزار می‌شود و در طول آن اطلاعات جامع قرآنی در قالب رقابت گروه‌های مختلف قرآنی ارائه خواهدشد.

 وی با بیان این که در هر روز چهار گروه با یکدیگر رقابت می‌کنند، در ارتباط با نحوه برگزاری این مسابقات گفت: هر گروه به نمایندگی از یک استان متشکل از سه نفر به عنوان قاری، حافظ و مفسر است که هر کدام از اعضا به سؤالات مربوط به رشته تخصصی خود پاسخ می‌دهد.

 حلو در رابطه با نحوه انتخاب سؤالات تصریح کرد: پرسش‌های مختلفی از قسمت‌های مختلف قرآن از شرکت‌کنندگان پرسیده می‌شود. به عنوان مثال آیاتی به قید قرعه انتخاب می‌شود و از قاری خواسته می‌شود این آیات را در مقام مشخصی تلاوت کند و یا قسمتی از تلاوت یکی از قاریان قدیمی پخش شده و از قاری خواسته می‌شود نام او را بگوید.

وی در ادامه افزود: کمیته داوی متشکل از چهار داور در بخش‌های مختلف صوت و لحن، تفسیر، وقف و ابتدا و حفظ است و در هر روز سؤالاتی نیز برای میهمانان مطرح شده و از یکی از خانواده‌های شهدا تجلیل به عمل می‌آید.

یادآور‌می شود؛ این مسابقات که با مشارکت قراء، حفاظ و پژوهشگران قرآنی از استان‌های مختلف عراق در حال برگزاری است، از طریق شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای پخش می‌شود.

منبع : ایکنا