سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

پرده‌دری نکنیم

گناهی که عواقبش در دنیا نیز گریباگیر است

پرده براشتن از رازهای دیگران، در محیط‌های دوستانه و نیز بین زوجین، اثرات ناگواری دارد که فارغ از جهان آخرت، در این دنیا نیز گریبان انسان را می‌گیرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سیدحسین سیدی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
رازداری


در دین مبین اسلام، دستوراتی وجود دارد که رعایت نکردن آنها علاوه بر جهان آخرت، در این دنیا نیز گریبان انسان را می‌گیرد. یکی از آن کارهای بد و ناپسند، "پرده دری نسبت به دیگران" است. روایات اهل‌بیت گویای این مطلب است که، هر کس به دنبال بی آبرو کردن دیگران و پرده‌دری نسبت به آنان باشد، جهنم در انتظار اوست و خداوند، آبروی او را خواهد برد.[1] زیرا که فاش کردن راز دیگران و پرده برداشتن از اسرار آنان، نوعی ظلم است و ظلم یکی از کارهای بدی است که آثارش به انسان بازمی‌گردد.[2]

انسان موجودی اجتماعی است و برای ادامه زندگی دوستانی دارد؛ به طور طبیعی دوستان در اثر رفت و آمد و نشست و برخاست از اسرار زندگی شخصی و خانوادگی یکدیگر مطلع می شوند؛ این اسرار شخصی، زمانی که بین دوستان کدورتی پیش می آید، ممکن است توسط یک طرف، فاش شده و باعث ریختن آبروی دیگری شود. از این رو در احادیث بر انتخاب دوستان خوب تاکید شده و دوست خوب را کسی دانسته که در غیاب فرد بدگویی(پرده دری ولو کوچک) نکند.[3]

هنگامی که شخص متوجه شود که اسرار او توسط دوست دیگر برملا شده، ممکن است دست به واکنش متقابل و یا انتقام بزند. چه بسا بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌ها مانند اسید پاشی، درگیری های خیابانی وغیره، نتیجه فاش کردن(پرده‌دری از)  اسرار شخصی یک دوست باشد. چنانچه این پرده دری در خصوص افراد شاخص و برجسته رخ دهد، ماجرا ابعاد تازه ای پیدا می‌کند، چراکه هواداران آنها نیز به تبع آنها وارد گود شده و به تخریب یکدیگر می‌پردازند.

امروزه بنیان خانواده با وجود فضای مجازی و دیگر القائات شیطانی، مورد تعرض قرار گرفته است. چه طلاق هایی که بر اساس پرده دری زوجین رقم می خورد.

پرده براشتن از رازهای دیگران، در محیط‌های دوستانه و نیز بین زوجین، اثرات ناگواری دارد که فارغ از جهان آخرت، چه بسا در این دنیا گریبان انسان را بگیرد.

پی نوشت‌ها:
1ــ پیامبر اسلام: هر كس برای عیب‌جویی و فاش كردن اسرار برادر دینی‌اش قدم بردارد اولین قدم او ورود به جهنم خواهد بود! و خداوند اسرار و عیوب او را نزد همة خلایق فاش و علنی خواهد ساخت. (لئالی‌الاخبار، ج ٥، ص ٢٤١)
2ــ پیامبر اسلام: «سه خصلت است كه در هر كس باشد (آثارش) به خود او بر مى گردد: ظلم كردن و...» نهج الفصاحه ص 422 ، ح 1281
3ــ پیامبر اسلام: «سه چیز دوستى را یكرنگ مى سازد :... پاسداری در غیاب(و بدگویى نكردن) و ...»( مجموعه ورام ج2، ص121

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین