تبیان، دستیار زندگی
اصطلاح "افزودنی مواد غذایی" معمولاً برای توصیف ماده ی شیمیایی به کار می ‌رود که به‌ طور طبیعی در مواد غذایی وجود ندارد. استفاده از بیشتر افزودنی‌های زیر به دلیل مضراتی که دارند، غیرمجاز شناخته شده است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مضرات افزودنی‌های خوراکی (1)

اصطلاح "افزودنی مواد غذایی" معمولاً برای توصیف ماده ی شیمیایی به کار می ‌رود که به‌ طور طبیعی در مواد غذایی وجود ندارد.

استفاده از بیشتر افزودنی‌های زیر به دلیل مضراتی که دارند، غیرمجاز شناخته شده است.

شکلات های رنگی

1- مواد رنگی مصنوعی

اغلب مواد رنگی مورد استفاده برای غذاها جزء رنگ‌ های مصنوعی می ‌باشند. متجاوز از چندین دهه است که سمیت و سرطان ‌زا بودن این رنگ ‌ها مورد بحث قرار گرفته است و چندین نوع آن ممنوع اعلام شده است. در صورت امکان باید از غذاهای بدون رنگ استفاده شود. مورد استفاده ی آنها غالباً در غذاهایی است که ارزش تغذیه‌ای چندانی ندارند و متأسفانه کودکان نیز خیلی از آنها استفاده می ‌کنند. همانند آدامس‌ها، پاستیل‌ها، آب ‌میوه‌ها و ... .

2- آس سولفام کا (Acesulfame K)

آزمایش‌های انجام شده حاکی از نقش سرطان زایی این ماده در حیوانات و افزایش احتمال ایجاد سرطان در انسان می ‌باشد و لازم است که از این ماده و فرآورده‌هایی که حاوی آن است، پرهیز شود. "آس سولفام کا" در تجارت به عنوان سونت (Sunette) یا شیرین کننده ی شماره ی یک شناخته می‌ شود و به عنوان جانشین‌های قند به شکل بسته یا قرص فروخته می ‌شود و در آدامس، آمیزه‌های خشک نوشابه‌ها، قهوه و چای فوری، دسرهای ژلاتینی، پودینگ‌ها و خامه‌های غیرلبنی استفاده می گردد.

3- آسپارتام

"آسپارتام" که با نام تجارتی Nutrasweet وEqual به فروش می ‌رسد، بعد از شناخته شدن عوارض ناخوشایند ساخارین(قند مصنوعی)، مدت‌ها مورد توجه رژیم شناسان بوده است. در خصوص این ماده مسائل معدودی عنوان می ‌شود.

اولین مسئله بیماری "فنیل کتونوریا" می‌ باشد که از هر 2000 نوزاد، معمولاً یک نوزاد با این بیماری به دنیا می ‌آید. در این بیماری بدن قادر به متابولیزه کردن اسید آمینه ی فنیل آلانین نیست. این اسید آمینه که از عناصر سازنده ی آسپارتام می‌ باشد، در صورت تجمع در جریان خون، منجر به پیدایش اثرات سمی و در نهایت عقب‌ ماندگی ذهنی می ‌شود.

مسئله ی دیگری که عنوان می‌ شود تغییر رفتار ناشی از تغییر عملکرد مغز بر اثر مصرف فراوان آسپارتام در افراد می‌ باشد. از علائم و نشانه‌های آن می ‌توان گیجی، سردرد، تشنج‌های صرع مانند و اختلالات عادت ماهانه را نام‌ برد.

چنانچه از بیماری"فنیل کتونوریا" رنج می ‌برید یا باردار هستید یا تجربه ی ناخوشایندی از مصرف آسپارتام دارید، این ماده را کنار بگذارید و برای اینکه جانب احتیاط را رعایت کنید، از دادن آن به کودکان خودداری نمایید.

4- BHA و BHT

این دو ماده که از نظر شیمیایی فرمول‌های مشابهی دارند، به منظور جلوگیری از عمل اکسایش و عمل تند شدگی به غذاهای دارای روغن اضافه می ‌شوند. مرکز تحقیقات بین ‌المللی سرطان که بخشی از سازمان‌ بهداشت جهانی می ‌باشد، BHA را برای انسان سرطان ‌زا شناخته است. در مطالعات دیگر نیز احتمال سرطان ‌زایی BHT گزارش شده است. از آنجایی که استفاده از این دو ماده ضرورت خاصی ندارد، بنابراین جهت حفظ سلامتی برچسب‌های مواد غذایی را بخوانید و در صورتی که از این مواد در تهیه ی غذاها استفاده شده باشد، از خوردن آن اجتناب نمایید.

ادامه دارد...

مریم سالک زمانی- کارشناس ‌ارشد علوم تغذیه

*مطالب مرتبط:

دانستنی هایی درباره ی قندی كه شیرین است، اما چاق نمی كند

تنقلات،عامل اصلی سوء تغذیه در کودکان

هشدار درباره مصرف تنقلات رنگی

اهل دوغ هستید یا نوشابه؟ 

نوشابه های انرژی زا اعتیادآورند؟

نوشیدنی‌های مصنوعی

افزایش یا کاهش سرطان با غذا

تغذیه و پیشگیری از سرطان (1) و (2) و (3)

ترکیبات شیمیایی موجود در غذا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.