تبیان، دستیار زندگی

مصرف دارو در روزه داری

چگونه دارو را در ماه رمضان مصرف کنیم

قطع مصرف دارو و یا تغییر در میزان و زمان مصرف داروها، بدون مشورت با پزشک معالج و یا دکتر داروساز، کار نادرستی است که می‌تواند باعث بروز اختلال در روند درمان و کاهش اثربخشی داروها شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مصرف دارو
دکتر فرزانه فرجیان- معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مورد مصرف دارو در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: قطع مصرف دارو و یا تغییر در میزان و زمان مصرف داروها، بدون مشورت با پزشک معالج و یا دکتر داروساز، کار نادرستی است که می‌تواند باعث بروز اختلال در روند درمان و کاهش اثربخشی داروها شود.

وی تصریح کرد: قطع خودسرانه مصرف برخی از داروها مانند داروهای بیماران کلیوی، داروهای مغز و اعصاب، داروهای فشار خون و صرع، کار بسیار خطرناکی است که می‌تواند عوارض ناگواری به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه گفت: برای جلوگیری از بروز مسمومیت دارویی و یا تداخل مصرف داروها با یکدیگر، بیماران در خصوص نحوه مصرف داروها به همراه غذا و یا مصرف هم‌زمان چندین دارو، با پزشک مشورت کنند.

قطع خودسرانه مصرف برخی از داروها مانند داروهای بیماران کلیوی، داروهای مغز و اعصاب، داروهای فشار خون و صرع، کار بسیار خطرناکی است که می‌تواند عوارض ناگواری به دنبال داشته باشد

فرجیان اظهار داشت: بیماران دیابتی، بیماران کلیوی، مبتلایان به آسم و یا صرع، مادران باردار و شیرده، مبتلایان به زخم‌های گوارشی حتماً باید قبل از اقدام به روزه داری، پزشک معالج خود را در جریان قرار داده و در خصوص نحوه مصرف داروهای خود با وی مشورت کنند.

به گزارش سازمان غذا و دارو - وی در رابطه با بیماران دیابتی، به‌ویژه مصرف کنندگان انسولین اظهار داشت: این دسته از بیماران باید زیر نظر پزشک اقدام به روز داری کرده و روزانه در چندین نوبت به‌صورت منظم میزان قند و فشار خون خود را کنترل کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به طولانی بودن مدت روزه داری و کاهش میزان الکترولیت‌ها، آب و قند بدن، توصیه کرد: بهتر است روزه داران گرامی افطار خود را با آب، چای، سوپ سبزیجات به همراه چند عدد خرما شروع و پس از گذشت یک تا دو ساعت از افطار، نسبت به صرف شام اقدام کنند.

وی تأکید کرد: در شروع افطار باید از مصرف غذاهای پرچرب، سرخ کردنی و حجیم اجتناب کرد و نوشیدن آب بسیار سرد نیز در ابتدای افطار باعث بروز اختلال در هضم غذا و تضعیف عملکرد معده می‌شود.

منبع: تسنیم
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.