تبیان، دستیار زندگی

حضرت آیت الله مظاهری در جمع مبلغین :

عنوانی که خداوند به روحانیت داده «انبیای تبلیغی» است؛ ثواب تبلیغ دین از شهادت و جهاد بالاتر است

رئیس حوزه علمیه اصفهان گفتند: مبلغین قدر خود را بدانند و از فرصت تبلیغ دین استفاده کنند، متاسفانه تجمل گرایی ها، تبعیض ها و مادیات موجب شده است که لذت معنوی طلبگی درک نشود و این بالاترین خسارت برای یک طلبه و روحانیت است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
آیت الله مظاهری
تبلیغ از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است
چند نکته که پایه و اساس قرآنی دارد، حائز اهمیت است، نخست  امرتبلیغ، تبلیغ از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است ، اما در تشیع، تبلیغ مختص به روحانیت شده است.

قرآن می فرماید « الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ حَسِیبًا»( آنان که تبلیغ رسالت خدا کنند و از خدا می‌ترسند و از هیچ کس جز خدا نمی‌ترسند و خدا برای حساب به تنهایی کفایت می‌کند)، مقام تبلیغ و مبلغ بالا است، چرا که استمرار حرکت تبلیغی انبیاء است.

همیشه از زمان حضرت آدم(ع) تا به امروز نبوت دو بخش بوده، نبی تشریعی و نبی تبلیغی، اغلب قریب به اتفاق 124 هزار پیامبر، نبی تبلیغی بوده‌اند و طلاب حرکت تبلیغی آنان را دنبال می‌کنند.

افتخار ما این است  که توانسته‌ایم تشیع را  از نسلی به نسل دیگر منتقل کنیم، اگر تشیع به این مرحله رسیده است به همت روحانیت بوده و اگر ما طلاب هیچ امتیازی جز این امتیازی که قرآن به ما داده است، نداشته باشیم، برای ما کفایت می کند.

روحانیت با تبلیغ دین تا به امروز خیلی کار کرده است، از زمان امام صادق(ع) تا به امروز عالمان و بزرگان دین، سختی های و مصیبت هایی را تحمل کرده اند تا مکتب تشیع به ما رسیده است.

امام حسین (ع) تشیع را زنده کردند، امام باقر(ع) و امام صادق(ع) توانستند فرهنگ تشیع را تشکیل دهند و از این جهت تکمیل کننده مسیر ابا عبد الله الحسین بودند.

اقدام امام صادق(ع) اگر بیشتر از امام حسین(ع) نباشد، کمتر نیست، لذا همه روحانیت، سربازان امام زمان(عج) و شاگردان امام صادق(ع) در امر تبلیغ دین هستند. در امر تبلیغ اخلاص بسیار حائز اهمیت است، در امر طلبگی و تبلیغ هیچ توقعی نداشته باشید.

*ثواب تبلیغ دین از شهادت و جهاد هم بالاتر است
ثواب تبلیغ دین از نظر قرآن کریم بسیار بالا و منحصر بفرد است؛‌ چنانکه می فرماید: «اگر کسی، فردی را هدایت کند، مثل این است که جهان را زنده کرده باشد». این ثواب با ثواب جهاد و شهادت  قابل قیاس نیست، ثواب به این بالایی برای ما طلاب و روحانیون است.

اگر بتوانیم ما روحانیت یک نفر را مسلمان کنیم و یک نفر را از انحراف نجات داده و هدایت کنیم، گویی کل جهان را زنده کنیم، بنابراین مبلغین قدر خود را بدانند و از این فرصت استفاده کنند، متاسفانه تجمل گرایی ها، تبعیض ها و مادیات موجب شده است که لذت طلبگی درک نشود و این بالاترین خسارت برای یک طلبه و روحانیت است.

* منبر ما طلاب و روحانیت باید مردم را دین دار کند
باید خود را بشناسیم و سپس قدر خود را دریافته و بعد در زندگی خود هیچ چیز جز خدا  مدنظر ما نباشد تا خدا را بشناسیم، اخلاص لازمه کار  تبلیغ است. مطلب دومی که باید مبلغین به آن توجه داشتبه باشیم این است که ما باید مردم را دین دار کنیم، دین یعنی اینکه افراد را نسبت به احکام دین، اخلاق دینی و اعتقادات اسلام آشنا سازیم.

امروزه این امور در مخاطره عجیبی واقع شده است، مردم و جوانان مسائل اسلامی را به خوبی نمی دانند و زود می شود جوان را از نظر اعتقادات منحرف ساخت، چون اعتقادات او اعتقادات تقلیدی و پدرو مادری است و در مقابل شبهه ضعیف هستند، بنابراین منبر ما طلاب و روحانیت باید آنها را زنده کند. منبر و تبلیغ ما طلاب هم باید احکام، هم اخلاق و هم اعتقادات داشته باشد.منبع: خبرگزاری رسمی حوزه