تبیان، دستیار زندگی

چگونه می‌توان غذای کودک را مقوی کرد؟

  مقوی و مغذی‌ سازی غذای کودک

منظور از مغذی کردن غذای کودک، اضافه نمودن موادی است که علاوه بر انرژی، مقدار پروتئین، ویتامین‌ها و املاح غذای کودک را بیشتر می‌کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
غذا دادن به کودکان
دختر 2 ساله ای دارم که بنا به گفته دکتر قدش طبیعی است ولی وزنش کم است. خیلی بدغذاست و خوب غذا نمی خورد لطفا بفرمایید که چگونه همان مقدار غذای کمی را که می خورد مغذی و مقوی کنم تا کمی وزنش بالاتر برود؟
 
منظور از مقوی کردن غذای کودک این است که انرژی غذای کودک بیشتر شود. به خصوص، کودکانی که دچار اختلال رشد شده‌اند، باید انرژی بیشتری دریافت کنند. برای اینکه انرژی غذای کودک بیشتر شود، بر اساس سن کودک، در هر زمان می‌توان به غذای او موادی اضافه نمود. برای مقوی کردن می‌توان به غذای کودک، آرد یا روغن مایع اضافه نمود. به هر وعده غذای کودک «صبحانه، ناهار، شام» حدود یک تا دو قاشق مرباخوری روغن مایع یا کره آب شده اضافه نمایید.

افزودن روغن به غذای کودک به دلایل زیر توصیه می شود :
میزان انرژی موجود در روغن در مقایسه با مواد غذایی دیگر بیشتر است ( هر 1 گرم روغن حدود 9 کالری انرژی دارد.

 اضافه کردن کره یا روغن حجم غذای کودک را افزایش نمی دهد و بدون اضافه شدن حجم غذای کودک انرژی غذای او بیشتر می شود.

اضافه کردن کره یا روغن به غذا باعث نرمی غذا شده و بلع آنرا برای کودک آسانتر می کند.


چگونه می‌توان غذای کودک را مغذی کرد؟

منظور از مغذی کردن، اضافه نمودن موادی است که علاوه بر انرژی، مقدار پروتئین، ویتامین‌ها و املاح غذای کودک را بیشتر می‌کند. مواد غذایی پروتئینی برای رشد کودک ضروری‌اند. برای اینکه پروتئین غذای کودک بیشتر شود می‌توانید:
- حتی‌الامکان مقداری گوشت به صورت تکه‌ای یا چرخ کرده (مانند گوشت مرغ، ماهی، گوسفند و گوساله) به غذای کودک اضافه کنید.
- حبوبات مثل نخود، لوبیا، عدس، ماش منبع خوبی از پروتئین هستند. با شروع 9 ماهگی برای تأمین پروتئین مورد نیاز کودک، حبوبات کاملاً پخته و له شده را به سوپ کودک اضافه کنید.

- افزودن تخم مرغ به غذای کودک می‌تواند پروتئین غذای کودک را بیشتر کند. برای مثال، تخم مرغ آب پز را داخل پوره سیب زمینی و یا سوپ کودک، بعد از طبخ آن، رنده کنید. (در مورد کودکان زیر یک سال، باید فقط زرده تخم مرغ به کودک داده شود.

روش تهیه آرد و مخلوط غلات و حبوبات تفت داده نسبت این مخلوط 2 به 1 است یعنی 4 قسم غلات ( برنج یا گندم ) بعلاوه 2 قسم حبوبات (لوبیا سویا یا نخود) است.

1. غلات و حبوبات را تمیز کرده و بشویید.
2. حبوبات را در داخل ماهی تابه و روی شعله ملایم به مدت 30-15 دقیقه تفت دهید.
3. غلات را نیز به همین منوال بطور جداگانه و به مدت کمتر 5-10 دقیقه تفت دهید.
4. سپس حبوبات و غلات را بخوبی آسیاب کنید و سپس آنها را از الک بسیار ریز رد کنید.
آرد حاصل را می توان در ظرف در بسته و در محل خشک به مدت 4 ماه نگهداری کنید این آرد منبع بسیار خوبی از پروتئین و انرژی است و می توان در تهیه انواع سوپ ها و یا بصورت فرنی با استفاده از شیر یا آب به کار برد.

روش تهیه عصاره استخوان: اضافه کردن عصاره استخوان قلم گوسفند یا گاو به غذای کودک باعث افزایش املاح و مقوی کردن غذا می شود. می توان مستقیما قلم استخوان را در سوپ یا آش یا کته کودک انداخت و یا عصاره آنرا تهیه و بتدریج مورد استفاده قرار داد برای تهیه عصاره قلم گوساله را به مدت 2 ساعت در آب جوشانده و عصاره بدست آمده را می توان برای 2 ماه در فریز و یا برای 4 روز در یخچال نگهداری کرد.

ویتامین‌ها و املاح برای رشد و تأمین سلامتی کودک ضروری هستند و باید در غذای روزانه کودک به اندازه کافی وجود داشته باشند.

برای افزایش ویتامین‌ها و املاح غذای کودک از چه مواد غذایی می‌توان استفاده کرد؟
ویتامین‌ها و املاح برای رشد و تأمین سلامتی کودک ضروری هستند و باید در غذای روزانه کودک به اندازه کافی وجود داشته باشند. سبزی‌ها منابع غنی از ویتامین‌ها هستند. استفاده از سبزی‌های برگ سبز مثل اسفناج، جعفری، گشنیز و یا هر نوع سبزی دیگری که در دسترس است، در داخل سوپ و سایر غذاهایی که به کودک داده می‌شود، ویتامین‌ها و برخی از املاح مورد نیاز برای رشد کودک مثل آهن را تأمین می‌کند، (به خاطر داشته باشید به کودکان زیر یک سال نباید اسفناج داد). سبزی‌های زرد و نارنجی رنگ مثل کدو حلوایی، هویج و گوجه فرنگی دارای ویتامین A هستند و استفاده از این سبزی‌ها در غذای کودک به تأمین ویتامین A مورد نیاز برای رشد کودک کمک می‌کند.

روش‌های ساده و ارزان برای مقوی و مغذی کردن غذای کودک:

با استفاده از پودر جوانه غلات و حبوبات می‌توان غذای کودک را مقوی و مغذی کرد. زیرا این مواد علاوه بر اینکه سرشار از ویتامین‌های B و C هستند به هضم غذا هم کمک می‌کنند.

طرز تهیه جوانه غلات و حبوبات: ابتدا مقداری گندم، ماش یا عدس را به مدت 2 تا 3 روز خیس کنید، بعد آن را در یک سینی تمیز پهن کرده و یک پارچه تمیز و مرطوب روی آن قرار دهید و هر روز پارچه را آب بزنید. پس از اینکه جوانه‌ها سبز شد، می‌توانید جوانه کامل را به سوپ یا آش کودک اضافه کنید. برای تهیه پودر جوانه غلات و حبوبات باید جوانه‌ها را خشک کرده و به پودر تبدیل کنید و هر بار مقدار کمی از آن را (با توجه به سن کودک از 1 قاشق مرباخوری تا 1 قاشق سوپ خوری سر صاف) به سوپ یا هر نوع غذای کودک اضافه کنید. با این کار، هم انرژی غذای کودک افزایش می‌یابد و هم پروتئین، ویتامین‌ها و املاح غذای کودک بیشتر می‌شود. پودر جوانه غلات و حبوبات را می‌توان در یک شیشه درب‌دار ریخته و تا 2 هفته در یخچال نگهداری کنید.

سعی کنید برای تهیه سوپ یا کته، از گوشت با استخوان استفاده کنید، مثل ران مرغ و یا ماهیچه گوسفند تا املاح و چربی بیشتری به بدن کودک برسد. می‌توانید چند قلم گوسفند یا یک قلم گوساله را جداگانه بپزید، چربی روی آن را بگیرید و عصاره آن را برای 4 روز در یخچال و برای 2 ماه در فریزر نگهداری کنید و به هر وعده غذای کودک، 2 قاشق غذا خوری از این عصاره را اضافه نمایید.

برای افزایش اشتها می توانید صبح ناشتا به کودک پوره نارگیل بدهید و کره بادام زمینی را هم همیشه دم دست داشته باشید و به غذای کودک اضافه کنید.

اگر کودک شیر نمی خورد ولی بقیه غذاها را خوب میل می کند بهتر است با شیر مادر برایش غذا درست کنید و یا اگر شیر مادر کم است با شیر خشک غذا تهیه کنید مانند: فرنی و شیر برنج.

همچنین می توانید در سوپ بچه ها از مغزهای آسیاب شده هم استفاده کنید و یا جوانه ها را با ماست مخلوط کنید و بدهید تا بچه ها بخورند به دلیل وجود ریزمغذی ها هم بسیار مفید است و هم کالری رسان خوبی است.

منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره تغذیه مرکز مشاوره تبیان