تبیان، دستیار زندگی

چند اصل مهم برای ازدواج مجدد

توصیه مشاوران به افراد در آستانه ازدواج مجدد

در ازدواج مجدد افراد علاوه بر اصولی که در هر ازدواجی باید رعایت شود، شرایط دیگری چون مسائل مرتبط با فرزندان همسر سابق را باید در نظر بگیرند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ازدواج مجدد، مشاوران، همسر، زن و مرد، طلاق، محرومیت روانی ، کلوب ازدواج، دردسرهای دوست داشتنی

جامعه ارزشی را که برای ازدواج اول قائل است را به ازدواج مجدد نمی‌دهد. نگاه منفی برخی از افراد به ازدواج دوم مرد یا زنی که همسر اول خود را به علت فوت یا جدایی از دست داده است، مخالفت فرزندان، دخالت‌ها و مخالفت‌های خویشاوندان همسر سابق از جمله مشکلات ازدواج دوم می‌باشد. با این وجود حق هر زن و مردی است که در صورت طلاق یا فوت همسرش به زندگی سالم و با نشاط خود ادامه داده و مجددا ازدواج کند. توصیه‌های مشاوران در این زمینه را بخوانید.

اصول راهنما در ازدواج مجدد
چون شرایط ازدواج اول با ازدواج دوم متفاوت است فردی که می‌خواهد به ازدواج دوم دست بزند باید اصولی را رعایت کند که به ذکر مواردی از آن مبادرت می‌شود:

1- عوامل موثر در ازدواج مجدد همان عواملی است که در ازدواج اول نیز باید مد نظر قرار بگیرد. آنچه در این موضوع به اصول ازدواج اضافه می‌شود فرزندانی است که ممکن است زن یا مرد در ازدواج اولیه داشته باشند و باید تکلیف آنها قبل از انجام ازدواج تعیین گردد و در شرایط عقد ذکر شود.

2- در صورتی که زن و مرد در ازدواج اولیه فرزند نداشته باشند و عوامل موثر در ازدواج دوم در مورد آنان همخوانی داشته باشد شرایط یک زندگی موفق را خواهند داشت.

3- در مورد انتخاب همسر، مرد باید خود را با شرایط جدید تطبیق دهد و توقع خود را پایین بیاورد. تعدادی از مردان با وجود آنکه خود یک مرحله ازدواج را گذرانده‌اند اصرار دارند که با دختران کم سن و سال ازدواج کنند و از زناشویی با زنان بیوه اکراه دارند. این توقعی است که احتمال توفیق در ازدواج و نشاط در زندگی مشترک را پایین می‌آورد.

4- زنان بیوه در فرهنگ ایرانی در ازدواج از اعتبار کمتری برخوردارند و مردی که ازدواج نکرده کمتر به سراغ آنها می‌رود. بنابرین آنان نیز اگر می‌خواهند به ازدواج دوم مبادرت ورزند، باید سعی کنند از بلندپروازی و توقعات زمان دختر بودن خود دست بردارند.
 
5- در مورد ازدواج زن یا مردی که مطلقه است باید علت طلاق تحقیق شود و پس از روشن شدن علل و شناخت همه جانبه در مورد ازدواج تصمیم گیری مناسب انجام گیرد.

6- در مورد زن و مردی که به علت فوت یا طلاق همسرش قصد ازدواج مجدد داشته و دارای فرزند می‌باشند در صورتی که طالب همسری آنان نیز دارای وضعیت مشابه باشد باید تمام شرایط زندگی خود را در رابطه با فرزندان، در زمان عقد ازدواج مشخص سازند و مراتب در عقدنامه نیز ذکر شود. آنها در طول زندگی زناشویی باید فرزندان یکدیگر را دوست بدارند و تبعیض بین آنان قائل نشوند. همچنین است در موردی که یکی فرزند داشته و دیگری فرزند نداشته باشد که در این صورت نیز وضعیت فرزندان از نظر نیازهای روانی و تربیتی باید مورد توجه قرار گیرد و پس از توافق در این زمینه نسبت به ازدواج دوم اقدام شود.

توصیه مشاوران به مراجعان در آستانه ازدواج مجدد
1- زن یا مرد به علت شکست در ازدواج اولیه ممکن است از ازدواج دوباره هراس داشته باشد و چنین پندارد که ممکن است از چاله به چاه بیفت. این افراد می توانند با کمک مشاور علت شکست را در ازدواج اولیه بررسی کرده و متوجه شوند که در ازدواج جدید از تجربیات گذشته برای انتخاب همسر و تشکیل خانواده استفاده نمایند. چه بسا شکست‌هایی که مقدمه‌ای برای موفقیت‌های بعدی هستند.

2- بسیاری از زنان جوان که شوهران خود را به علل مختلف از دست داده‌اند، به علت تبعیت از فرهنگ غلط رایج، با وجود نیاز به ازدواج با تحمل محرومیت، از ازدواج پرهیز می‌کنند. در حالی که آنان باید به این باور برسند که محرومیت‌های روانی و جسمانی مربوط به ازدواج را نباید بپذیرند و بدانند شرع و عقل ازدواج مجدد را تایید می‌کنند.

3- مردان یا زنانی هستند که به علت علاقه زیاد به همسر اول خود پس از فوت او محرومیت را به خاطر جبران محبت‌های همسر اول تحمل می‌کنند و مدت‌ها یا برای همیشه مبادرت به ازدواج دوم نمی‌کنند. این افراد باید به این باور برسند که محرومیت آنان کمکی به دنیا و آخرت همسر اول آنها نمی‌کند و توصیه و روش اولیای تشویق این افراد به برخورداری از نعمت زندگی زناشویی در بقیه عمر خود می‌باشد.

4- مردی یا زنی که به ازدواج مجدد روی می‌آورد دیگر آن دختر و پسری نیست که در ازدواج اول بوده است. او امتیازات زیادی را از دست داده است، بنابراین در همسرگزینی باید توقع خود را پایین بیاورد و با تعدیل کفویت عوامل موثر در ازدواج را ارزیابی نمایند.
 
5- زنان در ازدواج دوم خود در عین حال که باید کمی توقعات خود را تعدیل کنند، باید تمامی فنونی که در مورد ازدواج اول در انتخاب همسر وجود دارد را رعایت نمایند. باید در جلسات خصوصی و به طور مستقیم و غیرمستقیم مرد مورد نظر خود را مورد شناخت قرار دهند سپس تصمیم بگیرند. مردان نیز باید برای خواستگاری اصرار به دختر کم سن و سال نداشته باشند و روشی را برگزینند که در تمام عوامل و شرایط با همسر آینده خود هماهنگ باشند.

توصیه‌هایی در رابطه با فرزندان در ازدواج مجدد
برای آنکه مردان و زنانی که به ازدواج‌های دوم روی می‌آورند فرزندان را بلاتکلیف نگذارند و در چنین حالتی فرزندان از لحاظ نگهداری و تربیت آسیب نبیند، موارد زیر باید مورد توجه قرار بگیرد:

پس از ارضای انگیزه‌های اولیه ازدواج، مهر پدری یا مادری خود را نشان خواهد داد و شرایط نامناسب فرزندان و قصوری که مرتکب شده‌اند آنان را از نظر روانی رنج خواهد داد. در این صورت احساس گناه خواهند نمود و دچار عذاب وجدان خواهند شد که بسیار شکننده است.
فرزندان که تمام بدبختی‌های خود را متوجه پدر یا مادر احساس می‌کنند آنان را مورد بی‌مهری قرار داده و در مواردی به حملات جسمی و روحی و اهانت متوسل خواهند شد.
زن یا مردی که به عنوان همسر دوم وارد خانه می‌شود باید در نظر بگیرد که در مذهب در مورد کودکان یتیم بسیار سفارش شده است.
لازم است که زنان و مردان مطلقه پیش از ازدواج وضعیت فرزندان خود را از لحاظ آموزش و پرورش و نگهداری در شرایط مناسب مشخص نمایند و ترتیبی داده شود آسیبی متوجه فرزندان نباشد.
اگر در ازدواج مجدد شرایط فرزندانت به خوبی مورد توجه قرار نگیرد ممکن است افرادی نامتعادل با انحرافات اخلاقی تربیت شوند که به نوعی سربار جامعه قرار گیرند. این گناه متوجه پدر و مادری خواهد بود که به وظیفه خود به خوبی عمل نکرده است.
منبع : مجله ستاره
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.