سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

 قاره آفریقا در حال تقسیم شدن به دو بخش کوچک‌تر است؟

محققان بین‌المللی می‌گویند قاره آفریقا در حال تقسیم شدن به دو بخش کوچک‌تر است و این نتیجه پویایی زمین است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
افریقا

محققان بین‌المللی اخیرا دریافتند همانطور که میلیون‌ها سال قبل قاره آفریقا از سایر قاره‌های زمین جدا شد، اکنون این قاره در حال تقسیم شدن به دو بخش کوچک‌تر است و این نتیجه پویایی زمین است.

به گزارش ایرنا، سیاره زمین در مقایسه با سایر سیارات سنگی منظومه شمسی، بسیار پویاتر است. آب حالت‌های مختلف این سیاره را لبریز از حیات و تغییرات کرده است و صفحات سطحی زمین که روی دریایی از گدازه قرار گرفته‌اند، زیر پاهای ما دائما جابه‌جا می‌شوند. این ویژگی‌ها تغییرات دائمی و عظیمی را در سرنوشت زمین رقم می‌زنند.

برای مثال محققان اخیرا دریافتند همانطور که میلیون‌ها سال قبل قاره آفریقا از سایر قاره‌های زمین جدا شد، اکنون این قاره در حال تقسیم شدن به دو بخش کوچک‌تر است و این فقط آغاز ماجرا است.

شکاف عظیمی که در جنوب غربی کشور کنیا قرار دارد، هر روز بزرگ‌تر می شود و بالاخره قاره آفریقا را به دو نیم تقسیم می‌کند. این شکاف سالانه فقط چند سانتی‌متر بزرگ‌تر می‌شود، اما در طول 10 میلیون سال آینده صفحه آفریقایی سومالی به یک جزیره در میان اقیانوس تبدیل خواهد شد و در طول 50 میلیون سال، قاره آفریقا به سمت اروپا جابه‌جا می‌شود.

با توجه به این که بین 300 تا 180 میلیون سال قبل تمام قاره‌ها به هم متصل بوده و قاره واحد پانگه آ را تشکیل می‌دادند، این پدیده چندان دور از انتظار نیست. در واقع بر اساس این تحقیقات در طول 250 میلیون سال آینده مجددا تمام قاره‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. این جدایی و اتصال مجدد قاره‌ها پیامدهای جالبی بر تاثیر خورشید و ماه بر اقیانوس‌ها دارد.

محققان با مدل‌سازی رایانه‌ای دریافتند در طول 500 میلیون سال گذشته، امواج اقیانوس‌ها بسیار آرام بوده‌اند و فقط در 2 میلیون سال گذشته امواج سهمگین سیاره ما را درنوردیده‌اند.

حرکت آب‌ها نیز در کوتاه مدت اثرات جالبی بر حرکت قاره‌ها دارد. برای مثال قاره استرالیا با وجود این که به سمت شمال در حرکت است، دائما توسط امواج به میزان چند میلی‌متر به جلو و عقب حرکت می‌کند. این حرکت جزئی فقط در چند سال موجب تقاوت چشمگیر مختصات این قاره با مختصات محاسبه شده توسط سیستم GPS می‌شود.

از طرفی یخ‌های زمین دائما در حال ذوب شدن و سرازیری به دریاها هستند و این افزایش حجم آب، شکل پوسته زمین را در کف اقیانوس‌ها تغییر می‌دهد.


منبع: همشهری آنلاین