سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

ماده تاریک با خودش برهمکنش ندارد

علائمی که نشان می‌داد یک برخورد کهکشانی جرم نامرئی را ایجاد کرده است، رد شد. ماده تاریک هنوز هم خجالتی‌ترین ذره در فیزیک است. بر طبق گزارش ۶ آوریل ستاره‌شناسان در هفته ستاره‌شناسی و علوم فضایی اروپا در لیورپول انگلستان، مشاهدات جدید حاکی از آن است که ماده تاریک در خوشه کهکشانی Abell 3827 سرسختانه به بقیه انواع ماده از جمله خودش بی‌اعتنایی می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
ماده تاریک با خودش برهمکنش ندارد

چهارقلوهای کهکشانی: آنطور که انحراف نور کهکشان‌ های دور توسط ماده تاریک نامرئی نشان می‌ داد و در این تصویر به صورت چرخش ماده حول چهار کهکشان بزرگ در خوشه Abell 3827 دیده می‌ شود، به نظر می آمد که ماده تاریک می‌تواند در برخورد کهکشان‌ها از ستاره‌ها جدا شود. اما داده‌های جدید این ایده را رد می‌کنند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از انجمن فیزیک ایران، نتایج این تحقیق یافته‌های پیشین مبنی بر اینکه ستاره‌ها در خوشه کهکشانی Abell 3827 از ماده تاریکشان جدا شده‌اند را نفی می‌کند. Abell 3827 خوشه‌ای شامل چهار کهکشان در حال برخورد است که حدود ۱٫۳ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. آن زمان کیهان‌ شناس ریچارد ماسی و همکارانش پیشنهاد داده بودند که ماده تاریک ممکن است در اثر برهمکنش با یک توده‌ دیگر از ماده تاریک، از کهکشان خودش جا مانده باشد- در حالی که نظریه استاندارد چنین چیزی را نمی‌گوید. آن طور که می‌دانیم ماده تاریک که بخش عمده جرم کیهان را تشکیل می‌دهد، فقط با ماده معمولی و مرئی از طریق گرانش برهمکنش دارد.
اما رصدهای بیشتر اخیر با آرایه میلی‌ متری بزرگ آتاکاما در شیلی نشان می‌دهد که ماده تاریک در واقع همان طور که قبلاً انتظار می‌رفت، رفتار می‌کند. ماسی از دانشگاه دورهام انگلستان می‌گوید « ما با طول موج‌ های بلندتر به بررسی‌ها ادامه دادیم و متوجه شدیم که باید اعتراف کنیم که اشتباه کردیم و ماده تاریک همان‌جایی است که باید می‌بود. طبق نظر ماسی، هنوز هم امکان دارد که خوشه‌ های کهکشانی دیگر ابرهایی به جا مانده از ماده تاریک را آشکار کنند.
ماده تاریک با خودش برهمکنش ندارد

نگاهی دوباره: رصد همان کهکشان‌ها در طول موج‌های بلندتر فروسرخ و میلی متر با رصدخانه آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما نشان داد که ماده تاریک (مشخص شده با رنگ قرمز) در برخورد کهکشانی به ستاره‌ها چسبیده است.


گروه او یک تلسکوپ بالونی به نام Super BIT را ابداع کرده‌اند و امیدوارند با کمک آن صدها خوشه کهکشانی دیگر را برای رفتار متفاوت ماده تاریک امتحان کنند. ماسی‌‌ می‌گوید « متاسفانه دانسته‌هایمان خیلی کم است. ما هم چنان تلاش می‌کنیم که یک قدم به جلو برداریم و به لحظات آغازین دست پیدا کنیم.»


منبع: http://bigbangpage.com
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین