تبیان، دستیار زندگی
محققان انگلیسی به تازگی با انتشار گزارشی اعلام كرده‌اند، دو سوم افرادی كه از رنگ ‌موهای شیمیایی استفاده می ‌كنند، دچار نوعی از واكنش‌های آلرژیك می‌ شوند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رنگ ‌موهای باثبات، آلرژی ‌زاترند

محققان انگلیسی به تازگی با انتشار گزارشی اعلام كرده‌اند، دو سوم افرادی كه از رنگ ‌موهای شیمیایی استفاده می ‌كنند، دچار نوعی از واكنش‌های آلرژیك می‌ شوند.

رنگ مو

این محققان هشدار داده‌اند كه واكنش‌های آلرژیك می ‌توانند به درماتیت (التهاب پوست صورت) یا در موارد شدیدتر به تورم صورت منجر شوند. همچنین تحقیقات اخیر در لندن نشان داده است، درصد مراجعه بیماران مبتلا به درماتیت طی شش سال گذشته، دو برابر افزایش یافته و در درمانگاه‌ها به 11/7 درصد برای بزرگسالان رسیده است.

این در حالی است كه متخصصان پوست در كشور ما نیز علاوه بر اینكه تأكید می ‌كنند مشکلات آلرژی ناشی از رنگ ‌مو جدید نیست و از زمانی كه رنگ ‌موها وارد سیستم آرایشی و بهداشتی شدند، آلرژی و حساسیت نسبت به آنها هم وجود داشته است، معتقدند افزایش آمار افراد مبتلا به آلرژی‌های ناشی از استفاده از رنگ ‌مو به دلیل افزایش جمعیت و افزایش استفاده‌ كنندگان از این فرآورده‌هاست.

قبل از استفاده تست شود

"اساسا در محصولات خارجی همیشه جمله ی قبل از استفاده تست شود، برای استفاده از رنگ ‌موها قید می‌ شد، چون اغلب مردم نسبت به ماده ی موجود در این رنگ‌ها به نام پارافنی ‌لینیدیامین حساسیت دارند."

دكتر حسین طباطبایی، دبیر انجمن پوست و مو، ضمن بیان این جملات تاكید می ‌كند، این به آن معنا نیست كه تمام استفاده ‌كنندگان به این ماده حساسیت داشته باشند.

وی به  تحقیقی كه در مورد رنگ ‌موها و آلرژی ناشی از آنها در مركز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه تهران انجام شده اشاره می ‌كند و می ‌گوید:

"از سال 1371 تا 1381 به مدت ده سال بر روی 222 نفر از این بیماران مطالعه ‌ای انجام شد و مشخص شد كه 6/3 درصد از این افراد به ماده ی اصلی رنگ‌ مو كه همان پارافنی ‌لینیدیامین است، حساسیت و آلرژی نشان دادند. همچنین در مطالعه ‌ای كه از سال 1382 تا پایان 1383 بر 250 نفر از افراد استفاده ‌كننده از این رنگ ‌موها انجام شد، مشخص شد كه دو درصد از این افراد نسبت به رنگ ‌مو، واكنش آلرژیك نشان دادند".

با این اوصاف، متخصصان ایرانی معتقدند: درصد افرادی كه به رنگ ‌موها آلرژی پیدا می ‌كنند زیاد نیست، یعنی این ‌طور نیست كه دو سوم مردم نسبت به این رنگ ‌موها آلرژی تماسی پیدا كنند، ولی در درصدی از مردم حساسیت‌های آلرژیك نسبت به رنگ ‌موها به خصوص رنگ ‌موهای تیره و سیاه كه حاوی ماده ی پارا‌فنی ‌‌لینیدیامین است، به ‌وجود می‌ آید.

دكتر بلیغی، متخصص پوست و مو در مورد حساسیت ایجاد شده نسبت به این ماده می ‌گوید:

"این افراد، بار اول نسبت به این ماده حساسیت پیدا می ‌كنند و دفعات بعدی كه از آن استفاده می ‌كنند، دچار یك واكنش آلرژیك نسبتاً شدید در قسمت سر می‌ شوند. جالب اینجاست كه این واكنش آلرژیك در خود موها اتفاق نمی ‌افتد و در اطراف مو یعنی در پیشانی، گوش و پشت گردن به ‌صورت خارش، تاول، پوسته ‌ریزی و قرمزی دیده می شود كه گاهی اوقات تمام صورت را می ‌گیرد و باعث تورم چشم‌ها می‌ شود.

اكثر بیماران این واكنش‌ها را مربوط به آلرژی نسبت به رنگ ‌مو نمی‌ دانند، چون انتظار دارند این علائم در ناحیه ی سر خودشان را نشان دهند نه در ناحیه ی صورت. این در حالی‌ است كه ماده ی رنگ‌ مو، زیاد با پوست كف سر تماس پیدا نمی ‌كند و با پوست اطراف، بیشتر در تماس است.

اما به طور كلی رنگ ‌موها به خاطر مواد شیمیایی مختلفی كه دارند، به ‌خصوص رنگ ‌موهایی كه برای روشن كردن و بلوند كردن مو استفاده می ‌شوند و در آنها اكسیدان به‌كار می‌ رود، به ساقه ی مو صدمات جدی می ‌زنند و مو را بد‌حالت می ‌كنند، حتی ممكن است در اغلب موارد منجر به ریزش مو شوند.

پس به نظر می ‌رسد عوارض رنگ‌ موها بیشتر عوارض تحریكی ناشی از آنهاست و واكنش‌های آلرژیك ناشی از آنها تا سال‌ها باقی می ‌ماند.

در این موارد ما به افرادی كه تمایل زیادی به استفاده از رنگ‌ مو دارند توصیه می ‌كنیم كه از هیچگونه فرمول شیمیایی استفاده نكنند، چون علی‌ رغم اینكه تمام این فرآورده‌ها با اسامی مختلف و محصول كارخانه‌های مختلف هستند، ولی اكثراً ماده ی شیمیایی آنها یكی است. در این موارد بهتر است از رنگ ‌موهای گیاهی مثل حنا استفاده كرد. حتی عوض كردن مارک رنگ ‌مو،هیچ كمكی به این بیماران نمی‌‌ كند. همچنین برای این بیماران از داروهای ضد حساسیت و كورتون‌های خوراكی برای درمان استفاده می‌ كنیم."

افزایش آمار آلرژی به دلیل افزایش مصرف

بررسی‌ها نشان داده كه بیش از 75 درصد خانم‌ها و 18 درصد آقایان از رنگ ‌مو استفاده می ‌كنند كه در مورد آقایان دلیل اصلی استفاده ی آنها پوشانیدن موهای سفید‌ رنگ است. ولی متخصصان كشور ما تاكید می‌ كنند كه آمار استفاده از رنگ‌ موها در مردان نیز نسبت به گذشته رو به افزایش است و در نهایت بیش از 5 درصد این افراد تا ‌كنون تجربه آلرژی های پوستی و صدمات مو را داشته‌اند. گفتنی است در آلمان، فرانسه و سوئد مصرف رنگ‌ موهای حاوی این تركیب ممنوع شده است.

محققان معتقدند كه حتی در اكثر رنگ‌ موهایی كه بسیار معروف و پر‌فروش هستند، مواد شیمیایی زیادی وجود دارد كه به موها صدمه می ‌زند. بنا بر همین گزارش در كشورهای غربی جوانان بیشتر از رنگ‌های گرم و قرمز استقبال می ‌كنند. در این نوع رنگ‌های قرمز و قوی بیشتر از مواد شیمیایی استفاده شده است كه ثبات بیشتری داشته و بسیاری از مردم نیز فكر می ‌كنند ثبات بیشتر آنها نشانه ی مرغوبیت رنگ است.

در صورتی كه بررسی‌ها نشان داده است، هرچه رنگ ثبات بیشتری داشته باشد و دیرتر از بین برود، میزان مواد شیمیایی موجود در آن نیز بیشتر است و خود این امر زمینه‌ ساز بسیاری از آلرژی‌های پوستی و مشكلات مو در افراد است.

سمیه شرافتی

*مطالب مرتبط:

مشکلات ناشی از مواد آرایشی

مواد تمیز کننده پوست و مو

نکاتی که باید قبل از رنگ کردن مو رعایت کنید

انتخاب رنگ موى مناسب

اثرات مضر رنگ مو

تکنیکی برای مقابله با موهای سفید مقاوم به رنگ

بهداشت مو

اثرات نرم کننده،ژل و تافت بر موها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.