تبیان، دستیار زندگی

اصلاح برجام

ایران باید به برنامه‌های خود مبنی بر توسعه موشک‌های خطرناک و حمایتش از تروریسم نیز پایان ‌دهد. باید اطمینان حاصل کنیم ایران از شکست داعش در سوریه منفعتی به دست نیاورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اصلاح برجام
به گزارش تبیان به نقل از روزنامه حمایت، «مایک پمپئو» مدعی شد: ترامپ تصمیمی در رابطه با خروج از برجام نگرفته اما بعید است بخواهد این توافق را همانطور که هست حفظ کند.

وزیر خارجه جدید آمریکا در اولین سفر خارجی خود به بروکسل رفت و در نشستی خبری درباره چشم‌انداز توافق هسته‌ای، گفت: یکی از موضوعات این سفر، همین مسئله برجام است. ما نه تنها درباره دغدغه هایی صحبت خواهیم کرد که «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا به صورت مرتب بیان کرده بلکه درباره راه‌های پرداختن به این نقائص نیز صحبت خواهیم کرد تا از طریق آن بتوانیم به راه‌حل‌هایی برای کاستی‌ها دست پیدا کنیم که ترامپ از مدتها قبل آنها را برشمرده است که البته هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است. تیم ما در حال بررسی این مسئله است. بی‌تردید، رایزنی‌های بسیاری صورت می‌پذیرد تا آنچه ترامپ گفته محقق شود. وی در ادامه مدعی شد: اگر اقدامی برای حل مشکلات اساسی و ازبین بردن کاستی‌ها و نقائص این توافق صورت نپذیرد، بعید است که پس از ماه مه، ترامپ در این توافق بماند.

برجام لازم است اما کافی نیست!

پس از سفر رییس‌جمهور فرانسه به کاخ‌سفید، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز به واشنگتن سفر کرد و در دیدار با دونالد ترامپ، طرفین درباره توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند. رییس‌جمهور آمریکا در نشست خبری پس از این دیدار، ادعا کرد: باید اطمینان حاصل کرد که ایران به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک هم نمی‌شود. وی مدعی شد: ایران باید به برنامه‌های خود مبنی بر توسعه موشک‌های خطرناک و حمایتش از تروریسم نیز پایان ‌دهد.

ترامپ در ادامه گزافه‌گویی‌های خود، افزود: ایران بر آتش خشونت، خونریزی و هرج و مرج در سراسر خاورمیانه دامن می‌زند و هر جا در خاورمیانه مشکلی به وجود می‌آید، ایران نیز در آنجا حضور دارد.

بازار شناور نفت نتیجه عملکرد مثبت اقتصادهای بزرگ جهان و سیاست‌های اوپک و محدود شدن عرضه نفت است ولی تهدیدهای ترامپ در خصوص عقب نشینی از توافق هسته‌ای ایران، نه تنها خطرات ژئوپلیتیک، بلکه افزایش غیرقابل تصور بهای نفت را نیز به دنبال دارد.

ترامپ همچنین تأکید کرد: باید اطمینان حاصل کنیم ایران از شکست داعش در سوریه منفعتی به دست نیاورد. وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی متحدان آمریکا در منطقه ثروت‌های هنگفتی دارند، از این کشورها خواست هزینه‌های آنچه وی مبارزه واشنگتن با گروه وهابی-صهیونیستی داعش خواند، را بپردازند. صدراعظم آلمان نیز ادعا کرد: برجام کافی نیست، اما فعالیت‌های هسته‌ای ایران را کند کرد و باعث نظارت و بازرسی شد. وی در ادامه مدعی شد: برنامه موشكی بالستیك ایران نگرانی‌های زیادی ایجاد كرده است.

برجام باید دست نخورده باقی بماند

ادعاهای محور اروپایی- آمریکایی علیه برجام، با واکنش قاطع دیگر اعضای توافق هسته‌ای 1+5 با ایران، روبرو شده است. «الکساندر گروشکو» معاون وزیر خارجه روسیه در این رابطه، تأکید کرد: اگر توافق هسته‌ای ایران شکست بخورد، تمام تضمین‌ها برای کشورهایی که در آستانه توقف برنامه‌ هسته‌ای شان قرار دارند، متزلزل می‌کند.وی افزود: اگر توافق هسته‌ای ایران از هم بپاشد، چطور امکان‌پذیر خواهد بود که در مسیر حل مسئله عدم‌اشاعه پیش رفت؟ جامعه جهانی چه تضمین‌هایی می‌تواند به کشورهایی ارائه دهد که آماده تحقیق برای حل سیاسی مسائل مرتبط با وضعیت هسته‌ای شان هستند؟

«هوا چانیینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین هم گفت: توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 باید دست‌‌نخورده باقی بماند و با آن به عنوان سندی جدی برخورد شود.

شعله‌ور شدن قیمت نفت در پی لغو برجام

نشریه آمریکایی فایننشال‌تایمز نیز در مطلبی به پیامد‌های خروج احتمالی دولت آمریکا از برجام و آثار آن بر افزایش بهای جهانی نفت پرداخت. در این مطلب آمده است: ترامپ در حالی بهای بالای نفت را یکی از دغدغه های خود معرفی کرده است که تصمیم احتمالی او برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، بدون شک انداختن هیزم در آتش خواهد بود و موجب رشد وحشتناک بهای جهانی نفت خواهد شد.

«موریس اوبس فلد» اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول، در اینباره به فایننشال‌تایمز گفت: بازار شناور نفت نتیجه عملکرد مثبت اقتصادهای بزرگ جهان و سیاست‌های اوپک و محدود شدن عرضه نفت است ولی تهدیدهای ترامپ در خصوص عقب نشینی از توافق هسته‌ای ایران، نه تنها خطرات ژئوپلیتیک، بلکه افزایش غیرقابل تصور بهای نفت را نیز به دنبال دارد. «دَن بروئیلت» معاون وزیر انرژی آمریکا نیز هشدار داد: اگر با خروج از توافق هسته‌ای، قیمت نفت افزایش یابد، دولت واشنگتن هیچ اهرم موثری برای برطرف کردن آن ندارد. به گزارش فایننشال‌تایمز «فیلیپ وِرلِگِر» کارشناس حوزه انرژی هم بر این باور است که کوچکترین اشتباه ترامپ در سیاست‌گذاری‌های خود، شوک بزرگی به قیمت نفت وارد خواهد کرد و احتمال رسیدن بهای آن به بیش از 100 دلار در هر بشکه و آغاز رکود جدید اقتصادی در جهان و آمریکا وجود دارد.

همچنین محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، در واکنش به برخی خبرها که نشان می‌دهند اروپایی‌ها به آمریکا گفته‌اند در صورت خارج نشدن از برجام، تحریم‌هایی را علیه کشورمان وضع خواهند کرد، گفت: ما هیچ تحریمی را علیه منافع جمهوری اسلامی تحمل نمی‌کنیم و با همه آنها مقابله خواهیم کرد. سخنگوی دولت بیان داشت: اگر اروپایی یا آمریکا بهانه‌هایی روی موضوعات دیگری داشته باشند، قطعا نسبت به آنها عکس‌العمل نشان می‌دهیم.
منبع: روزنامه حمایت