تبیان، دستیار زندگی

سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری اروپا در بخش معدن ایران

برخی سرمایه گذاران احتمالی در بخش معدن به دلیل نامشخص بودن تبعات کار با دولت ایران که عملا تمام معادن کشور در کنترل دارد، محتاطانه رفتار می کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری اروپا در بخش معدن ایران

به گزارش تبیان به نقل از روزنامه حمایت، با وجود تهدید آمریکا به وضع تحریم های جدید، ایران در حال نهایی کردن حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری اروپایی ها در پروژه های مس و فولاد است. 

مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: مذاکرات اولیه ای با سرمایه گذاران سوئیسی برای توسعه مهدی آباد، یکی از بزرگترین ذخایر روی جهان در جریان است.

کرباسیان در حاشیه کنفرانس “سی آی یو آلومینیوم” در لندن گفت: ما بیش از ۳۵ سال تجربه تحریم ها را داشته ایم اما من امیدوارم این بار اروپایی ها سرمایه گذاری (در ایران) را ادامه دهند.

ایران در چهار سال آینده به دنبال جذب ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش معدن و فلزات است تا اهداف بلندپروازانه خود را که شامل افزایش ۷۷ درصدی تولید فولاد کشور و رساندن آن به ۵۵ میلیون تن تا سال ۲۰۲۵ است، محقق سازد.وی افزود: ما روابط بسیار خوبی با اروپا داشته ایم و واردات، صادرات و سرمایه گذاری های زیادی از سوی آنها داریم که هم به سود شرکت های اروپایی و هم به سود شرکت های ایرانی است.

ذخایر معدنی غنی ایران از سنگ آهن گرفته تا طلا در کنار ارزان بودن انرژی، از زمان لغو تحریم ها توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب کرده است.

منابع صنعتی گفتند برخی سرمایه گذاران احتمالی در بخش معدن به دلیل نامشخص بودن تبعات کار با دولت ایران که عملا تمام معادن کشور در کنترل دارد، محتاطانه رفتار می کنند؛ اما به گفته کرباسیان، تهران به سرمایه گذاران اطمینان داده که امکان اینکه اگر آنها مالکیت کل پروژه ها را در اختیار داشته باشند، می توانند سودشان را به خارج از ایران منتقل کنند و سرمایه گذاریشان را تضمین کنند. کرباسیان با اظهار اینکه در ایران هزینه انرژی حدود ۱۵ درصد از هزینه تولید آلومینیوم را تشکیل می دهد، در حالی که در سایر نقاط جهان این رقم ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه ها است، گفت: در حال حاضر مذاکرات در دو پروژه کارخانه بیلت های فولادی به ارزش ۲ میلیارد دلار با سرمایه گذارانی از جمله از کشورهای ایتالیا و اتریش در جریان است، در حالی که سرمایه گذاران دانمارکی هم به دنبال احداث یک معدن مس هستند.

وی افزود: ایران در چهار سال آینده به دنبال جذب ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش معدن و فلزات است تا اهداف بلندپروازانه خود را که شامل افزایش ۷۷ درصدی تولید فولاد کشور و رساندن آن به ۵۵ میلیون تن تا سال ۲۰۲۵ است، محقق سازد.
منبع: روزنامه اطلاعات