سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید

یادگار گرامی امام، پیشرو در راه مبارزه با فساد

دینداران وقتی تصدی امر دنیای مردم کردند، اگر در تصدیگری ناموفق بودند مردم را از دین بر می‌گردانند. وقتی دینداران تصدی دنیا می‌کنند باید دنیا را بهتر از بی دینان بسازند؛لذا باید در این مسیر همت بیشتری کرد. اگر در مجموع دیدید که مردم راضی هستند یعنی کار خوب بوده است و اگر ناراضی هستند یک جایی گیر دارد؛ آنجا را پیدا کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
یادگار گرامی امام در راه مبارزه با فساد

به گزارش تبیان به نقل از روزنامه اطلاعات، یادگار گرامی‌ امام با تأکید بر این که راه مبارزه با فساد، افکار عمومی‌است، افزود: هر راهی برای مبارزه با فساد جز مسیر افکار عمومی‌، فسادی بر فسادهای قبلی اضافه می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی‌شهر تهران در حرم مطهر امام، با بیان این که نام مرحوم آیت الله طالقانی با شوراها پیوند ارزشمندی دارد، افزود: شورای پنجم مزیّن به نام مرحوم آیت الله‌هاشمی‌است؛ رأی به فرزند ایشان هم ادای دین به شخصیت کم نظیر و بلکه بی نظیر و هم تأکید بر برداشت صحیح ایشان از مسائل عمرانی بود.

یادگار گرامی‌امام، فلسفه قدرت در اندیشه دینی را اطاعت از خدا دانست و اظهار داشت:فلسفه قدرت به این است که ما یک گام در مسیر اطاعت از خدا برداریم و در این میان خدمت به خلق هم از مصادیق اطاعت از خداست.

وی تأکید کرد: این گونه نیست که اگر انسان از جامعه برکنار شد، به این معناست که در حال عبادت است و اگر به جامعه وارد شد در مسیر دوری از خدا قرار می‌گیرد.

حاج سید حسن خمینی افزود: اگر در این مسیر قدم برداشتیم اصل اولیه اطاعت از خدا، توسعه نفس خودمان و کار کردن برای روزی است که «لاینفع المال و لابنون». همه اینها یک روز می‌آیدویک روزمی‌رود و اگر نیت خالص در آن نباشد هیچ وقت هم به کار نمی‌آید.

وی با بیان این که ایام خدمت را حرکت خودمان به سمت تعالی قرار دهیم، تاکید کرد: خدای ناکرده ایام خدمت را گرفتار انواع و اقسام معضلات نشویم. اگر این دوره توجه نباشد، غیر از این که آسیب‌هایی را به دوستان و همراهانتان می‌زند، می‌تواند منشأ ضلالت شود و در روح آدم تباهی به همراه بیاورد؛ از طرف دیگر می‌تواند صدها گره از زندگی مردم باز کند که هر گره صدها عبادت را در خود نهفته دارد.

یادگار گرامی‌امام تأکید کرد: مراقب باشید اژدهای نفس از صدها زاویه برای شما راه باز کرده است. اگر آب را دیدید و تر دامن نشدید می‌شود گفت که یک گام به جلو برداشته اید.

وی در مورد رابطه شورای شهر با جامعه گفت: قطعا در کارهای اجتماعی هیچ وظیفه ای وجود ندارد، غیر از این که مردم از شما راضی باشند. یعنی اگر در آخر بخواهیم بگوییم این مجموعه موفق بوده یا نبوده است، باید رضایتمندی مردم را ببینیم. البته نه الزاما رأی دهندگان به شما؛ چون اکثریتی از مردم به شما رأی داده اند و کسانی که رأی ندادند هم مردمان این شهر هستند.حاج سید حسن خمینی اظهار داشت: این گونه نیست که بگویم همیشه مدیر باید یک حرکت پوپولیستی انجام دهد که مردم خوششان بیاید؛ آدمی‌باید افق آینده را ببیند؛ ولی به این باور دارم که خرد جمعی اشتباه نمی‌کند.

اگر شما درست تصمیم بگیرید مردم راضی می‌شوند، ولو این که ممکن است چند روز نارضایتی هم پدید آید. وی با تأکید بر این که به تریبون دارها توجه نکنید، افزود: اینها هم بخشی از جامعه هستند، ولی مجموعا ببینید کلان این تصمیم یا کار به نفع و موجب رضایت جامعه است یا موجب رضایت جامعه نیست.یادگار گرامی‌امام تاکید کرد:

هر راهی برای مبارزه با فساد جز مسیر افکار عمومی‌ فسادی بر فسادهای قبلی اضافه می‌کند؛ راه مبارزه، اتاق شیشه ای است.

دینداران وقتی تصدی امر دنیای مردم کردند، اگر در تصدیگری ناموفق بودند مردم را از دین بر می‌گردانند. وقتی دینداران تصدی دنیا می‌کنند باید دنیا را بهتر از بی دینان بسازند؛لذا باید در این مسیر همت بیشتری کرد. اگر در مجموع دیدید که مردم راضی هستند یعنی کار خوب بوده است و اگر ناراضی هستند یک جایی گیر دارد؛ آنجا را پیدا کنید.

وی در مورد شروط رضایتمندی گفت: یکی از اموری که همه جامعه نسبت به آن درست می‌گویند یا بخشی را استنباط می‌کنند بخش فساد اداری و فساد اقتصادی است. کار بسیار خوبی که شورا با سامانه شفافیت شروع کرده و گامی‌که در این مسیر برداشته، بسیار کار درستی است که دولت هم در بودجه این کار را شروع کرده است.

وی با تأکید بر این که راه مبارزه با فساد افکار عمومی‌است، افزود: هر راهی برای مبارزه با فساد جز مسیر افکار عمومی‌فسادی بر فسادهای قبلی اضافه می‌کند؛ راه مبارزه «اتاق شیشه ای است». همه ما باید بدانیم سر سفره مردم نشسته ایم؛ باید همه مردم ببینند.ممکن است این شفافیت دراوایل مسیر دردهایی داشته باشد،ولی تدبیروخردجامعه هم هست ومردم واقعیات رامی‌فهمند، لذا هرچه بیشتر شفافیت را توسعه دهید.

یادگار گرامی‌امام گفت: تلقی جامعه وقتی از فساد برداشته می‌شود که احساس سلامت کند؛ احساس سلامت از خود سلامت مهمتر است. ما بعضاً گندمداران جو فروش هستیم. برای این که نتوانسته ایم خیلی چیزها درست بگوییم؛ لذا هم در شورای شهر و هم در شهرداری بر شفافیت پافشاری کنید .

وی بابیان این که دومین مسأله نفی تبعیض است،اظهارداشت:آمارهانشان می‌دهدکه میزان آسیب‌های اجتماعی درتهران بالاست. نگاه شهرداری و شورای شهر باید نفی تبعیض باشد. نفی فقر وظیفه شما نیست، ولی می‌توانید در مسیری قدم بردارید که تبعیض را از بین ببرید.

حاج سید حسن خمینی افزود: مدیران شهرداری از اتاق‌های خود بیرون بیایند و وسط میدان با مردم مواجه باشند و ارتباط برقرار کنند؛ مراوده با مردم را بیشتر کنند. خیلی از مشکلات مردم رو در رو خیلی راحت حل می‌شود. مردم با یک لبخند حتی ناتوانی شما را خودشان حل می‌کنند .

وی سومین نکته را بحث کارآمدی دانست و گفت: یکی از بحران‌های اجتماعی ما این است که تلقی جامعه این باشد اینها آدم‌های خوبی هستند، ولی نمی‌توانند. این به همان اندازه خطرناک است که بگویند آدم بدی است؛ چون نتیجه یکی است. اگر دینداران و کسانی که فکر می‌کنند به حال جامعه مفید هستند، نتوانند کارآمدی خودشان را بروز دهندواثبات کنند،با مشکل مواجه می‌شوند.یادگار گرامی‌امام با تأکید بر این که به انسجام درونی شورای شهر توجه کنید، اظهار داشت: آدم باید مطمئن باشد نفع فردی او مساوی با نفع جمعی است. انسجام مجموعه از حیث عملکرد در نگاه مخاطب شرط اصلی کارآمدی است. دوم این که اساسا شورای شهر جای عملکرد سیاسی نیست. البته همواره سیاسی‌ها به شورای شهر می‌آیند ،ولی کار اجتماعی و خدماتی می‌کنند.

وی افزود: با سرمایه عظیم اجتماعی که پشت سر کار آمدن این مجموعه بود و ریشه در دریای زحمات داشت، توجه داشته باشید که این انسجام و همدلی را هیچ وقت از دست ندهید و مراقب باشید گرفتار تحلیل‌های روزمره نشوید.

حاج سید حسن خمینی گفت: شورای شهر تهران از مجموعه ارزشمندی شکل گرفته است. خیلی‌ها امید به این مجموعه بسته اند و این امید هنوز پابرجاست و خیلی‌ها هم چشم طمع دارند که این مجموعه را یک تجربه ناموفق جلوه دهند؛ باید به این هم توجه کرد. چشم بر روی طمع شخصی ببندیم و نگاهمان را کلان و به افق‌های آینده کنیم.

وی در پایان خطاب به اعضای شورای شهر تهران گفت: امیدوارم در هفته‌های آتی از آزمون انتخاب شهردار با موفقیت خارج شوید و بهترین فرد انتخاب شود.

به گزارش جماران، محسن‌هاشمی‌رئیس شورا هم در این دیدار گفت: شهردار جدید تهران بزودی انتخاب می‌شود و برنامه‌های خود را در مسیر اقدامات موثر شهردار سابق و مطالباتی که مردم براساس آن به اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی‌شهر رای دادند، آغاز می‌کند .

وی با اشاره به موفقیت شهرداری تهران در دوره مدیریت نجفی، اظهار داشت: شهرداری تهران در یکسال گذشته عملکرد بسیار خوب و موفقی داشت که متاسفانه بروز بیماری و مشکلات جسمانی برای شهردار(محمدعلی نجفی) مانع از ادامه این روند در مسیر رشد و توسعه پایتخت شد .هاشمی‌در ادامه با گرامیداشت ۹ اردیبهشت ماه به عنوان روز شوراها، تاکید کرد: قانون وظایف، ماموریت‌ها و اختیارات زیادی را برای شورای شهر تعریف کرده است که دولت باید به تدریج این اختیارات و مسئولیت‌ها را به شورا تفویض کند.

رئیس شورای اسلامی‌شهر تهران افزود: اکنون شوراهای اسلامی‌شهر و روستا کمتر از یک سوم اختیارات و مسئولیت‌های قانونی خود را دارند که واگذاری این اختیارات به طور قطع منجر به تحقق اصل مدیریت یکپارچه شهری خواهد شد.‌هاشمی‌همچنین به فعالیت شورای پنجم شهر تهران با رای قاطع و اکثریت مردم اشاره کرد و گفت: مهمترین شاخصه شورای پنجم شهر تهران، آرای بالا و پشتوانه عظیم مردمی‌است که چندین برابر دوره‌های گذشته شورا است.وی تاکید کرد: برهمین اساس اعضای شورای اسلامی‌شهر تهران باید وظایف قانونی خود در قبال مردم را به خوبی و تمام وکمال ایفا کنند.
منبع: روزنامه حمایت
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین