تبیان، دستیار زندگی

تجارت ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال کماکان در نوباوگی به سر می برد. در این مقاله با احساساتی آشنا خواهیم شد، که باعث می شوند مثل یک میگو حساس باشیم!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ارز دیجیتال
در قرن چهاردهم، اولین بازار بورس به جهان قدم نهاد. واژه بورس از نام خانوادگی «واندر بورس – Van der Beurze» گرفته شده، این خانواده در آنتورپ-بلژیک زندگی می کردند. اولین بازار بورس جهان به صورت یک دورهمی غیر رسمی در منزل واندر بورس برگزار شد. جالب توجه است که کلمه Beurs در زبان هلندی به معنای مبادله و صرافی است. با کمی جستجو متوجه خواهید شد که هلندی ها در تشکیل و برقراری یک بازار بورس رسمی، نقش مهمی داشته اند.

یک نکته جالب دیگر نیز وجود دارد؛ سال هاست که از افتتاح اولین بازار بورس می گذرد. اما علی رغم گذشت چند قرن و با وجود کسب دستاوردهای فنی و پیشرفت‌های فراوان، این تعاملات انسانی است که بازار ها را کنترل و مدیریت می‌کند. و به خاطر همین عامل انسانی، احساسات نقش برجسته ای در رفتار بازار ایفا می کنند.

این رابطه در مورد بازارهای توسعه یافته نیز صدق می‌کند و از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال همچنان در ابتدای راه است، تعاملات انسانی بیشتر در رفتارهای آن تاثیرگذار هستند. شاید به همین خاطر است که در عنوان، صفت «حساس» به سرمایه گذاران این بازار نسبت داده شده است.

بخش مهمی از این احساس، توسط عاملینی مثل من و شما به بازار القا می شود. ما در این ماجرا بازیگران مهمی به حساب می آییم، چرا که بخش بزرگی از بازار را ما به وجود آورده ایم.

فکر بدی نیست بخشی از سرمایه تان را به صورت نقد نگه دارید، تا هر زمان قیمت ها وارد یک سیر نزولی شدند، از ارزانی نهایت استفاده را ببرید.ما در بازار نقش میگو را داریم. میگو ها موجودات احساساتی هستند. گاه از آن ها اشتباهاتی سر می زند و گاه شانس با آن ها یار است. ما میگوها، زندگی می کنیم و از اشتباهات خود درس می گیریم. مشکل اینجاست که نهنگ ها ما را خوب می شناسند و از نقاط ضعف ما به نفع خود سوءاستفاده می کنند. در این خصوص مطالعه مطلب « نهنگ‌های بازار چگونه سرمایه‌ها را می‌بلعند؟» به شما توصیه می‌شود.


ترس از دست دادن سود

وقتی متوجه رشد روز افزون ارزش یک دارایی دیجیتالی خاص می شویم، این احساس به ما دست می دهد که باید بلافاصله دست به کار بشویم!
دلیل این تصمیم گیری های عجولانه وجود «ترس از دست دادن» در ماست. چنانچه این احساس در ما اثر کند، با عجله تصمیم گیری کرده و در زمان اوج قیمت یا هنگامی که قیمت‌ها به اصطلاح پامپ شده اند، خرید می کنیم. در واقع، تنها در صورتی که مشغول انجام معامله یا تجارت شناور باشید، اشکال ندارد موقعیت خود را زود ببندید. در غیر این صورت نیاز نیست زود تصمیم گیری کنید، زیرا اصلا قرار نیست چیزی را از دست بدهید.

بازار حرکت موجی دارد و روند حرکتی آن از نقطه ای به نقطه دیگر متغیر است. پس، مجددا فرصت خرید برای شما پیش می آید و این یک اصل همیشگی است.

همین قضیه در مورد ارزهایی که با افت شدید قیمت یا (nosedive) مواجه هستند نیز صدق می‌کند. وقتی می بینید که ارزش یک ارز دیجیتال مدام در حال پایین رفتن است، احساستان به شما می گوید که هر چه سریع تر از آن خارج شو! اما بازاری که از آن صحبت می کنیم، بازار ارزهای دیجیتال است و هر ماه در آن نوسانات قیمتی بسیاری رخ می دهد! و در صورتی که مشغول انجام معاملات شناور نباشید و زود موقعیتتان را ببندید، اشتباه کرده اید و در زمان یک روند قیمتی رو به پایین ساختگی از معامله خارج شده اید. آن وقت اگر روند قیمت آن ارز چند ساعت پس از خروج شما، به سرعت هر چه تمام رو به بالا حرکت کند، محکم با کف دست به صورت خود می کوبید!

استراتژی محبوب نهنگ ها، یعنی پامپ و دامپ بر مبنای این احساس عمل می کند و تقریبا همیشه یک سری رویدادهای جدید آن را می پوشانند، تا افزایش قیمتی در بازار قابل توضیح باشد. زمانی که این اتفاق رخ می دهد وقت مناسبی برای خرید کردن نیست. اما اگر در حال حاضر یک موقعیت معاملاتی برای خود دارید و مایلید ریسک کنید، با در نظر گرفتن نقطه اوج قیمت اقدام به فروش کنید. سپس منتظر نشانه بعدی باشید و دوباره وارد موقعیت خرید بشوید. بدین ترتیب، نهنگ ها در بازی خود با شکست مواجه خواهند شد.


سرمایه گذاری، بیش از حد مجاز

یک قانون طلایی در سرمایه گذاری این است: پولی که با آن مخارج زندگی تان را تامین می کنید، هرگز نباید صرف سرمایه گذاری شود.
البته دلیل دیگری نیز برای آن وجود دارد: کسی که به قول معروف دار و ندارش را صرف سرمایه گذاری کند، به سختی می تواند جلوی احساساتش را بگیرد. یعنی اگر کل سرمایه تان را در این راه بگذارید، آن وقت دیگر کنترل احساسات برایتان آسان نخواهد بود. همین مساله منجر به تصمیم گیری هایی می شود، که سر تا سر اشتباه محض هستند.

وقتی بدهکار باشید، همیشه در بدترین زمان ممکن تصمیم به فروش می گیرید. بازار ارزهای دیجیتال پرنوسان است و ما این را می دانیم. اما همچنان وقتی قیمت ها در بازار افت پیدا می کنند، احساساتی می شویم و همه چیز را زیر سوال می بریم. همه کسانی که در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند، این احساس را تجربه کرده اند. اصولا به این حالت «weak hands» گفته می شود. زمانی که بدهکار هستیم بیشتر این موضوع را حس می کنیم، زیرا باید قسط هایمان را پرداخت و به قول معروف بدهی هایمان را هر چه سریع تر صاف کنیم، مگرنه ورشکست خواهیم شد. سرمایه گذار کم طاقت یا به اصطلاح weak hand همیشه پول زیادی را از دست می دهد و ضرر می کند.

در بازار ارزهای دیجیتال، رویارویی با چنین موج های تکان دهنده ای طبیعی است. اکثر این موج ها، به دست نهنگ ها به وجود می آیند. آن ها می‌دانند که اگر قیمت یک ارز دیجیتال را پایین بیاورند، خود به خود پایین تر از آن هم خواهد آمد، زیرا بعضی از میگو ها کم طاقت هستند. خرید در این موقعیت، برای آن ها سودآور است.

درست است… خرید در چنین شرایطی، ریسک است و برای انجام آن باید حسابی با احساسات خود کلنجار بروید. اما این کار، یکی از کارهای دیگری است که انجام آن برای یک میگو سودآور است.

منبع: ارز دیجیتال