تبیان، دستیار زندگی

تورم ۳۰درصدی مسکن در تهران

در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۵۵.۳ میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۹.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مسکن
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم،  گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال 1397 برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شد.

بر اساس این گزارش در فروردین ماه سال 1397، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 5 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب 59 و 6.3 درصد کاهش نشان می‌دهد. حجم معاملات در فروردین ماه طبق روال هرساله و تحت تأثیر تعطیلات نوروز در سطحی بسیار پایین‌تر از سایر ماه‌های سال رقم خورده و لذا کاهش تعداد معاملات ثبت‌شده در این ماه نسبت به ماه قبل، عمدتاً ناشی از این موضوع است.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 55.3 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 29.5 درصد افزایش نشان می‌دهد. لازم به ذکر است، گزارش ذیل صرفاً معطوف به بررسی تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران است.

1 ــ حجم معاملات مسکن

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به‌تفکیک عمر بنا در فروردین ماه سال 1397 حاکی از آن است که از مجموع 5046 واحد مسکونی معامله‌شده، واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 42.5 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با فروردین ماه سال قبل 3.2 واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت 6 تا 10 سال و بیش از 15 سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام‌شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در فروردین ماه سال 1397 حاکی از آن است که میان مناطق 22گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 13.5درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.

همچنین مناطق 2 و 4 هر کدام با سهم یکسان 8.4درصدی در رتبه بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع 71.1 درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران مربوط به 10 منطقه شهر (به‌ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق 5، 2، 4، 10، 14، 8، 7، 15، 11 و 1) بوده و 12 منطقه باقی‌مانده 28.9 درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

2 ــ تحولات قیمت مسکن

در فروردین ماه سال 1397، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 55.3 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب 2 درصد کاهش و 29.5 درصد افزایش نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 5 (معادل 46.7 درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه 19 (معادل 4.0 درصد) تعلق دارد.

میان مناطق 22گانه شهر تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل 116.4 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 26.4 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب 43.9 و 33.9  درصد افزایش نشان می‌دهد.

3 ــ تحولات اجاره‌بهای مسکن در فروردین ماه سال 1397

شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب 10.4 و 9.3 درصد رشد نشان می‌دهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یک‌ساله تنظیم می‌شود و نیز اثرپذیری شاخص اجاره‌بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است. خاطرنشان می‌شود سهم هزینه مسکن (اجاره‌بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی معادل 33.1 درصد است.

4 ــ جمع‌بندی

در فروردین ماه سال 1397 متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران به 55.3 میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 29.5 درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات انجام‌شده طی این ماه 5 هزار فقره بود که نسبت به فروردین ماه سال 1396 معادل 6.3 درصد کاهش دارد.

بررسی تحولات بازار اجاره‌بهای مسکن در فروردین ماه سال 1397 مؤید تغییر متناسب اجاره‌بها با نرخ تورم در این دوره است به‌طوری که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب 10 و 1.3 درصد رشد نشان می‌دهد.
منبع: خبرگزاری تسنیم