تبیان، دستیار زندگی

جهانبخش: شاید به تیمی رفتم که کسی فکرش را نکند!

مهاجم تیم AZ آلکمار هلند می‌گوید که مقصد آینده او هنوز مشخص نیست و ممکن است تیم و لیگی را انتخاب کند که هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

جهانبخش: شاید به تیمی رفتم که کسی فکرش را نکند!

به گزارش مشرق، در بین لژیونرهای موفق فوتبال ایران، اگر بهترین نباشد، جزو بهترین‌هاست. بازیکنی که با AZ آلکمار هلند در اردویژه بالانشین جدول است و به فینال جام حذفی راه یافته و حالا سودای قهرمانی دارد. افتخارات شخصی او نیز در این فصل کم نبوده و حالا دو هفته مانده به پایان لیگ برای آقای گلی رقابت می‌کند و در پاس گل هم آمار فوق‌العاده‌ای از خود به جا گذاشته است. علیرضا جهانبخش که جزو مهاجمان موفق این فصل AZ آلکمار بوده حالا در شرایطی قرار دارد که باید برای فصل آینده تصمیمی مهم برای ادامه راه فوتبالی خود بگیرد و جام جهانی را هم پیش‌رو دارد.

جهانبخش در گفت‌وگویی در خصوص شرایطی که در این فصل داشت، حضورش در بالای جدول مؤثرترین بازیکنان لیگ هلند، شانس قهرمانی با AZ در جام حذفی، انتخاب تیم فصل آینده‌اش، حضور در جام جهانی با تیم ملی و... صحبت کرده است. حاصل گفت‌وگوی او را می‌خوانید:

* عملکرد فوق‌العاده‌ات مقابل ویتسه که هت‌تریک و دادن یک پاس گل بود حسابی سر و صدا کرد و حالا به تنهایی در صدر جدول گلزنان لیگ هلند هستی.

بازی خیلی خوب بود و خودم انتظار هت‌تریک کردن نداشتم، اما خدا را صد هزار بار شکر که اولین هت تریک دوران فوتبالم را انجام دادم. این اتفاق خیلی مهمی هم برای تیم و هم برای خودم به شخصه بود و مهم‌تر از همه اینکه برای تیم با گل زدن و دادن پاس گل موثر بودم. خیلی از این بابت خوشحالم و از طرفی خوشحالم که با این اتفاق خوب هم من و هم تیم به فینال جام حذفی مقابل فاینورد می‌رویم و ان‌شاءالله بتوانیم این بازی و دو بازی لیگ را به خوبی و با سلامتی به پایان ببریم. امیدوارم پیروز بازی‌های پیش‌رو باشیم.

* عملکردت در AZ در سه سال گذشته رشد داشته و به لحاظ آمار هم نگاه کنیم، هر سال بهتر از سال گذشته بودی. امسال هم شرایط خوبی داشتی که هم در تیم ملی و هم در AZ عملکردت مورد تحسین قرار گرفته و برای آقایی گلی و آقای پاس گل هم شانس بالایی داری. صحبت کن که شرایطت به چه شکل رقم خورده و خودت از عملکردی که داشتی راضی بودی؟

همانطور که گفتید سال به سال تلاش کردم تا شرایط بهتری داشته باشم و عملکردم بهتر از سال گذشته باشد تا آمادگی‌ام هم بیشتر شود. به خصوص از وقتی به AZ آمدم این تلاش بیشتر شد. سال اول تلاش من برای بهتر شدن وضعیت خودم و آشنا شدن با باشگاه بود. سال گذشته که سال دوم حضورم در AZ بود، از شرایطی که داشتم راضی بودم و امسال هم موفقیت‌هایی کسب شد. از طرفی سالی بود که با تیم ملی افتخار صعود به جام جهانی 2018 را داشتیم و اکثر بازی‌ها در اختیار تیم ملی بودم و حالا هم که چند بازی به پایان فصل‌مان مانده امیدوارم به بهترین شکل به پایان برسد.

سعی می‌کنم در بازی‌های باقیمانده بهتر باشم و این شرایط را ادامه بدهم تا با آمادگی به جام جهانی و تابستان برسم. همیشه سعی می‌کنم بازی به بازی هم برای تیم ملی و هم برای باشگاه مهم باشم و این برای خودم مهم‌ترین مسئله است. حالا بحث اینکه به عنوان یک بازیکن حتماً دوست داشته باشی شرایط گل زدن و پاس گل دادن هم داشته باشی، اهمیت دارد و شکی نیست، اما واقعاً برای من اولویت اصلی نبوده. اولویت اصلی من همیشه مهم بودن برای تیمم است و اگر این هدف باشد، مطمئناً باید منتظر عملکرد خوب هم بود.

* فینال جام حذفی را هم در پیش دارید و اگر بتوانید از سد فاینورد بگذرید، یک قهرمانی دیگر در کارنامه‌ات ثبت می‌شود. فکر می‌کنی بعد از ناکامی فصل گذشته در فینال این بار بتوانید جام را بالای سر ببرید؟

سال گذشته فینال را از دست دادیم و با توجه به شرایطی که وجود داشت، نتوانستیم قهرمان شویم و با وجود بازی خوب‌مان شکست خوردیم. با این حال امسال مجدداً توانستیم به فینال برسیم و شانس قهرمانی داریم که امیدوارم با آمادگی بیشتری که پیدا کردیم، قهرمان شویم. بازی با فاینورد به مراتب سخت‌تر از فینال سال قبل است و بازی هم در ورزشگاه آنها برگزار می‌شود که این کار را سخت‌تر می‌کند. مسلماً این فینال با فینال سال گذشته تفاوت زیادی دارد، اما ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که جام را به دست بیاوریم. همیشه کارهای قشنگ ماندگار می‌شوند و اگر جام را ببریم، حس بهتری خواهیم داشت و برای این کار تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد.

* شرایط مشابهی مانند حضورت در NEC نایمخن داری. آنجا هم پیشرفتت قدم به قدم بود و در فصلی که قهرمان ژوپیلر لیگ شدید، خودت هم بهترین بازیکن فصل بودی و اکنون هم تقریباً شرایط مشابهی در AZ داری. در آستانه یک قهرمانی و با آماری خیلی خوب که از خودت به جا مانده و به نظر این پله پله رشد کردن را همیشه مد نظر داری.

صددرصد همیشه به این موضوع فکر کردم. در نایمخن دو سال حضور داشتم و بعد از دو سال قدم خوبی برداشتم و اکنون سومین سال حضورم در AZ را پشت سر می‌گذارم و خدا را شکر از شرایطم راضی هستم. سال به سال بهتر شدم و سعی کردم بازیکن پخته‌تر و کامل‌تری نسبت به اولین سال حضورم باشم و چیزهای بیشتری هم یاد بگیرم. در این سه فصل حضورم در AZ همه چیز خوب بود و حتی سال گذشته شرایط رفتن را داشتم، اما یک سال دیگر ماندم تا به تجربه‌ام اضافه شود. ماندم تا اگر شد حداقل یک جام ببرم و با شرایطی بهتر جدا شوم که امیدوارم این مسئله اتفاق بیفتد و با قهرمانی همه چیز کامل شود. با این حال مقایسه کردن NEC و AZ از نظر سطح دو تیم خیلی سخت است. مسیری که در دو تیم داشتم تفاوت داشت، اما در هر جایی که بودم فقط دوست داشتم رو به جلو باشم و خوشبختانه شرایطم خوب پیش رفته است.

* آخرین فصل حضورت در NEC عملکرد مشابهی مانند این فصل در AZ داشتی که منجر به قهرمانی تیم‌تان و صعود به اردویژه شد و از طرفی خودت هم با آماری که داشتی به عنوان بهترین بازیکن فصل انتخاب شدی و جایزه گاو طلایی را بردی. اکنون هم با آماری که داری، مؤثرترین بازیکن حال حاضر لیگ هلند هستی؛ فکر می‌کنی بتوانی جایزه بهترین بازیکن فصل را بگیری؟

راستش را بخواهید در NEC هم بودم، مسئله من این نبود که بهترین بازیکن فصل شوم و به این موضوع فکر نکرده بودم، چون هدفم این موضوع نبود. با این حال خدا را شکر که توانستم در آن فصل مثمر ثمر باشم و با گل زدن و پاس گل دادن آخر فصل جامی را کسب کردیم و این افتخار را هم برای خودم به دست آوردم. خوشبختانه این فصل هم برای ما فصل خوبی بوده و هر بازی شرایط بهتری را تجربه کردیم و من هم توانستم در برخی بازی‌ها در کسب برد سهیم باشم و اکنون هم دو بازی به پایان لیگ مانده و فینال جام حذفی را هم یکشنبه پیش‌رو داریم. هدف اصلی ما حفظ جایگاه سومی و کسب سهمیه مستقیم اروپاست و نیم نگاهی هم به رتبه دومی داریم که شاید بتوانیم این کار را انجام دهیم، چون با آژاکس که رتبه دوم جدول است بازی مستقیم داریم. مسلم است که وقتی هدف موفقیت تیم باشد، خود شما را هم رو به جلو سوق می‌دهد و شاید هدفم این نبوده بهترین بازیکن شوم، اما دست یافتن به این عنوان دور از ذهن نیست و حتی یک افتخار بزرگ برای من است. اینکه بعد از پنج سال حضور در هلند بتوانم دو سه عنوان شخصی کسب کنم و جام هم کسب کرده باشم، فوق‌العاده است و مسلماً بازیکنی نیست که کسب این عناوین را دوست نداشته باشد.

* و حالا بعد از این همه اتفاق خوب، این فصل از AZ جدا خواهی شد و به تیمی بزرگ‌تر می‌روی. این چند وقت خیلی بحث در این خصوص صورت گرفته است. مقصد بعدی‌ات مشخص شده؟

هنوز نه و در جریان مسئله نیستم، چون اصلاً به این موضوع فکر هم نمی‌کنم و می‌خواهم به پایان خوب این فصل فکر کنم. هر وقت موقعیت مناسب‌تری پیش آمد و پیشنهادی رسمی‌تر شد، آن موقع بهتر می‌توان به این مسئله فکر کرد.

* اما در چند وقت اخیر بحث حضورت در ناپولی ایتالیا حسابی داغ شده و حتی مسئولان این باشگاه به هلند آمدند و بازی‌های تو را دیدند، با باشگاه AZ آلکمار مذاکره داشتند و از طرفی هم خودت در مصاحبه‌ای با رسانه‌های هلندی گفته بودی احتمالاً مقصدت بوندس‌لیگاست.

خودم هم از طریق رسانه‌ها شنیدم و متوجه شدم که صحبت‌هایی این طرف و آن طرف صورت گرفته است. اگر مسئولان ناپولی آمده‌اند بازی‌های من را دیده‌اند، اتفاق مثبتی بوده، اما من همیشه تلاشم این بوده که خوب باشم و مسلماً در این شرایط اگر قرار باشد اتفاقی رخ دهد، رخ می‌دهد. قدم بعدی برای خودم خیلی خیلی مهم است و باز هم چیزی معلوم نیست، چون هنوز دو سال دیگر با باشگاه AZ قرارداد دارم. با این حال دوست دارم قدم بعدی که قرار است به آن فکر کنم تصمیم مهمی برای آینده‌ام باشد و خواه ناخواه روی تمام زندگی من می‌تواند تأثیر داشته باشد.

* خیلی‌ها صحبت‌هایت از علاقه‌مندی به بوندس‌لیگا را جدی گرفتند و حالا که به نظر می‌رسد پیشنهاد ایتالیایی‌ها نیز جدی شده است، خودت فکر می‌کنی بازی در بوندس‌لیگا برای تو بهتر باشد یا سری A؟ سبک فوتبالت به کدام لیگ بیشتر نزدیک است و در کدام لیگ می‌توانی بیشتر دیده شوی و پیشرفت کنی؟

صحبت کردن در این خصوص خیلی سخت است. در همین مسئله که می‌گویید من گفته‌ام «احتمالاً مقصدم بوندس‌لیگاست» باید بگویم که من گفته بودم یکی از لیگ‌هایی که به آن علاقه دارم، بوندسلیگاست. چون سبک فوتبال آنها به فوتبال هلند نزدیک است و روحیه‌ام به آنها نزدیکی دارد، اما اگر اکنون هم نام دیگری ببرم بازهم شاید ماجرای دیگری پیش بیاید. از طرفی قبل از این درباره بوندس‌لیگا صحبت‌های بیشتری با من شده بود و چون بازیکنان ایرانی زیادی هم در آلمان تجربه خوبی داشتند و خاطرات مردم هم از این تجربه‌ها شیرین است، من هم در این خصوص صحبت کردم. با این حال چنین مسائلی ممکن است تأثیری در انتخاب داشته باشد، اما اصل موضوع حسی است که باید به آن باشگاه داشته باشم. لیگ آن کشور و شرایطی که باید وجود داشته باشد، بسیار اهمیت دارد و شاید سر از جایی در آوردم و به لیگی رفتم که حتی کسی فکرش را هم نکند. اگر پیشنهاد رسمی بیاید، هر باشگاهی که به استانداردهای من نزدیک باشد را انتخاب می‌کنم.

* با این حال از خصوصیاتت اینطور پیداست که راهی تیمی می‌شوی که در لیگ قهرمانان اروپا نیز حضور داشته باشد. این مسئله مدنظرت است و چنین هدفی داری؟

صددرصد و همیشه یکی از آرزوهای من این بوده در لیگ قهرمانان اروپا بازی کنم و نمی‌توانم این علاقه را انکار کنم. از بچگی آرزو داشتم که در بالاترین سطح فوتبال بازی کنم و به نظرم لیگ قهرمانان اروپا بعد از جام جهانی، بزرگ‌ترین تورنمنت فوتبالی دنیاست.

در لیگ قهرمانان بهترین بازیکنان از تمام دنیا در بهترین تیم‌های دنیا حضور دارند و این جذابیت مسابقات را بیشتر می‌کند. قطعاً یکی از آرزوهای بزرگ من بازی در این لیگ است که نمی‌توانم آن را پنهان کنم و امیدوارم هرچه زودتر به این مهم برسم و این فرصت را به دست بیاورم.

* یک موضوع در مورد تو مورد بحث بود و آن هم به پست بازی‌ات در AZ بازمی‌گردد. در یکی از نظرسنجی‌ها برای عنوان بهترین مهاجم لژیونر ایرانی نام تو بین گزینه‌ها نبود و گفته شد که چون مهاجم نیستی در نظرسنجی قرار نداشتی. خودت پستی که در آن بیشتر بازی می‌کنی را توضیح می‌دهی؟

در این فصل در بیشتر بازی‌ها با سیستم 3-3-4 بازی کردیم. بازیکنان در این سیستم مسئولیت‌های مختلف دارند. به این دلیل که بازیکنان سمت من، دفاع راست و هافبک راست نروژی‌مان بیشتر مسئولیت‌های دفاعی داشتند و فوق‌العاده خوب بودند، هماهنگی خوبی هم در سمت راست ایجاد شد و بدون اغراق می‌گویم بهترین سمت راست لیگ بودیم که اکثر گل‌ها و پاس گل‌ها از این طرف ساخته شد. این هماهنگی و آمار خوب را مدیون دو بازیکن پشت سرم هستم که در ضد حملات حریف کار دفاعی را به خوبی انجام می‌دادند تا من در خط حمله آزادتر بوده و احساس بهتری داشته باشم. این اتفاق باعث شد امسال عملکرد بهتری داشته باشم. من در خط حمله بازیکن سمت راست هستم که به داخل محوطه جریمه می‌آیم و از همه فضاهایی که در خط جلو وجود دارد، استفاده می‌کنم. با این حال نکته مهمی که امسال داشتم، اعتماد به نفس بیشتری بود که کادرفنی به من می‌داد و تصمیم این بود که توپ‌ها بیشتر به سمت راست زمین بیاید، چون قدرت ما در سمت راست بیشتر است. سمت چپ فوق‌العاده‌ای داریم، اما طراحی حملات ما بیشتر از سمت راست بود و من هم به خاطر این اعتماد به نفس در حملات شرکت می‌کردم. با اینکه در این پست بازی می‌کنم و حتی در این فصل چند بازی هم مهاجم هدف بازی کردم، اما خودم را مهاجم هدف نمی‌بینم.

تسنیم: در این نظرسنجی سردار آزمون، دوست صمیمی‌ات به عنوان بهترین مهاجم انتخاب شد.

مردم ما واقعاً سردار را دوست دارند. او همیشه در تیم ملی سرحال بوده و خوب کار می‌کند. برای خودم نظرسنجی‌ها چه در آن اول شده باشم و چه حضور نداشته باشم، شاید مهم باشد، اما همه چیز نیست. با این حال نظر مردم مثبت است و چه من، سردار آزمون، مهدی طارمی، کریم انصاری‌فرد و هر کدام از بچه‌ها که رأی می‌آورند این نشان دهنده لطف و توجه مردم است. اینکه بعضاً نتایج جابه‌حا می‌شود که من آخر نظرسنجی شوم یا کریم انصاری‌فرد، دلیل نیست که فاصله‌ها خیلی باشد، چون واقعاً اختلاف‌ها بین بچه‌ها خیلی کم است. می‌بینید هر کدام از بچه‌ها در لیگ‌هایی که بازی می‌کنند، بهترین هستند و به نظرم تمام اینها نکته مثبتی برای فوتبال ایران و تیم ملی ماست. اینکه رقابت در تیم ملی بیشتر می‌شود، باعث خواهد شد به تیم ملی ما کمک کند.

* به موضوع خوبی اشاره کردی. آمادگی بازیکنان تیم ملی رقابت را بالاتر می‌برد و البته کار کادرفنی را برای انتخاب بازیکنان در خط حمله برای لیست نهایی و حتی ترکیب سخت می‌کند.

همانطور که گفتم این موضوع کمک می‌کند تیم ملی ما بهتر و بهتر شود. هر چقدر رقابت بیشتر باشد، چه در تیم ملی و چه در باشگاه کار مربی برای انتخاب بازیکن سخت می‌شود، اما مسلماً هر مربی‌ای این آرزو را دارد که آماده‌ترین بازیکنان را در اختیار داشته باشد و به میدان بفرستد. نکته مثبت این است که همه تلاش می‌کنند عملکرد خوبی داشته باشند و کادرفنی مشخص می‌کند چه کسی بازی کند و هرکسی فرصت به دست بیاورد، بهترین عملکرد را خواهد داشت. خدا را شکر کریم انصاری‌فرد و کاوه رضایی از اول فصل آماده بودند و خوب گلزنی کردند، سردار و رضا چند هفته اخیر عالی بودند و خیلی خوب بالا آمدند و مهدی طارمی هم در قطر خوب کار می‌کند.

* نکته‌ای که وجود دارد صحبت‌های درباره تیم ملی و رقبایش در جام جهانی است که حتی انتظارات و پیش‌بینی‌ها نیز تفاوت‌های زیادی دارد. برخی می‌گویند ایران مقابل مراکش، اسپانیا و پرتغال شکست می‌خورد و عملکردی ناامید کننده خواهد داشت و برخی نیز انتظارات را تا حد صعود از گروه بالا برده‌اند. با توجه به اینکه بازیکنان هر سه حریف ما در جام جهانی در بهترین تیم‌های دنیا بازی می‌کنند، خودت فکر می‌کنی انتظار معقول از تیم ملی در جام جهانی چه چیزی باید باشد؟

همه خیلی راجع‌به اسپانیا و پرتغال صحبت می‌کنند اما صحبت کردن فقط درباره این دو تیم، باهوشی نیست. باهوشی نیست که فقط به این دو تیم نگاه کنیم و همانطور که خودتان هم گفتید، همه بازیکنان آنها در سطح بالا بازی می‌کنند و خط دفاع مراکشی‌ها را می‌بینید که در بهترین تیم‌های دنیا هستند. خط هافبک آنها در لیگ هلند جزو بهترین‌ها محسوب می‌شود و به نظرم سخت‌ترین بازی ما مقابل آنها خواهد بود. یعنی همه تیم‌هایی که به جام جهانی آمده‌اند سخت هستند و بعضی گروه‌ها سخت‌تر است و گروه ما سخت‌ترین گروه جام جهانی محسوب می‌شود. امیدوارم در جام جهانی شرایط خوبی داشته باشیم و سعی خواهیم کرد بهترین عملکردمان را نشان دهیم تا مردم راضی باشند و هر نتیجه‌ای کسب شد، بدانند که ما تمام تلاش خودمان را کردیم.

* به نظرت بازی‌های دوستانه و برنامه‌هایی که برای آماده‌سازی تیم ملی هماهنگ شده و صورت گرفته، مفید است و این تیم‌ها می‌توانند به شبیه‌سازی حریفان کمک کنند؟

همه بازی‌های دوستانه ما با برنامه‌ریزی نسبت به حریفانی که در جام جهانی داریم، انجام شده است. تونس و الجزایر حریفان فوق‌العاده‌ای برای ما بودند که بازیکنان خوبی هم داشتند. آنچه ما از آنالیز مراکش دیده بودیم و چیزی که از این دو تیم دیدیم، تفاوت زیادی نداشت و در مقایسه‌ها کاملاً شبیه بودند. برای همین بود که کادرفنی بازی مقابل تونس و الجزایر را انتخاب کرد تا با سبک تیم‌های شمال آفریقا آشنا شویم. بعضاً آنها تکنیک فردی هم داشتند که آشنایی با آنها می‌تواند به ما کمک کند. از طرفی بازی‌های دوستانه‌ای هم که پیش‌رو داریم، برنامه‌ریزی شده است و امیدوارم تا بازی‌های جام جهانی بتوانیم اردوهای خوبی را پشت سر بگذاریم تا عملکرد خوبی داشته باشیم. امیدوارم بازیکنان نیز بهترین تلاش را کنند تا در بهترین شرایط باشند.

* در حالی که دغدغه بیشتر تیم‌ها و حتی بازیکنان تیم ملی خودمان مسائل فنی و آماده شدن برای بازی‌هاست، تیم ملی اخیراً خیلی درگیر موضوع لباس‌ها شد که همیشه حاشیه‌ساز بوده، برای بازیکنان تفاوتی دارد که چه لباسی با چه برندی بپوشند؟

صد درصد در هر شرایطی ذهن‌مان درگیر آماده‌سازی خودمان است و در این چند سال همیشه اینطور بوده است. بچه‌ها در هر شرایط و موقعیتی بهترین عملکرد را نشان داده‌اند. بدترین و بهترین شرایط، فرقی نداشته و ما کارمان را به بهترین نحو انجام دادیم. اصلاً هم نمی‌دانم لباس تیم ملی همین است که اخیراً عکس آن بیرون آمده یا نه.

منبع: تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .