تبیان، دستیار زندگی

شاعران معاصر بلوچ و جایگاه امام حسین(ع) در آثارشان

کتاب «عشق به امام حسین در شعر شاعران معاصر بلوچ» به اهتمام دکتر محمدگل کهرازه، پژوهشگر ادبی و فعال فرهنگی اهل سنت بلوچی منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 محمدگل کهرازه

محمدگل کهرازه ، گفت: کتاب «عشق به امام حسین در شعر شاعران معاصر بلوچ» در اصل به چهار فصل تقسیم شده است. فصل نخست به معرفی پیشینه فرهنگی و اجتماعی قوم بلوچ اختصاص دارد. در این فصل موقعیت جغرافیایی بلوچستان و وجه تسمیه اسم آن، مهاجرت و پراکندگی بلوچ‌ها، مذهب قوم بلوچ، اقلیم استان سیستان و بلوچستان، زبان بلوچی و... معرفی و مورد بحث قرار گرفته است.

وی افزود: فصل دوم «جایگاه و شخصیت امام حسین(ع) در منابع اهل سنت» نام دارد. در این فصل با استفاده از منابع حدیثی اهل سنت مانند «صحیح بخاری» و «صحیح مسلم» و همچنین مطالب و مباحثی که مولوی‌های نسل جدید بیان کرده‌اند، روایت‌هایی از عظمت شخصیتی امام حسین (ع) و بازتاب حادثه عاشورا و سرنوشت قاتلان حضرت، به مخاطبان ارائه می‌شود.

کهرازه ادامه داد: فصل سوم کتاب در اصل محتوای اصلی را تشکیل می‌دهد و شامل شرح حال مختصری از شاعران معاصر به همراه اشعار آنها درباره حضرت امام حسین(ع) است. سعی شده که شاعران از همه قبایل بلوچ انتخاب شوند. از میان شاعران می‌توانم به مولوی عبدالله روانبند، که لقب سعدی بلوچستان را دارد و هم به فارسی و هم بلوچی اشعار زیبایی را سروده، عبدالسلام بزرگ‌زاده، نصرالله کرد، عبدالنبی کرد، عبدالغفار کرد، عبدالکریم کرد، میرافضل کرد، خدارحم شکّل زهی، مولوی عبدالغنی رسولی، عبدالغفور رئیسی، مولوی محمود ریگی، مولوی مصلح‌الدین اطهریان و... اشاره کنم.

این پژوهشگر و محقق ادبیات در انتها گفت: فصل چهارم کتاب هم نتیجه‌گیری است. در این فصل دیدگاه‌های محمداقبال لاهوری و شعر او درباره امام حسین و قیام عاشورا بررسی و تحلیل شده است. بلوچ‌ها عشق بسیاری به اهل بیت دارند و ذوق شعری آنها نیز فوق‌العاده است. یکی از طوایف بلوچ که می‌شود گفت همه آنها ذوق شعری دارند طایفه «کرد» است. شاعران این طایفه بسیارند و در این کتاب نیز بیشتر اشعار مربوط به آنهاست.
«عشق به امام حسین (ع) در شعر شاعران معاصر بلوچ

«عشق به امام حسین (ع) در شعر شاعران معاصر بلوچ» به اهتمام محمدگل کهرازه با شمارگان هزار نسخه، 100 صفحه و بهای 10هزارتومان از سوی انتشارات طاقچه با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان روانه کتابفروشی‌ها شده است.

محمدگل کهرازه، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان است. «زئوتوریسم: زمین گردشگری در استان سیستان و بلوچستان»، «جاذبه‌های توریستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان به انضمام معرفی: صنایع دستی، محصولات باغی و کشاورزی، مناطق حفاظت شده طبیعی، گونه‌های گیاهی و جانوری» و «تفتان تل طلایی» از دیگر کتاب‌های منتشر شده کهرازه است. 

منبع: ایبنا