تبیان، دستیار زندگی

کشف استعدادها و توانایی های شخصی

چگونه علایق و استعدادهایم را کشف کنم؟

یکی از روشهای فهمیدن آن که شخصی با استعداد است این است که کاری را که دیگران حالا یا به سختی و یا با گذاشتن زمان زیادی میتوانند آن را انجام دهند فرد با گذاشتن زمان کمی و به خوبی از پس آن کار برآید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کشف استعدادها
پسری هجده ساله هستم که سردرگمم و علایق و استعدادهای خودم را نمی شناسم و نمی دانم به چه چیزی علاقه دارم ولی دوست دارم که استعدادم را بشناسم که در چه زمینه ای هست و به بهترین روش هدایتش کنم؟

برای پیدا کردن علایق و استعدادهایتان باید:

 تجربه نوشتن را داشته باشید

این نوشتن ممکن است شامل شرح حال، خاطرات، داستان و... باشد. خلاصه اینکه شما به هر حال بنویسید. نوشتن انسان را در شناخت هر چه بیشتر و بهتر خویش کمک و یاری می رساند. سالنامه ای را تهیه کنید و هر روز سعی کنید یک صفحه از آن را پر کنید. پس از یک ماه به نوشته های روزهای اولتان برگردید و آنها را بخوانید. خودتان هم متوجه این خواهید شد که روز به روز تغییر کرده اید.

خلاق باشید

هر روز چند دقیقه از وقت آرامشتان را برای فکر کردن روی یک پروژه یا ایده ای که روی آن کار می کنید اختصاص دهید. برای اینکار به خودتان وقت و فضا بدهید. اگر حواستان پرت می شود نت برداری کنید. هدف این است که اجازه بدهید فکرتان سرگردان شود. همه ما می دانیم که بهترین ایده ها زمانی به فکرمان خطور می کنند که به هیچ چیز خاصی فکر نمی کنیم. پس بنشینید، آرام باشید و فقط فکرتان را سرگردان کنید و مطمئن باشید که ایده های بسیار خلاقانه و جدیدی به ذهنتان می رسد و باعث می شود به دنیا از یک دریچه تازه نگاه کنید.

روی زندگانی خودتان متمرکز شوید

هر شب قبل از خواب، ساعتی را به خودتان اختصاص دهید و به کارهای روزتان فکر کنید. ببینید چه کارهایی را انجام داده اید. تمامی آنها را روی برگه بنویسید. به کجاها رفته اید. چه مطالبی را خوانده اید و... هر شب در ساعت آخر شب این کار را انجام دهید. پس از یک هفته یک بازنگری بر روی نوشته هایتان داشته باشید. ببینید که چه کارهایی را بیشتر انجام داده اید. وقتی که با دوستانتان صحبت میکنید بیشتر مایل هستید که در چه زمینه هایی گفتگو کنید. چه مطالبی را بیشتر از رادیو و تلویزیون پیگیر هستید؟ سری به کتابخانه تان بزنید. بیشتر در چه زمینه ای کتاب می خوانید؟ به کتابفروشیهای بیرون بروید. چه کتابهایی شما را بیشتر جذب می کنند؟ هر روز، روزنامه بخرید و آن را بخوانید. چه مطالبی را دنبال می کنید و هر روز دوست دارید آنها را بخوانید و حتی کدامیک از مطالب را آرشیو می کنید؟ در چه زمینه هایی صاحبنظر هستید؟ به این معنا که خیلی خوب از پس صحبت کردن در مورد آن مطلب برمی آیید و دوستانتان شما را تحسین میکنند و یا اینکه خیلی خوب به حرفهایتان گوش فرا می دهند؟

به زندگی گذشته خود فکر کنید

در چه زمینه هایی کار کرده اید و صاحب آثاری هستید. در چه زمینه هایی موفق بوده اید و احساس کرده اید که می توانید موفق باشید.


مدتی به کلاسهای مختلف در رشته های مختلف بروید

کلاسهایی در زمینه های گوناگون که احساس می کنید به آن زمینه ها علاقه دارید و دوست دارید در آن حیطه ها کار کنید. ببینید کدامیک از کلاسها را بیشتر دوست دارید و دوست دارید که بیشتر و بیشتر از آنها بیاموزید. در کدامیک از آنها استعداد دارید؟ چگونه می شود فهمید که یک فرد در رشته ای بااستعداد است؟ یکی از روشهای فهمیدن آن این است که کاری را که دیگران حالا یا به سختی و یا با گذاشتن زمان زیادی میتوانند آن را انجام دهند فرد با گذاشتن زمان کمی و به خوبی از پس آن کار برآید.

کتاب آشنایی با رشته های مختلف دانشگاهی را تهیه کرده و آن را مطالعه نمایید

یا اینکه نگاهی گذرا به فهرست کتاب و رشته های مختلف داشته باشید و ببینید که کدامیک از رشته ها بیشتر شما را جذب می کند.

شناخت انسان از نفس خویش، علایق خویش، استعدادهای خویش و... روز به روز بهتر و بهتر میشود. معرفت انسان نسبت به خودش، جهان هستی و خدای خویش روز به روز، بیشتر و بیشتر میشود به شرط اینکه شما نیز با خودتان صداقت داشته باشید.


کمتر صحبت کنید، سعی کنید بیشتر فکر کنید

بیشتر شنوا باشید تا گویا. در روایت از امام معصوم آمده است که" الفکر ینیر القلب؛ فکر، قلب را نورانی می کند".

در تمامی این مواردی که ذکر کردیم. شما برای هر مورد، یادداشت کنید که به چه چیزهایی علاقه مند هستید و هر کدام از علایق شما مربوط به کدام رشته دانشگاهی می باشد و سپس بر اساس نتایج این موارد، تصمیم بگیرید.

شناخت انسان از نفس خویش، علایق خویش، استعدادهای خویش و... روز به روز بهتر و بهتر میشود. معرفت انسان نسبت به خودش، جهان هستی و خدای خویش روز به روز، بیشتر و بیشتر میشود به شرط اینکه شما نیز با خودتان صداقت داشته باشید.

خوب تامل کنید. دوست دارید آینده خود را در چه شکل و تصویری ببینید. در چه حرفه ای متبحر شده اید؟

موفقیت ها و دستاوردهای زندگی گذشته تان را به یاد آورده و جایی یادداشت کنید، حتی موفقیت هایی که در کودکی به آن دست پیدا کردید. مطمئناً یک نقطه مشترک در همه آنها احساس خواهید کرد و به همین ترتیب استعداد پنهانتان را کشف می کنید.

چه کارهایی هست که گذر زمان را برایتان ساده تر می کند و می توانید ساعت ها در مورد آن حرف بزنید؟ شاید به نظرتان اینها استعداد نباشد اما اگر اینقدر از انجام آنها لذت می برید، این احتمال وجود دارد که بتواند شما را به استعدادهایتان برساند.

منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره