تبیان، دستیار زندگی

نقرس دارید؟ بخوانید!

کاهش سطح اسید اوریک خون با 9 پیشنهاد تغذیه‌ای!

به طور کلی بدن قادر به حل کردن اسید اوریک از طریق خون است. اسید اوریک از طریق ادرار به طور کامل از بین می‌رود. اما گاهی بدن شما یا اسید اوریک زیادی تولید می‌کند یا قادر به دفع مقدار کمی از آن است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تغذیه در اسیداوریک بالا
میزان اسید اوریک بالا در خون عاملی مهم در ابتلا به التهاب مکرر انگشتان دست و ایجاد درد، سنگ کلیه، نقرس، و رسوبات اسید اوریکی در بافت‌های نرم می‌شود.
خوشبختانه در کنار مصرف داروها، برخی گزینه‌های غذایی نیز قادر به کاهش سطوح اسید اوریک خون هستند:

روغن زیتون: انتخاب روغن زیتون به جای روغن نباتی و یا کره نقش مهمی در کاهش اسید اوریک خون دارد. روغن زیتون سرشار از ویتامین ای و آنتی اکسیدان ها است و در کاهش التهاب بدن نیز نقش دارد.

شیر کم چرب: این نوع شیر سبب کاهش جذب مجدد اسیداوریک و از بین رفتن آن از طریق کلیه‌ها می‌شود. نوشیدن 1 تا 5 فنجان شیر کم چرب در روز توصیه می‌شود. شما همچنین می‌توانید به جای شیر از ماست و سایر محصولات لبنی کم چرب استفاده کنید.

آب سبزیجات تیره رنگ: خاصیت قلیایی دارد و غنی از ویتامین سی، کلروفیل، و مواد شیمیایی گیاهی است که منجر به سم زدایی از بدن می‌شود. آب سبزیجات تیره رنگ منبع خوب پروتئین و اسیدهای آمینه است که مصرف آن با لیمو منجر به کاهش اسید اوریک بدن می‌شود.

صبح‌ها با معده خالی یک لیوان آب گرم را به همراه لیمو بنوشید و برای چند هفته این کار را تکرار کنید تا شاهد کاهش اسید اوریک خون باشید

کنگر فرنگی: سرشار از مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان ها و همچنین فیبر و پروتئین است. کنگر فرنگی خاصیت دیورتیک دارد و به همین دلیل سبب دفع اسید اوریک و سایر سموم از طریق ادرار می‌شود.

پیاز: برای درمان انواع بیماری‌ها می‌توان به آن اعتماد کرد ضمن این که یک گزینه غذایی عالی برای کاهش اسید اوریک خون است.

مکمل‌های ویتامین سی: ویتامین سی می‌تواند به کاهش سطح اسید اوریک در خون کمک کند. بنابراین، درباره مصرف مکمل ویتامین سی با پزشک خودتان مشورت کنید و در صورت امکان، میزان مصرف این مکمل را به 500 میلی گرم در روز برسانید.

آب: نوشیدن آب به مقدار 2 تا 4 لیتر (8 تا 16 لیوان) در روز، باعث می‌شود اسید اوریک بیشتری از کلیه‌ها دفع شود. (حتماً 1 لیوان آب، قبل از خواب بنوشید زیر این کار به کم شدن اسید اوریک کمک می‌کند.) دقت کنید منظور نوشیدن آب است نه هر نوشیدنی دیگری.

سیب: زمانی که از انباشت بیش از حد اسید اوریک در خون رنج می‌برید، مصرف این میوه را فراموش نکنید. مصرف سیب منجر به از بین بردن تمام سموم اضافی از بدن می‌شود. علاوه بر این، سرکه سیب سم زدای طبیعی است و به حذف مواد زائد مانند اسید اوریک بدن کمک می‌کند.

آب لیمو: خاصیت قلیایی دارد و منجر به خنثی شدن اسید اوریک خون می‌شود. ویتامین سی موجود در آن نیز منجر به دفع اسید اوریک می‌شود. صبح‌ها با معده خالی یک لیوان آب گرم را به همراه لیمو بنوشید و برای چند هفته این کار را تکرار کنید تا شاهد کاهش اسید اوریک خون باشید.

منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.