تبیان، دستیار زندگی

شناسایی بیماری قند

دیابت نوع 1 را از طریق 7 نشانه تشخیص دهید

دیابت نوع 1 نوعی بیماری خود ایمنی است که مانع تولید انسولین توسط پانکراس می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دیابت نوع 1
هیچ راهی برای جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 1 وجود ندارد و جدی گرفتن علائم هشداردهنده این بیماری که می‌توانند تهدیدکننده حیات باشند، برای پیشگیری از وخامت آن، بسیار ضروری به نظر می‌رسد. هرچند دیابت نوع ۱ معمولاً در کودکی و نوجوانی رخ می‌دهد، اما امکان ابتلای بزرگسالان نیز به این بیماری وجود دارد.

رایج‌ترین علائم هشداردهنده ابتلا به این بیماری از این قرارند:


خستگی: احساس خستگی یکی از اصلی‌ترین علائم ابتلا به دیابت نوع 1 است که اغلب توسط بیمار نادیده گرفته شده و یا به بی خوابی و یا تحمل استرس ارتباط داده می‌شود. این در حالی است که تنها پس از درمان با انسولین احساس خستگی رو به بهبود می‌رود. خستگی همچنین می‌تواند ناشی از کم آبی بدن و یا از دست رفتن ناگهانی وزن باشد.


احساس گرسنگی: احساس گرسنگی نیز بدین دلیل رخ می‌دهد که بدن قادر به مصرف تمامی کالری خود نیست و بسیاری از آن‌ها بدون استفاده از طریق ادرار از بدن دفع می‌شوند.

تکرر ادرار: زمانی که قند خون به 180 میلی‌گرم و یا بیشتر برسد به صورت پر ادراری تظاهر می‌کند. دفع قند (گلوکز) در ادرار باعث از دست دادن مقدار زیادی آب و املاح می‌شود.

افزایش تشنگی: همان‌طور که بدن شما در نتیجه افزایش ادرار، دچار کم آبی می‌شود، میل بیشتری به نوشیدن آب و مایعات پیدا می‌کنید. این روند یک چرخه معیوب ایجاد می‌کند به این معنی که پرنوشی خود منجر به تکرر ادرار خواهد شد. با این حال از دست دادن آب بدن همراه با علائمی از قبیل سرگیجه، تهوع، سردرد، خستگی و ... است. از دست دادن آب بدن حتی می‌تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود.

کاهش وزن نامعلوم: دیابت نوع 1 می‌تواند یکی از عوامل اصلی کاهش وزن غیر منتظره و ناگهانی باشد. سلول‌های گرسنه که نمی‌توانند از انرژی قند استفاده کنند، شروع به جستجو برای پیدا کردن مایع جایگزین انرژی خواهند کرد. بدن در این حالت از چربی و عضلات برای استفاده از انرژی بهره می‌برد و این روند می‌تواند منجر به کاهش وزن سریع شود؛ حتی اگر به طور طبیعی غذا بخورید.

احساس خستگی یکی از اصلی‌ترین علائم ابتلا به دیابت نوع 1 است که اغلب توسط بیمار نادیده گرفته شده و یا به بی خوابی و یا تحمل استرس ارتباط داده می‌شود. این در حالی است که تنها پس از درمان با انسولین احساس خستگی رو به بهبود می‌رود

دردهای شکمی: درد شکمی یکی از نشانه‌های ابتلا به کتواسیدوز دیابتی است. کتواسیدوز دیابتی در مبتلایان به دیابت نوع 1 شایع‌تر است و زمانی بروز می‌کند که کتون های موجود در خون به پایین‌تر از سطح امن خود می‌رسند. سایر نشانه‌های کتواسیدوز دیابتی عبارت‌اند از درد قفسه سینه، تهوع و استفراغ، تنفس سریع، ضعف، خواب آلودگی و سردرگمی. این وضعیت می‌تواند در عرض 24 ساعت به سطح بحرانی برسد و گاه اولین نشانه ابتلا به دیابت نوع 1 است. دریافت انسولین از اصلی‌ترین درمان‌های این عارضه است.

تاری دید: تغییرات غیر طبیعی در میزان قند خون ناشی از دیابت می‌تواند بر عدسی داخل چشم اثر بگذارد، به ویژه هنگامی که دیابت کنترل نشده است. این حالت می‌تواند منجر به تاری دید گاه‌گاهی در طول روز، بسته به میزان قند خون شود. خوشبختانه با کنترل قند خون این تغییرات چشمی قابل برگشت هستند.

منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.