تبیان، دستیار زندگی

توصیه‌های تغذیه‌ای به مادران باردار در نقاط محروم

مادران باردار در نقاط محروم که دریافت مناسب پروتئین و کربوهیدرات ندارند، باید به شدت لبنیات مصرف کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تغذیه بارداری
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، دکتر شیرین نیرومنش در خصوص جدی گرفتن سلامت مادران باردار گفت:لازمه این که دوران بارداری به سلامت طی شود و نوزادی با وزن مناسب متولد شود،بستگی به عوامل مختلفی از جمله تغذیه دارد.

این متخصص زنان و زایمان افزود: در دوران بارداری دریافت مواد غذایی و مکمل‌ها باید به گونه ای باشد که مادر نه دچار سوءتغذیه و نه دچار اضافه وزن شود که اضافه وزن در مادران باردار امروزه به یکی از معضلات حوزه باروری تبدیل شده است.

نیرومنش گفت: میزان مصرف سبزی، میوه، پروتئین و افزایش تحرک در مادران باردار باید به شدت توجه شود و باید حداقل سه وعده میوه در روز مصرف کنند و همچنین مصرف ماهی باید جایگاه خودش را در رژیم غذایی داشته باشد زیرا توصیه می‌شود در هفته 2 بار مصرف شود، اما متاسفانه سرانه مصرف ماهی در کشور ما بسیار پایین است.

این متخصص زنان و زایمان افزود: در مناطق محروم و دهک‌های پایین که مادران باردار جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند و ممکن است به طور مناسب دریافت پروتئین، گوشت سفید، گوشت قرمز، سبزی، میوه و ویتامین نداشته باشند، باید لبنیات بیشتری مصرف کنند تا به رشد سلول‌های مغزی جنین آسیب نرسد، همچنین برای پیشگیری از سوءتغذیه مادران باردار باید در مدارس شیر توزیع شود.
منبع: خبرگزاری تسنیم